Milli İstihbarat Teşkilatı siber saldırılara karşı 'Siber Ajan' birimi kurdu.

Anonymous ve RedHack gibi hacker grupları Başbakanlık İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kritik kuruluşlara siber saldırılar düzenleyince MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni bir birim oluşturuldu. Bu birim siber saldırıları önleyecek ve karşı saldırılarla ilgili süreci yönetecek.

Başbakanlık İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gibi kritik kamu kurumve kuruluşlarına yönelik başlatılan yoğun siber saldırılar hükümeti harekete geçirdi. Siber saldırılara karşı alınacak önlemleri görüşmek üzere başta MİT İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları olmak üzere ilgili kamu kurumlarının üst yöneticileri bir dizi toplantı yaptı. Toplantılarda saldırılara karşı önleyici bazı önlemler tartışıldı.

GÖREV MİT’İN
Toplantılarda MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni bir birimin kurulması görüşü öne çıktı. Bu düşünce kısa süre önce yaşama geçirildi MİT bünyesinde siber saldırılara karşı yeni birim oluşturuldu. Bu birimin siber saldırılara karşı önleyici işlev üstlenmesi karşı saldırıyla ilgili süreçleri yönetmesi ve yönlendirmesi öngörülüyor. Toplantılara katılan üst düzey bir yetkili “Bu toplantılarda kamu kurum ve kuruluşları görüşlerini dile getirdi. MİT bünyesinde oluşturulacak böyle bir birimin kamuda etkili ve sonuç odaklı çalışacağı değerlendirildi. Siber saldırılarla ilgili görüşme trafiği belli bir koordinasyon dahilinde devam ediyor” dedi.

‘HER AN YENİ SALDIRI’
Anonymous RedHack ve DGVirus adlı hacker grupları geçen ayın sonunda Meclis dahil 20 kadar internet sitesine saldırmıştı. Yetkili gerek Türkiye gerekse de dünyada siber saldırı tehdidinin giderek artacağına işaret ederek kamu ya da özel tümkurumve kuruluşların saldırılara karşı dikkatli ve uyanık olması gerektiğini söyledi.

Yetkili Türkiye’ye yönelik yeni bir saldırının söz konusu olup olmadığı sorusu üzerine “Her an saldırı olabilir. Kurumlar saldırı olacakmış gibi pozisyon almalı” yanıtını verdi.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]