ABD'de halka arz edilen Facebook hisseleri değer kaybetmeye devam ediyor. Sosyal paylaşım sitesi bir haftada 23 milyar dolar eridi.

Cuma günü halka arzı gerçekleşen Facebook bu haftaya beklenmedik ani bir düşüşle başladı. Şirket geçtiğimiz haftaya göre 23 milyar dolar azaldı.

Hatırlanacağı üzere Facebook geçtiğimiz hafta 38 dolardan hisselerini NASDAQ borsası aracılığıyla halka arz etmişti. İlk gün 42 doları gören Facebook hisseleri bu haftaya ise beklenmedik bir düşüşle başladı.

Geçtiğimiz hafta şirket değeri 100 milyar doları geçen Facebook'un hisseleri dün 30.94 dolara kadar geriledi. Bu da Facebook'un değerinde %25'i aşan bir düşüş yaşandı. Böylelikle Facebook'un değeri sadece birkaç gün içerisinde 85 milyar doların altına düşmüş oldu.

Facebook'un hisselerindeki bu düşüşün en büyük sebebinin Morgan Stanley'in Facebook'un gelir performansına yönelik olumsuz beklenti bildirmesi olarak görülüyor.

Facebook'un hisselerinin değerindeki bu düşüşün bir sebebinin de bir seferde tahmin edilenden çok daha fazla hisse senedini arz etmesi olduğu konuşuluyor. Analistler kurumların Facebook'u çok fazla hisse senedi satmaya ikna ettiklerini ancak piyasada bunu karşılayacak alım iştahı olmadığını vurguluyorlar.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]