Windows Uyumlu Klavyeler Için

WIN+R :Çalistir diyalog kutusunu açar
WIN+M :Açik bütün pencereleri simge haline getirir
WIN+F1 :Yardim´i çalistirir
WIN+E :Windows Gezgini´ni açar
WIN+F dosya/Klasör Bul diyalog kutusunu açar
WIN+TAB :Görev çubugundaki programlar arasinda geçis yapar
WIN+BREAKistem Özellikleri panelini açar

Menülerinize Hiz Kazandirin

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\desktop´ta sagda MenuShowDelay´i 0 ile 10 arasi bir sayiyle degistirin.

Hizli Denetim Masasi
C:\WINDOWS\StartMenu´de Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D} isimli klasör yaratin. Baslat Menüsü´nde Denetim Masasi´ni göreceksiniz.

Yazicilara Hizli Erişim
C:\WINDOWS\StartMenu´de Printers.{2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D} isimli klasör yaratin. Baslat Menüsü´nde yazicilari göreceksiniz.

Hatali Acilislarda ScanDisk Calismasin

MSDOS.SYS dosyasinda [options] altinda AutoScan=0 ´i yaratin.

Yazi Tiplerini Türkçelestirin

X isimli yazi tipini Türkcelestirmek icin WIN.INI´de [FontSubstitutes]´de
X162=X162
X0=X162 yazin.

Belgeler Menüsü Çöpe

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\UserSh ellFolders´da sagda Yeni>Dize Degeri yaratin adini Recent yapin bos tirnaklar arasina C:\RECYCLED yazin.

Daha Hizli Bilgisayar
Denetim Masasi>Sistem>Basarim>Dosya Sistemi>Bu makinenin rolü:Ag Sunucusu olsun ayrica HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\FSTemplates\Se rver´da sagda NameCache´nin a9 0a 00 00 PathCache´nin 40 00 00 00 oldugunu kontrol edin.

INF Dosyalarina Sag Tiklayinca Yükle Çikmiyorsa
Görünüm>Seçenekler>Dosya Türleri´nde INF(Kur Bilgileri)´ne gel.
Eylem:&Yükle
Eylemi yürütmek için kullanilan uygulama:C:\WINDOWS\rundll.exe setupx.dllInstallHinfSection DefaultInstall 132 yaz.

Word ve Excel´de Islem Yazma

ALT+F9´a basin. eq\r(;\f(5;5\f(1;7))) yazin. Bu örnekteki gibi islemleri devam ettirebilirsiniz.

Yeni Menüsünün Düzenlenmesi
HKEY_CLASSES_ROOT´da Shellnew´u aratin ve altindakileri düzenleyin. Yeni dosya yaratacaksaniz Shellnew altinda dosya tipinin uzantisini bulun. Sag tiklayin Yeni>Tus´u seçin. Adini Shellnew koyun. Sag tiklayin. Yeni>Dize Degeri´ni seçin ve deger olarak Nullfile ifadesini belirleyin.

Windows CD´si Sabit Disk´e Kopyalanmissa

Eger kaynagi yanlis belirtmisseniz HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Setup´da sagda Sourcepath´da Sabit Disk´teki kaynagi(örn.C:\WIN98TR) belirtin.

Windows´da Hizli Aç-Kapa(Windows Gezgini)

Baslat>Ms-Dos Komut Istemi´ni açin. Baslat>Oturumu Kapa´yi seçin. CTRL+ALT+SHIFT´e basarken "Hayir"i seçin. Komut satirinda EXPLORER yazin.

Tek Tiklamayla Windows´u Kapatin
Masaüstü´ne sag tiklayin Yeni>Kisayol´u seçin komut satiri kismina C:\WINDOWS\RUNDLL.EXE user.exeexitwindows veya RUNDLL32.EXE userExitWindows yazin. Ileri tusuna basin. Bir ad yazin gerekirse bir klavye kisayolu atayin.

Tek Tiklamayla Oturumu Kapatip Yeni Bir Kullanici Ismi ile Açmak
Masaüstü´ne sag tiklayin Yeni>Kisayol´u seçin komut satiri kismina RUNDLL32.EXE SHELL32.DLLSHExitWindowsEx yazin. Ileri tusuna basin. Bir ad yazin gerekirse bir klavye kisayolu atayin.

