Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Tüylerimizin Dikilmesinin Nedeni Nedir?


  Genellikle yaşanan stres ve heyecanı ifade etmek için kullanılan bir deyim olan ''tüylerin diken diken olması''nın asıl sebebi ne olabilir? Nedir türylerimiz diken diken sebep?

  İşte cevabı:

  Genellikle yaşanan stres ve heyecanı ifade etmekte kullanılan bir deyim olan ''tüylerin diken diken olması''nın soğuk havada vücudun ısı depolama yöntemlerinden birisi olduğu bildirildi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Yard. Doç. Dr. Ahmet Demircan yaptığı açıklamada vücudun soğuktan korunmasının önemli olduğunu belirterek bunu sağlamak için dokuların bir dizi ısı üretme yöntemi geliştirdiğini söyledi. Vücuttaki tüylerin deri altına bağlandığı küçük kasların stres üşüme ya da rahatsızlık duyulan durumlar karşısında kasılmasının tüylerin diken diken olmasına neden olduğunu anlatan Demircan özellikle soğuklarda ortaya çıkan bu durumla ortaya çıkan ısı enerjisinin vücudu çok az da olsa ısıttığını belirtti. ''Yani tüyler deri altındaki kasların refleks olarak kasılmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisinin hapsedilmesi amacıyla dikilir'' diyen Demircan dokuların diğer ısı üretme yöntemlerini şöyle sıraladı:

  '
  *'Besinlerin hücrelerde enerjiye dönüştürülmesi.

  *Egzersiz gibi istemli veya soğukta titremede olduğu gibi istemsiz kas aktivitesi.

  *Vücudun ısı koruma mekanizmasının çalışması (Deri damarlarının kasılarak daraltılması sonucu deri kan akımının azaltılması ve bu şekilde daha derin dokularda göllendirilen kandaki ısı kaybının azaltılması)

  *Terlemenin azaltılması.

  *Vücut yağlarının yakılması.''

  BİRKAÇ KAT GİYSİ

  Soğuktan korunmada giysilerin büyük önem taşıdığını ifade eden Demircan ''Bir kaç tabaka giysi soğuğa karşı tek bir kat giysiye oranla daha etkilidir'' dedi. Giyilen en dış giysinin suya ve rüzgara karşı yalıtkan olması gereğini belirten Demircan ıslanınca ağırlaştığı için yağışlı havalarda kumaş elbise ve ayakkabılardan kaçınılmasını önerdi. Demircan soğuk ısırmasından korunmak için de burun kulak yüz ve ellerin soğuğa korunmasız maruz kalmamasının önemli olduğunu da söyledi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sadece üşürken dikelmio. Milli duygularımız şaha kalkınca da dikelio. Çok tüylüysen yandın elantrik çarpmış gibi dikelir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş