Oracle tazminat ödenmesi aşamasında Google'la anlaşarak mahkemeden çıkacak karara göre iyi bir tazminat koparmayı amaçlıyor.

Oracle ve Google arasındaki Java davasında kritik uzlaşma sağlandı. Oracle ve Google arasındaki dava Nisan ayında başlamış iki hafta önce sonuçlanan ilk aşama sonunda çıkan kısmi hükümde Google Android işletim sisteminde Java yazılımının uygulama programlama arayüzlerini (API) kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

ABD’de bugüne kadar API’lerin telif eseri kabul edilerek bir davaya konu oldukları görülmemişti. Ancak Oracle iki yazılımın arasındaki bağlantıyı sağlayan teknik kılavuzlar görevi gören arayüzlerinin telif eseri olduğunu savunmuştu. Ayrıca Google’ın bazı Java kodlarını tamamen kopyaladığını belirtmişti.

Jürinin adil kullanım politikasında kesin bir karara varamaması Google’ın rahat bir nefes almasını sağlamıştı. Yargıç William Alsup ise Oracle’ın iddiasına kıyasla Google’ın 37 Java arayüzünden dokuzunu kullandığı kararına varmıştı. Ardından bu rakam sekize indi ve Google’ın ödeyeceği tazminatı Oracle’ın talep ettiği rakamın çok daha altına çekti.

Tazminat konusunda yeni bir strateji çizen Oracle ise tazminat parasını Google’ın gizli tuttuğu Anroid gelirlerinden çıkarmayı planlıyor. Oracle avukatlarından David Boies Google’ın 37 arayüzün tümünün telif haklarını ihlal etmemiş olmasına rağmen talep ettikleri tazminatı almaları gerektiğini savunuyor. Dün Google ile uzlaşmaya varan Oracle talep ettiği tazminatın tümünü tek bir şartla almayı kabul etti. Bu şart Yargıç Alsup’un 37 arayüzün birden telif eseri olarak kabul etmesi.

Mahkemenin ilk aşamasında telif haklarının çiğnendiğini kabul ettiren Oracle bu konuda istediği sonucu almayı umuyor.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]