WinAmp´de MP3´leri WAV Yapin

WinAmp Programi´nda CTRL+P´ye basin. Preferences´de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device) seçenegini Nullsoft Disk Writer Plug-In v1.0(Wav File Output) olarak degistirin. Tamam´a basin. L2ye basin. WAV yapmak istediginiz MP3 dosyasini yükleyin. Configure tusuna basinca veya daha basmadan bir diyalog kutusu açilacak. Burada istediginiz klasör ve dosya ismini belirleyin. Save´e tiklayin. Islem bitince CTRL+P´ye basin. Preferences´de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device)´i eski durumuna(Wave Mapper) getirin. Yoksa MP3´ler hep WAV´a dönüstürülür.

Çalistir Listesini Silmek

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\RunMRU ´da sagdaki listeyi sil.

Kullanici Sifresini Kaldirmak

Baslat>Ayarlar>Denetim Masasi>Parolalar>Kullanici Bilgileri kartinda "Bu bilgisayarin tüm kullanicilari ayni tercihleri ve masaüstü ayarlarini kullanir"i seçin. Onaylayin.Sifre sorgusunu kapatmak için masaüstünde Ag Komsulari´ni seçin. Yapilandirma´da Birincil Ag Oturumu Açma seçenegi aktif olsun.Eger baslangicta sifre soruyorsa Baslat>Ayarlar>Denetim Masasi>Parolalar>Paralolari Degistir´de "Windows Parolasini Degistir" dügmesine basip eski parolanizi girin fakat Yeni Parola ve Yeni Parolayi Dogrula kutularini bos birakin.Eski sifrenizi unutmussaniz sabit diskinizde adi kendi ad-soyadiniza benzer soyadi PWL olan dosyayi siliniz.

Midi ve Audio CD Parçalarini Wav Dosyalarina Dönüstürmek
Görev Çubugundaki hoparlör simgesine çift tiklayin. Seçenekler>Özellikler´de Ses Ayarlamasi Yap Kutusu´nda yer alan "kaydederken" seçenegini isaretleyin. Asagidaki Ses Denetimlerini Göster kutusu içersindeki tüm isaretleri isaretleyip Tamam´la penceriyi kapatin. Açilan Recording Control Penceresinde tüm Seç kutularindaki isaretleri kaldirin sadece kayit yapilacak kaynak seçili kalsin.Midi veya CD´nin çalmasini baslatmak için Ortam Yürütücüsü´nü baslatip Aygit Menüsü altinda bulunan seçeneklerin arasindan Wav olarak degstireceginiz biçimi seçin. Dosya>Aç´tan bir Midi dosyasi veya CD parçasi seçin açin.Kayit için Ses Kaydedici´yi çalistirin. Sonra Ortam Yürütücü´den Midi veya Audio CD parçanizi Ses Kaydedici´den de kayit islemini baslatin(yani kirmizi dügmeye basin). Bitince kaydi durdurun -isterseniz yeni dosyanizda düzenleme islemlerinizi yapin- ve dosyanizi kaydedin

Active Movie´yi Yeniden Canlandirmak

Kaybolmus olan Active Movie´yi bulmak için masaüstüne sag tiklayip yeni bir kisayol olusturun. Sorgu kutusuna C:\WINDOWS\rundll32.exe C:\WINDOWS\SYSTEM\amovie.ocxRunDll /open yazin ve sonraki pencerede bu kisa yolu ActivePlayer olarak isimlendirin. Artik simgenin üstüne tiklayinca ActiveMovie açilacaktir. Filmleri direkt olarak oynatmaya oynatmak bitince de video penceresini kapatmak için ilgili satiri C:\WINDOWS\rundll32.exe C:\WINDOWS\SYSTEM\amovie.ocxRunDll /play /close olarak degistirin.

Windows´da Bul Arama Kutusunun Silinmesi

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Doc´da FindSpecMRU bölümüne gelin ve sag taraftaki listeyi silin.

Bad Cluster´larin Tekrar Okunabilmelerini Saglamak

Yanlis isaretlenmis bad sector´ler için HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Applets\CheckDr ive ´da Ayarlar(Settings) degerinin son iki byte´ini 04´e çevirin. Örnegin a1 03 00 00 ise a1 03 00 04 yapin.

