Tekteker bir tane tekeri olan ve kas gücü ile giden pedallı bir araçtır. Çoğunlukla spor veya gösteri amaçlı kullanılır.


Tanım

Adından da anlaşılacağı gibi tekteker bir tane tekerleği olan ve kas gücü ile giden pedallı bir araçtır.Unisiklet[1] de denir.
Kadro tekerlek ve sele ana parçalarından oluşur. Kadrosu bisiklet maşasını andırır fakat bazı bisiklet maşaları gibi uçlara doğru eğimli degil düzdür. Tekerleği normal bir bisiklet tekerleği gibidir fakat göbek bir milin etrafinda degil mil ile birlikte doner.
Pedal kolları göbeğe sabitlenmiştir. Bu nedenle tektekerin tekerleği bisikletinki gibi pedallardan bağımsız olarak dönmez.
Tekerlek ile birlikte pedallar da döner. Yani yokuş aşağı da olsa sürücü pedal çevirmek zorundadır. Kadronun uçları göbeğin iki tarafındaki rulmanlar üzerinde durur. Tekerlek rullmanlar sayesinde döner.Sele yüksekliği ayarlanabilir şekilde bir adaptör ile kadroya bağlıdır.
Teker buyukluklerine gore farkli amaclarla kullanilan unisikletler vardir.Teker secimi kisinin bacak boyuna ve kullanim amacina gore degisebilir.12 16 18 20 24 29 36 inch caplarinda tekerler vardir. Uzun yol surumu icin buyuk tekerler daha hizli gittikleri icin tercih edilir.Gosteri amacli ise daha kucuk tekerler manevra alanlari kolay oldugu icin tercih sebebidir.Dag unisikletine Muni denmektediringilizcedeki mountain 'in M harfi ve unisikletin uni harflerinin birlesmesiyle olusur ve Muni icin ozel yapim unisikletler bulunmaktadir.
Unisiklet ile basket oynamak unisiklet hoaaaiip atlamak unisiklet yarislari ve unisiklet uzerinde jonglorluk gibi cok cesitli gosteriler yapilmaktadir.

Sürüş
Tekteker bisiklet gibi pedallar çevrilerek sürülür.Bisikletten farklı olarak sürücü sadece yanlara doğru değil öne ve arkaya doğru düşmemek için de dengeyi sağlamak zorundadır. Bunu vücudunun üst kısmını öne ve arkaya hareket ettirerek yani ağırlık merkezini değiştirerek yapar.

v.c