İspanyol futbol takımı Deportivo La Coruna takımının "Türkler" lakabı almasının ve taraftarlarının maçlara Türk Bayraklarıyla katılmalarının sebebinin Barbaros Hayreddin Paşa 'ya uzandığını biliyor muydunuz?

Adı bütün Avrupa'da destanlaşmış olan Barboros Hayreddin Paşa Akdeniz’e hükmettiği sıralarda Akdeniz'de kendisine en büyük rakip olarak İspanya İtalya Avusturya Almanya ve Hollanda tahtlarına da sahip dünyanın en büyük hristiyan devleti İspanya İmparatorluğu'yla büyük savaşlar yapmakta ve bu imparatorluğu leventleriyle sarsmaktaydı. Öyle ki İspanyollar şımarık çocuklarını "Sus yoksa Barbaroşa gelip seni yer" diyerek korkutmaktaydı.

İşte bu mücadeleler esnasında İspanya’nın yiğitliği ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlıları Hayreddin Paşa ve Türkler'le çeşitli konularda işbirliğine girmişler. Bu işbirliğini içlerine sindiremeyen komşu kent Vigo Halkı ise ihanet saydıkları bu durum karşısındaLa Coruna ’lılara "Türkler" adını takmışlar. Buna karşılık La Coruna Halkı da Celta Vigo 'lulara Portekizliler'e yakınlıkları sebebiyle "Portekizliler" adını vermişler.

İki komşu şehir arasında yüzyıllardan beri süregelen bu rekabet günümüzde ise özellikle futbolda kendini göstermektedir. Celta Vigo’lular Deportivo’lulara Türkler'le yaptıkları işbirliği nedeniyle; Deportivo’lular da Celta Vigo’lulara Portekiz’lilere yakınlıkları nedeniyle "Hain" yakıştırması yapmaya ve rakiplerince takılmış bu adları birbirlerinin inadına zevkle sahiplenmeye devam etmektedirler.

Celta’lı futbolseverler derbi maçlarda "Türkler dışarı" diye tezahürat yaparken Deportivo’lular da "En büyük Türkiye" diyerek takımlarını desteklemektedirler. Vigo şehrinin takımı Celta’da çok sayıda Portekiz taraftar derneği kurulmasına karşılık La Coruna takımı Deportivo'da da ateşli Türk dernekleri kurulmuş. İşte bu sebeple Deportivo La Coruna’nın her oynadığı maçta sahaya asılmış çok sayıda Türk bayrağı görebilirsiniz. Ayrıca ülkede düzenlenen uluslararası fuar kongre ve spor müsabakalarında Türk Bayrakları'nın Deportivolular tarafından aşırıldığına da şahit olabilirsiniz.