Bat Dosyasi ile Daha Hizli Bir Sekilde Windows´u Açip Kapatma

Not Defteri´ne @EXIT yazin dosyayi kaydetma kutusunda Dosya Türü:Tüm Dosyalar(*.*) iken Dosya Adi:reboot.bat olsun. Dosyayi C:\Windows\Command altina kopyaladiktan sonra sag fare dügmesiyle Masaüstü´ne sürükleyip kisayol yaratin. Kisayola sag tiklayin Özellikler´i seçip Çalistir Kutusu´ndan Normal Pencere ve Çikista Kapat´i seçin. Gelismis dügmesine tiklayip "MS-Dos Kipini Gerekli Gerkli Olarak Öner" seçenegindeki isareti kaldirip "Ms-Dos Kipi" seçenegini isaretleyin ve Tamam´a basin.

Word´de Denklem Yazmak

Ekle->Nesne->Microsoft Denklem 3.0 ile denklemler yaratilabilir.

Word´de Matematik Simgeleri Için Klavye Kisayollari Yaratmak
Bir araç çubugunun üstündeki simgeye sag fare tusu ile tiklanir. Özellestir seçilir. Yeni pencerede alttan klavye butonuna basilir. Katogorilerden "Ekle" komutlardan "simge:" seçilip çift tiklanir. Sag alttaki simge butonuna tiklayip simgeyi seçeriz. Gerekirse yazitipi olarak "symbol" ya da "phyllis" seçilebilir. Daha sonra klavye özellestir penceresine geri dönülüp "Yeni Kisayol Tusuna Bas" kisminda istedigimiz tusa basariz (ALT veya CTRL ile birlikte ve sag taraftan "Ata"yi seçeriz. Alt-Üst Indis... simgeleri için ise Özellestir Penceresi´nde alttan klavye butonuna basilir. Katogoriler´den "Tüm Komutlar" komutlardan simgenin adini bulup "Yeni Kisayol Tusuna Bas" kisminda istedigimiz tusa basariz(ALT veya CTRL ile birlikte). Bu sayede su kisayollari yaratabilirsiniz:

ALT+X sigma
ALT+Z tav (T)
ALT+A teta
ALT+C alt indis
ALT+V üst indis

Word´de Resmin Yanina Yazi Yazmak

Resmin yanina da yazmak için resmin üzerine sag tiklanir> Resim Biçimlendir > Kaydirma ´de Kaydirma Biçemi´ni "Kare-Kaydirilacak Yer:Iki Taraf"; "Siki-Kaydirilacak Yer:Iki Taraf" veya "Yok" olarak seçebiliriz.

Masaüstünde Istenmeyen Simgeleri Kaldirmak

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Deskt op\NameSpace´de alt anahtarlardan istediginizi silin.

Gizliden Gizliye Çalisan Programlar
Windows 98´de Baslat>Programlar>Donatilar>Sistem Araçlari>Sistem Bilgisi Programi´nda Araçlar´dan Sistem Yapilandirma Araci´ni açin. Burada Config.Sys Autoec.Bat Baslangiç seçmelerinde çalistirilmasini istemediginiz programlarin yanindaki CHECK isaretlerini kaldirin.Ayrica C:\Windows\All Users\Start Menu\Programs\StartUp klasöründe çalistirilmasini istemediginiz program kisayollarini -varsa- silin.

Windows 95´de HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run ...\RunOnce ...\RunServices ...\RunServicesOnce´da sagda istemediklerinizi silin.

Temp Klasörü´nü Temizleyin

Öncelikle AUOec.BAT dosyasinin yedegini alin. C:\WINDOWS\TEMP klasörünü baslangiçta bosaltmak için AUTOec.BAT dosyasina del C:\Windows\Temp\*.tmp>nul satirini ekleyin.

Yazdirma Hizinizi Artirin

Yazma islemini arka planda yapmak istemiyorsaniz Denetim Masasi>Yazicilar´da yazicinizin üstüne sag tiklayip Özellikler´i seçin. Ayrintilar Bölmesi´nde Kuyruk Ayarlari´nda "Dogrudan Yaziciya Gönderme seçenegini aktif yapin". Artik yazdirma islemi yaparken baska hiçbir islem yapamayaciksiniz ama daha hizli çiktilar alacaksiniz.

alıntı