Laptop dizüstü tablet bilgisayarlarımızın bataryalarını uzun ömürlü ve tasarruflu kullanmak

ullanıcılarımızdan gelen soruları cevaplamaya devam ediyoruz. Teknoloji günümüzde ne kadar gelişmiş olsada batarya teknolojisi kendine mahküm etmeye devam ediyor.

Mysubh.com olarak bataryaları daha uzun ömürlü ve tasarruflu kullanmak için bazı ince noktaları sizlere açıklamak istedik.

Şunu belirtmek isteriz. Her bataryanın bir ömrü vardır. Bu ömür kullanım sıklığına göre değişmektedir. Çok batarya kullanımı çok geri doldurum yapacağı için daha hızlı tükenecektir.
İlk önce bilgisayarlar ve tabletlerin mantığı ne kadar çok işlem yaparsanız o kadar çok batarya harcarsanız mantığının temeli vardır. Fazla işlem demek fazla bellek demek ve buda fazla batarya demek.

Eğer batarya sıkıntısı yaşayacağınızı düşündüğünüz bir yere gidiyorsanız mutlaka cihazlarınızda bulunan bütün gereksiz programları yada uygulamaları kapatınız ve ekran renk ayarlarınızı en düşüğe indiriniz.

Bilgisayarlarda açacağınız her fazla pencere sekmesi RAM kullanımını arttıracağı için bataryalarınız daha hızlı bitecektir. Yeni cihazların hepsinde enerji tasarruf modu olduğu için mutlaka bu modu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgisayar kullanıcıları ve Özellikle windows kullanıcılar çok sıklık ile disk birleştirmesi yapmasını öneriyoruz. Çünkü ne kadar fazla çekirdekli disk demek o kadar fazla batarya harcaması demektedir.

Bilgisayarlarda eğer gerek yoksa Ses seviyesi en düşük olsun ve USB VGA HDMI gbi portların kullanımını kapatınız. Çünkü bu portların açık olması halinde sürekli olarak enerji gezme yolu uzayacaktır.

Batarya Ömürlerine etki eden en önemli nokta ise ortam sıcaklığıdır. Sıcak olan ortamlarda batarya çok daha hızlı tükenmektedir.

Bataryalarınızı hiçbir zaman %100 oranında doldurmayınız. Bu her zaman bir şehir efsanesi olsa bile bir çok uzman bunu tavsiye etmektedir. Bataryaları her zaman %90- %95 oranında doldurunuz.

Tozlu ortamlarda bilgisayar kullanımı enerji ihtiyacını arttıracağı için batarya kullanımını arttıracaktır.

Laptop veya dizüstü gibi cihazlarınızı eğer bulunduğunuz yerde fiş varsa kesinlikle fişte kullanmayı tercih ediniz. Fakat şehir efsanesi olan bataryayı çıkartarak kullanma olayını kesinlikle yapmayınız. Çünkü çıkarılan batarya uzun süre kullanılmadığı zamanlarda ömrü azalacaktır.

Aldığınız cihazların kullandıkları batarya modeline göre kesinlikle tarif edildiği şekilde pil Kalibrasyonu yapmayı unutmayınız.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]