kapitalizm nedir
ve
kapitalist nedir
sorularına hiç bir yerde göremeyeceğiniz bir cevap vereceğiz. Kapitalizm insanoğlunun geliştirdiği mükemmel olmayan en mükemmel sosyal ve ekonomik sisteme verilen isimdir.
Kapitalizm
el elin eşeğini türkü söyleyerek arar sözünün doğruluğunu bilenler tarafından her koyunun kendi bacağından asıldığı bir sistem olarak tasarlanmıştır.
Kapitalizm
de her koyun kendi ayakları üzerinde durarak serbest piyasalara işgücü ve sermaye sağlar serbest piyasalarda sunulan ürünleri parasını bastırarak alır. Yani
kapitalizm
parayı verenin düdüğü çaldığı yaz boyunca saz çalan çekirgenin değil çalışıp birikim yapan karıncanın sefa sürdüğü sistemdir.

Kapitalist
ise başkasının çalışıp biriktirdiğinde gözü olmayan çalışmanın üretmenin ve tasarruf etmenin faziletine inanmış her şeyi devletten beklemeyen karıncalara parayı verip düdüğü çalanlara kendi bacağından asılan koyunlara ve başkasının değil kendi eşeğini harıl harıl arayanlara verilen isimdir. Bu özelliklerinden dolayı
kapitalizmkapitalist
ülkelerin diğer tüm sistemlere kıyasla uzun vadede daha yüksek hızlarda büyümesini sağlar. Kapitalizmin özü “incentives matter” sözüdür yani insanlar işin ucunda bir havuç varsa gayret gösterirler veya diğer bir ifade ile aç ayı oynamaz. Arşimet’in dediği “bana yeterince buyuk bir havuç verin dünyayı yerinden oynatayım” sözü doğrudur.

Kapitalizm
için “
vahşi
” sıfatı yanlış bir şekilde kullanılır ve kapitalizmde “orman kanunlarının” hüküm sürdüğü zannedilir. Hiç alakası yok kapitalizm futbol gibi herkesin aynı kurallar içerisinde rekabet ettiği elle oynamanın faüllü oynamanın yasaklandığı bir sistemdir. O yüzden de asli görevlerini hakkıyla yerine getiren bir devlet kapitalizmin olmazsa olmaz şartıdır.
Devletin asli görevleri
ise güvenliği ve adaleti sağlamaktır ekonomik aktörlerin kanunlara uymasını birbirlerinin haklarına saygılı olmasını sağlarken mülkiyet haklarını korumaktır. Devletin görevi Ali’nin küllahını Veli’ye Veli’nin külahını Ali’ye giydirmek değildir
Robin Hood
’luk yapmak hiç değildir (bkz.
sosyalizm
).

Kapitalizm nedir
ve
kapitalist nedir
sorularına bu yazıda cevap verdik. Bir sonraki yazımızda devlet nedir sorusuna cevap vereceğiz.