Teraryum; genellikle cam ve plastik maddelerden imal edilen ve içinde sürüngenler böcekler bazı bitki türleri için kara ortamının taklit edildiğ akvaryum benzeri tanklardır. Farklı ölçülerde içinde bulundurulacak canlıya göre dekore edilir.
Teraryumlar cam ve plastik gibi şeffat ve dayanıklı malzemeden yapılır. Yüzeyleri camdır üstünde ve bazen önünde cam kapaklar bulunur. Kenar ve köşeleri bir çerçeve ile sabitlenmiştir. Siyah silikonla (zehirsiz herhangi bir silikonla) yüzeylerin birleştiği yerlerden yalıtım yapılır


Teraryumların yapısı

Tabanı doğal veya yapay zemin malzemeleri ile kaplanır. Bunlar; kum toprak çakıl çeşitli taşlar bitki lifleri gibi doğal veya diğer yapay malzemelerdir. Hayvan ve böcekler için hazırlanan teraryumlarda zeminin içine küçük mağaracıklar konularak bazen saklanma yerleri yaratılır. Bazen yapay malzemeli zemine saksı gömülerek bitki de yerleştirilebilir.


Çeşitleri

Teraryumlar oluşturulma amaçlarına göre farklı çeşitlere sahiptir. Bunlara örnek olarak şunları gösterebiliriz:


Tabak teraryum
Yan ve üst kısımları açık içerisinde bitkili bir alan oluşturmak için kullanılan teraryumlardır.


Kişisel teraryum
Etrafı ve üstü tamamen kapalı duruma göre üzerinde çok az açıklık bulunan botanik alanlar oluşturmak için kullanılan teraryum çeşididir.


Hayvan teraryumu
Yan tarafları hava alabilecek şekilde kapatılan üst bölüm ise tellerle kapalı bulunan ve yan cephelerden birinde içerisine müdahale edilebilecek şekilde tasarlanmış genellikle sürüngen benzeri canlılar için oluşturulmuş teraryumlardır.


Teraryum hayvanları
Teraryumlar içerisinde hayvan bakılabilecek kapalı alanlar olarak gösterilebilirler ancak teraryumlarda bakılabilecek hayvanlar evcilleştirilen canlılar statüsünde yada teraryumda bakılabilir özellikte olmalıdır. Teraryumlarda bakılabilen hayvanlar; yılan bukalemun kaplumbağa kurbağa iguana semender gecko hamster örümcek türleri Böcek türleri gibi canlılardır.


Teraryum bitkileri
Teraryumlarda bakılan bitkilere örnek olarak Caladium bicolor Cyperus alternifolius (Japon şemsiyesi) Dracaena sanderiana gösterilebir. Sulak alanlarda yetişen ve ömrünün büyük bir bölümünü suyun dışında geçiren bitki türleridir. Devamlı suyun içinde kalırlarsa çürürler.


Teraryumda ortam
Bir teraryumda içinde yaşan canlıların ihtiyaçlarına göre kontrollü bir ortam oluşturulmalıdır. Havayı nemlendirmek ortamı aydınlatmak çevreyi ısıtmak bir teraryumdaki temel unsurlardır. Bunun dışında teraryuma yerleştirilecek canlıların ihtiyaçlarına göre tırmanma saklanma dinlenme güneşlenme yerleri ve amfibiler için gölet oluşturulması gerekebilir.

v.c