Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Heykeli Dikilen Devlet Memuru

  Yıl 1943. Genç Mustafa’nın tayini kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi’ne çıkar. Devlet memurluğu o dönemde süper bir şey çünkü özel sektör falan yok. Bizimki kütüphanede heyecanla okurları bekler; bir gün olur beş gün olur gelen giden yok.

  Etraftakilerle konuşur herkese anlatır:

  “Bakın kütüphane bomboş duruyor gelin kitap okuyun.” Gelen giden olmaz. Amirlerine durumu bildirir.

  – Kardeşim otur oturduğun yerde maaşını düzenli alıyon mu almıyon mu?

  – Alıyorum.

  – Eee o zaman ne karıştırıyon ortalığı gelen giden olsa maaşın mı artacak? Başına daha fazla bela alacan o kütüphaneye yıllardır kimse gelmez zaten…

  23 yaşındaki genç memur “Ne yapayım ne yapayım?” diye düşünür durur. Sonunda aklına bir fikir gelir eşine söyler. Eşi önce “Deli misin bey?” der ama kocasının bir şeyler üretme işe yarama çabasını yakından görünce fikri kabullenir.

  O dönem devletteki amirlerinin çıkardığı tüm engellerin tek tek binbir güçlükle üstesinden gelir.

  Çünkü o zaman da şimdiki gibi “Aman bir şey yapmayalım da başımıza bir iş gelmesin. Çalışsan da aynı maaş çalışmasan da“ zihniyeti aynen var.

  O bıyıklı kravatlı asık yüzlü sigara kokan arkalarındaki Atatürk resminden utanmayan ama ülkesine gram faydası da olmayan bürokratları zorlukla ikna eder ve bir eşek alır.

  İki tane de sandık yaptırır. İki sandığa kalınlığına göre 180-200 kitap sığar. Sandıkların üstüne “Kitap İare Sandığı” yazar. Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar.

  Kütüphaneye de bir yazı asar:

  “Sadece Pazartesi ve Cuma günleri açıyoruz.”

  Köydeki çocuklar şaşırır.

  Eşeğe bir sürü kitap yüklemiş bir amca o gariban çocukların küçücük ellerine kitapları verir. Düşünün Noel Baba gibi. Noel Baba yalan Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var.

  Eşek de daha gerçek Mustafa Amca da.

  “Çocuklar bunları okuyun aranızda da değişin. On beş gün sonra aynı gün gelip alacağım. Aman yıpratmayın diğer köylerdeki arkadaşlarınız da okuyacak” der.

  Mustafa artık Ürgüp’teki kütüphanede bir iki gün durmakta diğer günler eşeği Yüksel’le köy köy gezmektedir.

  Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde alkışlarla karşılarlar. Kalpleri küt küt atar heyecandan sevinç içinde yeni kitapları beklerler. Mustafa Amca‘nın ünü etrafa yayılır. Diğer devlet memurları makam odalarında sıcak sıcak oturup iş yapmazken Mustafa’nın eşeği Yüksel yediği otu hepsinden fazla hak etmektedir.

  Zamanla insanlar kütüphaneye de gelmeye başlar.

  Mustafa bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor.

  Zenith ve Singer’e mektup yazar:

  “Bana dikiş makinesi yollayın firmanızın adını kütüphanenin girişine kocaman yazayım“ der. Zenith dokuz tane Singer bir tane dikiş makinesi yollar (ilk sponsorluk faaliyeti). Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. On makine yetmediği için sıra oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir beklerken okusunlar diye. Okuma-yazma oranının düşüklüğünü görünce halkevlerine okuma yazma kursları vermeye gider.

  Halıcılık kursları başlatır bölgede halıcılığı canlandırır. Bu arada valilik Mustafa hakkında dava açar “kendi görev tanımı dışında davranıyor” diye. 50 yaşına gelen Mustafa Amca baskıyla emekli edilir.

  Mustafa Amca köylüler arasında efsane olur yıllar geçtikçe köylerdeki çocuklarda okuma aşkı yerleşir. 2005 yılında Mustafa Amca vefat eder. Tüm Kapadokya çok üzülür aralarında toplanırlar. Ürgüp’e Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykelini dikerler.

  Bakın Nevşehir’den ve bu ülkeden nice müdür amir vali bürokrat milletvekili politikacı geçti; binlercesinin adını kimse hatırlamaz ama Mustafa Güzelgöz ve eşeğinin heykeli var.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Okuma yazma oranı hala düşük. Aslında örnek alınması gereken davranış.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş