Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Futbol Nasıl Bulundu?
  Bugün bildiğimiz anlamda futbola benzeyen bir oyun. M.Ö. 500 yılında Çin’de oynanıyordu. Avrupa’da ise M.S. 4. yy’da Yunanlılar ve Romalılar topa tekme atarak onu taşımayı ve belirli bir hedefe götürmeyi amaçlayan bir oyun oynuyorlardı. Bu oyunda topu ele almak da serbestti. 1800′lü yıllarda futbol ragbiden ayrı bir spor dalı olarak gelişti ama 1863 yılında İngiliz Futbol Federasyonu’nun kurulmasından sonra bile topu ele almak ve rakibe tekme atmak yasak değildi. Bu konuda ilk yasaklar 1871′de uygulanmaya koyuldu.

  Yed-i AdL, Bunu Beğendi.


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  FUTBOLU KİM İCAT ETTİ ?

  ''Futbolu kim icat etti'' sorusuna yanıt FIFA Başkanı Sepp Blatter'den geldi. Blater Çinlilerin binlerce yıl önce deri toplarla futbolu ilk oynayan ulus olduğunu açıkladı. Böylece futbolu İngilizlerin bulduğu yönündeki inanışın da yanlış olduğu ortaya çıktı. Futbolu icat eden Çinliler şimdi bu sporda başarılı olmak için büyük bir hızla çalışıyor. On yıl içindeki hedefleri ise dünya şampiyonu olmak. Çinlilerin futbolu biz icad ettik iddiasına futbolun en en yüksek yönetim organı FIFA'dan destek geldi. FIFA Başkanı Sepp Blatter Çin'deki bazı belgelerin bu ülkede binlerce yıl önce futbola benzer bir oyunun oynandığını ortaya çıkardığını söyledi. Blatter “İngilizlere futbolu kurumsallaştırdıkları için teşekkür etmeliyiz. Ancak Çin'de bu oyunun binlerce yıl önce oynandığına dair kanıtları da reddedemeyizö diye konuştu. Blatter'in açıklamaları futbolun aslından Avrupa'dan çok daha önce Çin'de ortaya çıktığını gösteriyor. Yeni bulgulara göre Çinliler içi doldurulmuş deri bir topla modern futbola benzer bir oynuyordu. Çinli futbol hayranları FIFA başkanının açıklamasıyla ‘futbolu İngilizler buldu’ tartışmasının bittiğini söylüyor. Her ne kadar Çinlilerin futbolu ilk oynayan ulus oldukları ortaya çıksa da henüz sahalarda bir varlık gösteremiyorlar. Çin futbolu şu anda dünya sahnesinde kendine yer edinmeye çalışıyor. Milli takımın henüz kayda değer bir başarısı yok. Ancak Çin'de futbol en az Avrupa'daki kadar ilgi görüyor. Binlerce taraftar ülkedeki maçlarda tribünleri dolduruyor. Çinli futbolseverler artık futbolu icat eden millet olmanın sorumluluğuyla yeşil sahalarda başarılara imza atmak istiyor. On yıl içinde de dünya şampiyonu olmayı hedefliyor.

  FUTBOLUN TARİHÇESİ

  İnsanoğlunun "top" ile oynamaya başlamasının tarihi çok eskilere dayanıyor. Mısır'da mezarlardaki duvar resimlerinde ayakla top oynayan insan figürlerine rastlanmıştır. Hatta bu zamandan kalma 7.5 cm çapında deri veya ketenden yapılmış toplar 2500 yıl önceden günümüze kadar ulaşmıştır ve kimi müzelerde sergilenmektedir. Homeros da "Odiesa"da top oyunlarından bahseder. M.Ö 2500 yıllarında da Çin'de yere dikilmiş iki mızrak arasından bir topu tekmelemek suretiyle geçirmeye çalışarak talim yapıldığı bilinmektedir.

