Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mum Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır? Kim Tararfından Ne İçin Kullanılmıştır?
  Mumun Tarihçesi

  Mum:Yavaş yanan bir maddenin(parafin donyağı ya da bunlara benzer maddeler) genellikle pamuktan yapılan bir fitilin üzerine döküldükten sonra katılaştırılması yöntemiyle hazırlanan ışık kaynağıdır.

  Mumun tarihçesi: çok ama çok eskilere dayanmaktadır. Öyleki günümüzdeki oluşumuna gelmezden önce mumların tamamı hayvansal yağlardan yapılırdı. Aydınlanma tamamen bunlarla sağlanırdı. Zamanla mumun ışığı insanları hayata bağladı. Her ne kadar ilk mumlar meşale şeklinde de olsa zamanla küçülerek bugünkü şekillerini alıyorlar. Mumlar 1900’lü yılların başına kadar binlerce yıldan beri ışık kaynağı olarak kullanılıyorlardı. Ancak son yüzyılda teknolojide ortaya çıkan yeniliklerle onlarda yerlerini çeşitli lambalara ledlere ve lazerlere bırakıyorlar.

  Geçmişte mumların kullanılış amacı sadece aydınlatmak değildi. Çeşitli boyutlardaki mumlar tarih boyunca dini törenlerde ve çeşitli ayinlerde de kullanılıyordu. Bugünse “muma çevirmek” “mum gibi erimek” “mum dibine ışık vermez” gibi birçok ata sözünün yanında yaş günü pastalarında çeşitli törenlerde ve dekorasyonda hala onları kullanmaya devam ediyoruz. Bu mumlarda ayrıca içine katılan kokularla daha çekici bir havaya büründü.

  Mumun tarihçesine bakacak olursak bu ışık kaynakları ilk olarak günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesinde Eski Mısır Uygarlığı’nda kullanılmaya başlıyor. Daha sonraysa Roma döneminde bugünkü şekillerine benzer hale geliyorlar. İlk dönemlerde koyun ve sığırdan elde edilen iç yağlardan yapılan mumlar zamanla biçim değiştirerek günümüze kadar gelebilmeyi başarıyorlar. Sadece iç yağdan yapılan bu ilk mumlar çok kısa sürede ömürlerini tüketiyorlar ve oldukça kötü kokuyorlardı. Şekilleriyse bugünkünden çok farklıydı. Bu mumlar bir çeşit yanıcı yığın şeklindeydi. Roma dönemindeyse mumlar bizim bugün de kullandığımız ortasında bir fitil bulunan silindirik ve uzun şekilli hale getiriliyor. Bu mumlarda fitil olarak da keten kenevir ve pamuk lifleri kullanılıyordu. En eski Çin ve Japon mumları pirinç kağıtlardan hazırlanan rulolara dökülerek yapılıyordu. Bu mumlarda ham madde olarak yine eritilmiş iç yağ ve çeşitli tohumlar kullanılıyordu. Ortadaki fitilse pirinç saplarından yapılan kağıtların kıvrılmasıyla elde ediliyordu. Hindistan’da hayvanları öldürmek günah olduğu için mumlar tarçın ağacının kaynatılmasıyla elde edilen yağdan yapılıyordu. Kuzey ülkelerindeyse kaz ördek gibi kuşlar avlanarak kurutuluyor daha sonra boğazlarından bir çubuk sokularak mum olarak kullanılıyordu. Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililer de mumları ayı ve geyik yağından yapıyorlardı.

  Ortaçağ mumların gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Çünkü bu döneme kadar sadece iç yağlardan üretilen mumlar artık yerlerini yavaş yavaş balmumundan üretilen mumlara bırakıyorlar. Bu dönemde arıcılığın gelişmesi ve arıcılık yapan kişilerin sayısının artması sonucunda ortaya büyük miktarda balmumu çıkıyor.

  Ancak ortaya çıkan balmumu hiçbir zaman iç yağ üretimi kadar kolay ve ucuz olmuyor. Yine bu dönemde sadece balmumundan mumlar üretildiği gibi balmumu ve iç yağ karıştırılarak karışık mumlar da yapılıyor. Sadece balmumundan yapılan mumlar iç yağdan elde edilen mumlara göre hem daha uzun süre yanma hem de hoş kokulu olmalarına karşın ötekilere göre çok pahalıya mal oldukları için hiç bir zaman iç yağ mumlarının yerini alamıyorlar.

  Bu nedenle balmumundan üretilen mumlar her zaman zengin kesime hitap eden pahalı mumlar olarak kalıyorlar.

