Alman fizikçi. 1918 Nobel Fizik Ödülü sahibi [1].

"Kuantum Kuramı"nı geliştirmiştir. Termodinamik yasaları üzerine çalıştı. Kendi adıyla bilinen "Planck sabiti"ni ve "Planck ışınım yasası"nı buldu. Ortaya attığı kuantum kuramı o güne değin bilinen fizik yasaları içinde devrimsel ve çığır açıcı nitelikteydi.

Almanya'nın Kiel şehrinde entelektüel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Kiel Üniversitesi'nde hukuk profesörüydü. Max'ın gerçek adı alman kökenli bir isim olan Maximilian'dı. [2] Ama on yaşından itibaren adını "Max" olarak kullandı [3] . Orta öğrenimini Münih'te tamamlayan Planck bilime gönül vermiş bir öğretmenin etkisinde fiziğe özel bir ilgiyle bağlandı; bir yandan da ailesinin sağladığı olanakla piyano dersleri aldı.

Fizik öğrenimi için üniversiteye başvurduğunda dönemin büyük fizikçisi "Bu alanda(fizikte) neredeyse her şey zaten keşfedildi ve geriye kalanlar sadece doldurulması gereken bir kaç delik." demişti. Ama Max çocukluk hayalinden kopmamaya kararlıydı. Üstelik üniversite öğreniminde Helmholtz ve Kirchhof gibi gerçekten seçkin profesörlerin öğrencisi olmanın kendisi için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu biliyordu.

Münih ve Berlin üniversitelerinde öğrenimini sürdüren genç fizikçinin hidrojen çözülümüne ilişkin doktora tezi tüm meslek yaşamındaki tek deneysel çalışması olarak kalacaktı. Asıl ilgi alanı matematiksel fizik olan Planck olağanüstü yeteneğiyle kısa sürede meslek çevresinin dikkatini çeker; daha otuz yaşında iken Berlin Üniversitesi fizik kürsüsüne atanır.