Kurşun Kalem Neden Yapilir


Kalem kâğıt üzerine yazı veya çizim için kullanılan araçtır.

Kurşun kalem olarak anılan kalemlerin yazar malzemesi genellikle grafitten (karbonla karıştırılmış kil) oluşur etrafında da ahşap bulunur. Diğer bir kalem türü ise mürekkepli kalem olup binlerce yıldır kullanılmaktadır. Kurşun kalemler sadece 18. yüzyıl'dan beri vardır [kaynak belirtilmeli].

Kalemlerin şekil renk biçim tür kulanldığı yer gibi birçok tasnifi olmakla beraber "dolma kalem tükenmez kalem uçlu(versatil) kalem boyama kalemi ve çizim kalemi gibi genel adlandırmaları da vardır.

Kalem tarihte antik Mısırlılar ve Romalılar tarafından kullanılmıştır. Kalem kelimesinin Latincesi pencillus küçük kuyruk anlamına gelir. Almanca Bleistift kelimenin tam anlamıyla "kurşun kalem" anlamına gelir.Kalem kelimesi Türkçe'ye Arapça'dan geçmiştir. Yunanca kamış anlamına gelen gelen "kalamos" kelimesinin Arapça'da kalem şekline dönüştüğü düşünülmektedir.

Grafit Tortusunun Bulunuşu
Grafit parçalarını Sibirya Türkleri kullanmış ve ismine "Kara Taş" adını vermişlerdir.Bu bilgi yaklaşık 1 yy.dan itibarendir.Türklerden Ruslara geçen kalem Rusça 'da Карандаш (karandaş) adını almıştır. İsviçreli kalem markası Carandache de markasını bu isimden almıştır

1565 yılında bazı kaynaklara göre ise erken 1500 yıllarında Borrowdale Kilisesi Cumbria İngiltere yakınlarındaki Seathwaite kentlerinden ilk kalem taslakları ortaya çıkmıştır. Bu taslaklar koyun işaretleme ihtiyacının bir ürünün olarak ortaya çıkmıştır. Grafitin bu ihtiyaç için son derece saf sağlam kolayca şekil alabilir olması kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Zamanla grafit değerlenmiş ve kullanım alanları artmaya başlamıştır. Ancak grafitin bu ilk hali kullanışsız olup çeşitli formlarda etksini kaybedebilen bir maddeydi. Bunun üzerine grafit yünlerle daha sonra ise sopalarla kullanılmaya başlandı. Artık grafit giderek kalem halini alıyordu. İlk denemeler toz haline getirilmiş grafit kükürt ve antimon kullanılarak yapılan blok kalemlerdi. Yapılarında ahşap kullanılıyordu. Çubuk kalemler artık zararsızdı ve artık grafit zehirli değildi.