Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kokular Neden Anıları Hatırlatır?

  Kokular neden anıları hatırlatır

  Bazen bir koku duyarsınız ve sizi birden çocukluğunuza götürür. Bir an geçmişe ait bir kare bir his dolar içinize. Peki sadece bir koku bunu nasıl yapabiliyor?
  En kuvvetli duyu olan koku ile hafıza arasında çok özel bir ilişki vardır. Öyle ki tanıdık kokular bizi çocukluğumuza kadar götürebilir. Acaba beyindeki hangi aktiviteler kokuların eski anıları canlandırmasına neden oluyor?
  Karmaşık duyular

  Koku alma duyusu en eski duyudur; havadaki ve sudaki kimyasal maddeleri algılamak için gelişen bakterilerin bile sahip olduğu ilkel duyulara kadar uzanır. Görme işitme ve hatta dokunma duyusundan önce canlıların etraflarındaki kimyasallara tepki verebilmesi için koku alma duyusu gelişmiştir önce.
  Görmek insan gözündeki dört ışık duyargası ile mümkündür. Buradaki alıcı işlevi gören hücreler ışığı beynin anlayacağı dilden elektrokimyasal sinyallere dönüştürür. Dokunma duyusu ise en az dört tür basınç ve ayrıca sıcak soğuk ve acıyı algılayan çeşitli alıcılara bağlıdır.
  Fakat bunlar koku alma duyusunun yanında gölgede kalır. Çünkü insanda koku almayı sağlayan 1000’den fazla alıcı vardır. Bunlar yaşadığımız sürece yenilenir ve alışkın olduğumuz kokulara göre değişir. Bu karmaşık yapı çok sayıda farklı kokuyu birbirinden ayırmamızı sağlar.
  Ancak ayırabildiğimiz kokuların hepsi için bir isim bulamayız. Belki de hakkında en az konuştuğumuz duyumuz koku almadır. Bir şeyin nasıl göründüğünü ya da duyulduğunu iyi tarif edebilir ama iş kokuya gelince onu bağlantı kurduğumuz şeyle ifade etmeye çalışırız; örneğin çiçek gibi ıslak köpek gibi vs. olarak tanımlarız.
  Yani kokuyu o kokuyu yaratan nesneyle ifade ederiz: “Hindistan cevizi” “taze ekmek” gibi.


  Hafıza ve koku

  Bu bilgileri tekrarladıktan sonra şimdi de önemli ipuçları neler diye bakalım? Beyinde kokuları işleme koyan ve “koku alma soğanı” olarak adlandırılan bölge beyin çıkıntısı (hipokampüs) ile yan yanadır. Denizatı şeklindeki bu soğan beyin zarından (korteks) gelen tüm bilgilerin toplandığı yerdir. Nörologlar hipokampüsün yeni olaylar için hafıza yaratmada önemli bir işlevi olduğunu tespit etti.
  Beyninin bu bölgesi hasara uğrayan kişiler hatırlamada zorluk çeker. Bisiklet sürme gibi yeni becerileri ve kişilerin isimleri gibi yeni bilgileri öğrenseler de bunlara dair hafıza oluşturamazlar. Bu aralıklı “epizodik hafıza”dır. Koku alma soğanı yani kokunun beyindeki yeri bu tür hafızanın kaynağı olan hipokampüsün yanında olduğu için kokular bazı anıları çağrıştırıyor diyebiliriz.
  Derinlere dalmak

  Fakat bu ipucu ne kadar güçlü olsa da dolaylı ve duruma bağlıdır aslında. O yüzden ikinci bir ipucu sunmak gerekir.
  Duyular arasında kokunun özgün özelliği doğrudan beynin derinliklerine gitmesidir. Oysa örneğin görme ve işitme duyuları gözde ve kulakta yani ilgili organlarda başlar ve beynin diğer bölgelerine geçmeden önce aktarma merkezi işlevi gören talamusa yani ara beynin orta bölümüne geçer.
  Koku alma duyusu ise talamusa uğramadan doğrudan koku alma soğanına gider. Talamusta duraklamanın diğer duyular açısından nasıl bir işlev gördüğünü bilmiyoruz; ama diğerlerinin oluşturduğu sinyallerin beyindeki işlem merkezinden “daha uzakta” olduğunu söyleyebiliriz.
  Kokuları kelimelere dökmenin zorluğu bundan kaynaklı olabilir mi? Ya da derinlerde saklı kalmış anıların canlanmasını tetikleyebilir mi? Araştırmalar olay ve olguları kelimelerle ifade etmenin hafızaya yararı olduğunu gösteriyor; fakat bu aynı zamanda konuyla ilgili duyguların azalmasına da yol açıyor. Anılarımızdan söz ederken olayı ve onun yarattığı deneyimi de hatırlamaya başlarız.
  BBC Türkçe


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Burnum çok koku alır ama hiçbir zaman anılarımı hatırlamak için bu özelliğimi kullanmadım.
  MisRi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sevdiğiniz birinin parfümünün kokusunu bi yerde koklayınca o kişi aklınıza gelebilir. Ben ailemi çok özlediğimde başıma gelmişti. Abimin parfümünü kullanan çok kişi vardı.
  Ey Aşk durağım...
  ey adından başka hiç bir söze dilimin dönmediği tek hecemZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  dudağıma öyle bir mühürlensin ki dua’n
  bu dua’ya ”Amin” demekten başka kelamlara dönmesin diller
  ve lal olsun dilim
  Sen’den başka isimleri anarsam eğer...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş