DENİZ YOLLARI
Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve iki önemli boğaza sahip olması denizcilik alanında gelişmesi bakımından çok önemlidir. Dünya ticaretinde en fazla kullanılan yol deniz yoludur. Bu nedenle ülkemizde deniz yolunun ve limanların geliştirilmesi gerekmektedir. 8333 km kıyı şeridine sahip olan ülkemizde bölgeler arasında düzenli ve tarifeli yolcu ve yük taşımacılığı henüz gerçekleşmemiştir.

Dünya deniz ticaret filosundaki payımız %1'e dahi ulaşmamıştır. Fakat son yıllarda sanayi ve ticaretin gelişmesiyle limanlarımızdaki indirilen - bindirilen yükte 8 - 10 katlık artışlar olmuştur.

HAVA YOLLARI
Ülkemiz ulaşımında en az payı olan ulaşım sektörüdür. Çünkü hava yolu ile ulaşım yüksek sermaye ve teknoloji gerektirmektedir.

Son yıllarda Türk hava yollarının yanında özel hava yolu şirketlerinin kurulması hava yolu taşımacılığında önemli artışlar meydana getirmiştir.

Ülkemizde en işlek olan hava limanlarımız İstanbul (Atatürk) Ankara (Esenboğa) İzmir (A. Menderes) dedir. Bunun yanında daha çok iç hat seferleri yapılan Adana Antalya Dalaman Bodrum Diyarbakır Erzurum Malatya Elazığ Van Samsun Trabzon gibi 25 ayrı il merkezinde hava alanı bulunmaktadır