  18. yüzyıldaysa mum üretiminde başka bir alternatif ortaya çıkıyor. Açık denizlerde ve okyanuslarda avcılık yapılmasıyla açılan bu dönemde özellikle ispermeçet balinaları sahip oldukları kıymetli etleri için avlanıyorlar. Daha sonraysa baş kısımlarında bulunan büyük miktardaki yağlar mum yapımında kullanılmaya başlıyor. Balina yağından yapılan mumlar iç yağından yapılan mumlara göre daha iyi şekil alıyor ve daha iyi kokuyorlar. En önemli dezavantajları sahip oldukları kimyasal yapılarından dolayı yaz aylarında sıcaktan erimeleri. Bu da bu tür mumların kullanımını ve yaygınlaşmasını zorlaştırıyor.

  20. yüzyıldaysa çevre koruma bilincinin ortaya çıkması ve balina türlerinin yok olmaya başlaması sonucunda balina avlanması yasaklanıyor ve böylece balina yağından üretilen mumlar ortadan kalkıyor. Ortaçağda iç yağ balmumu ve


  balina yağından başka bir de bitkisel yağlardan mum üretiliyor. Bu dönemde birden çok bitkiden mum elde edilmesine karşın bu bitkilerin en önemlisi bir çeşit mersin (Myrka myristica) bitkisi. Diğerleriyse palmiye yağı hindistan cevizi ve zeytin yağları. Özellikle İngiltere’de mersin bitkisinden elde edilen ve hoş bir kokusu olan mersin mumları uzun süre revaçta kalıyor. Ancak bu bitki her bölgede yetişmediği için kullanım alanları Avrupa kıtası dışında pek fazla genişleyemiyor.

  19. yüzyıl mum üretiminde bir dönüm noktası oluyor. İlk mum üretim makinesi bu tarihlerde icat edilirken kimya bilimdeki gelişmelerde mum yapılan malzemelerin özelliklerinin değiştirilmesi bakımından çok büyük bir önem taşıyor. Bu yıllarda Michael Eugene Chevreul isimli Fransız kimyacının hayvansal yağların içindeki yağ asitlerini özellikle de önemli bir yağ asidi olan stearin asidini keşfetmesi mum üretiminde bir çığır açıyor. Stearinin keşfedilmesi mumların bugünkü durumlarını almasına neden oluyor. Çünkü stearin katılan mumlar hem daha iyi şekil alabiliyor hem de daha yavaş eridiği için uzun ömürlü oluyor. Ayrıca yine bu dönemde fitillerin de kalitesi artırılıyor. Daha önceleri pamuk ve ketenden elde edilen düz lif parçaları fitil olarak kullanılırken bu dönemde pamuktan elde edilen ipliklerden kıvrılarak ve örülerek elde edilen fitiller çok daha uzun ömürlü oluyor.

  19 yüzyılın ortalarında keşfedilen parafin ise mum üretimini endüstriyel hale getiriyor. Petrolün distile edilmesi sonucunda elde edilen parafin diğer mum malzemelerine göre daha temiz daha parlak yanarken kokusuz olması nedeniyle de daha fazla tercih ediliyor. Parafinin stearin ile karıştırılmasıyla çöl sıcaklarında bile erimeyen ve her türlü şekle sokulabilen mumların üretilmesi başarılıyor.

  Günümüzde mum tüketimi ışık ihtiyacından çok eğlence ve süs amaçlı olarak kullanılıyor. Bu nedenle de çevrenizde çok farklı renk çeşit ve şekillerde mum bulabiliyoruz. Ama bunların dışında sizlerde yeşil teknik kullanarak günümüzden binlerce yıl öncesinde yapılmış olan mumlardan yapabilirsiniz.

  Dinlere göre kullanım alanları:
  Budizm: Budistler meditasyon sırasında rahatlamak ve gevşemek için mum kullanırlar.

  Hinduizm: Hinduizm’de mum ruhsal aydınlanmanın ve başarının sembolü olarak pek çok ritüelde kullanılmaktadır.

  Hümanizm: Hümanizmde mum mantığın ve akılcılığın sembolüdür.

  Musevilik: Musevilikte genellikle cuma akşamları Şabat başlangıçlarında yapılan Havdalah ritüeli esnasında mum yakılır.

  Vika: Vikalıkta mum dört temel element ateş toprak su havanın geçtiği büyü törenlerinde ve diğer genel maji ayinlerinde kullanılır.

  Zaman: İlk olarak Çin’de yapılan ve sonra tüm dünyaya yayılan mum güngelleri zamanın belirlenmesinde kullanılır. Aynı zamanda çok zor yanan mum takvimleri günün belli olmasında da kullanılırlar. Bu takvimler bir yıl boyunca yanabilen mumlardır.

  Diğer: Citronella yağı içeren bir mum türü etrafa böcekleri rahatsız edici bir koku yayarak haşerelerin uzaklaşmasını sağlar. Mum ayrıca resim yapımında ve terzilikte de kullanılır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Şimdi ise mumlar daha çok dekoratif amaçlı kullanılıyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  reserved

  sonra okuyacağım güzel konu teşekkürler

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş