İnternette devrim gibi karar! Sınırlı internet 3 lira oluyor!

Türk Telekom'un yeni kampanyası interneti az kullananlara ucuz intrnet sunarken hergün internete bağlananlara ise yüksek fatura çıkartıyor.

Aboneler internet hizmetine erişim için aylık 3 TL sabit ücret ödeyecek. İnternete girdiği her gün için (500 MB kullanımla sınırlı) de 3 TL ödeyecek. 1 ay içinde yalnızca 5 gün internete giren bir abone 15 TL kullanım 3 TL'de sabit ücret olmak üzere 18 TL ödemede bulunacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) onayına sunulan 'her eve internet' projesi yoğun biçimde internet kullananlardan daha çok ay içinde belli günlerde internete giren potansiyel aboneleri hedefliyor.

MEVCUT ABONELER DE YARARLANABİLECEK

BTK'nın Türk Telekom'un teklifini en kısa sürede gündemine alması bekleniyor. Kurum'un onayının ardından uygulamaya geçilecek. Türk Telekom yetkilileri bu uygulamadan mevcut abonelerin de yararlanabileceğini belirterek "Proje her kesime ve her aboneye açık olacak" dedi. Türk Telekom yetkilileri Türkiye'deki internet abone sayısını artırma hedefi doğrultusunda hayata geçirilecek olan 'her eve internet' projesinin çeşitli kampanyalarla da destekleneceğini açıkladı. Yetkililer günde 3 TL'ye internet uygulamasının bilgisayar kampanyalarıyla birleştirilebileceğini kaydetti.

GÜNLÜK İNTERNET SİSTEMİ NASIL İŞLEYECEK?

Abone piyasada faaliyet gösteren herhangi bir internet servis sağlayıcıya (ISS) başvuracak. Evine internet bağlantısı yapılmasını talep edecek. Aboneye internet bağlantısı 3 TL karşılığı yapılacak.

Türk Telekom yetkilileri projenin hedeflerinden birinin abonelerin internete erişimini sağlamak olduğunu belirterek bu noktada internetin eve erişmiş olacağı ve abonenin istediği anda kullanabileceği internete sahip olmuş olacağını belirtiyor.

Abone uygulama çerçevesinde aylık 3 TL sabit ücret ödeyecek.

Abone internete her girdiği gün için (500 MB kullanımla sınırlı) 3 TL daha ödeyecek. Kota aşımı ayrıca ücrete tabi tutulacak.

Abone 1 ay içinde 5 gün internete girdi. 15 TL internet kullanım 3 TL'de sabit ücret olmak üzere 18 TL ödeme yapacak.

Sık kullanan aboneler dikkat!

Türk Telekom'un verilerine göre Mart 2010 tarihi itibarıyla bir ADSL abonesinin ortalama aylık data kullanımı 11.2 GB'yi buluyor. Yani abone başına ADSL kullanımı iki katına yakın yükseldi. Bu nedenle interneti sık kullanan abonelerin yeni uygulamayı tercih etmeden önce dikkatli olması gerekiyor. Her gün internete giren bir abone için günlük 3 TL'den aylık ücret 3 TL'lik sabit ücretle birlikte 93 TL'yi buluyor.

Dar gelirli kesimle abone sayısı 10 milyona çıkacak


Türk Telekom bu uygulamanın 'yoğun internet' kullanıcılarından daha çok özellikle kırsalı ve toplumun dar gelirli kesimlerini internetle tanıştırmayı amaçlıyor. Uygulamayla internet abone sayısının 6.8 milyondan 10 milyona çıkması bekleniyor. Türk Telekom'un halen aylık 4 GB'lik en düşük tarifesinin ücreti 27 TL.


Habertürk