  Orta Asya Türklerinin de kız ve erkeklerden kurulu karma takımlarla topa elle dokunmadan sadece ayak ve kafa ile vurularak rakip kaleden içeri atmaya çalışarak bir oyun oynadıklari kaynaklarda yer alıyor. İçlerinde Kaşgarlı Mahmut'un da bulundugu pek çok tarihçinin kitaplarında da Türklerin oynadığı "Tepük" isimli bir oyundan bahsedilir. Bu oyunun söylenen kuralları günümüz futbolununkilere oldukça benzer. Elle oynamak yasaktır faullü hareketler tespit edilmiştir top oyun alanının dışına çıkamaz...

  Futbol tarih boyunca hemen hemen bütün medeniyetlerde benzer biçimlerde boy gösterdikten sonra bugünkü haline en yakin şeklini 17. yüzyılda İngiltere'de almıştır.

  Daha sonraki gelişimi ise şöyle gösterilebilir

  1841 - Futbol topunun tam bir küre biçiminde olmasının kabulü

  1848 - "Cambridge kuralları" adı altında futbol kuralları toplanmış ve bu kurallarla ilk futbol maçı Cambridge'de ögrenciler arasında ilk futbol maçının oynanması.

  1855 - Bir İngiliz takımının ilk kez yurt dışına çıkarak futbol oynaması ve böylece Almanya'da futbolun temelini atması

  1857 - İngiltere'de ilk futbol kulübü Sheffield Club'in kurulması.

  1863 - İngiltere Futbol Federasyonu'nun ve böylece modern futbolun doğuşu.

  1870 - Portekiz'de oturan İngilizlerin burada futbolu yaymaya başlamaları.

  1871 - "Kral Kupası" veya "İngiltere Federasyon Kupası" nın başlaması

  1872 - "İngiltere-Iskoçya" : ilk milli maç.

  1875 - Kalelere üst direk konulması ve topa kafayla vurulmasına izin verilmesi

  1876 - Korner kuralının kabulü

  1879 - Glasgow'dan Darwen'e para teklifiyle futbolcu getirilerek profesyonellik yolunun açılması.

  1882 - Futbol kurallarında değişiklik yapmaya yetkili "International Board"un kurulması

  1885 - Profesyonelliğin İngiltere'de resmen kabulü

  1886 - Ofsayt kuralının kabulü

  1889 - Danimarka ve Hollanda'da futbol federasyonlarının kurulması

  1890 - Futbol maçlarında tam yetkinin hakemlere verilmesi

  1891 - Penaltının kabulü

  1893 - Amerika'da ilk futbol federasyonunun Arjantin'de kurulması

  1895 - İngiltere'de bayanların ilk futbol maçını oynaması

  1899 - Sürenin 90 dakika ölçülerin 118.4 x 91.4 olarak belirlenmesi

  1901 - Sheffield United - Tottenham Hotspur federasyon kupası finalini 110.802 kişinin izlemesi.

  1902 - İngiltere dışında oynanan ilk milli maçta Avusturya'nın Macaristan'ı 5-0 yenişi.

  1903 - Averajın kabulü

  1904 - Belçika Fransa Danimarka Hollanda İspanya İsveç İsviçre'nin FIFA'yı kurması

  1906 - Kıtalar arasi ilk milli maçta Güney Afrika'nın Brezilya'yı Brezilya'da 5-0 yenişi.

  1907 - Kendi sahasında bulunan bir futbolcunun ofsayt sayılmamasının kabulü

  1908 - Londra Olimpiyat Oyunları'nda futbolun ilk kez olimpiyat oyunlarında yer alması.

  FUTBOLUN TÜRKİYE'YE GELİŞİ

  Modern futbolun İngiltere'den çıkarak yayılması sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler futbolu ülkemize sokan kişiler olmuşlardır. İstanbul İzmir Selanik futbolun oynandığı ilk 3 şehir olmuştur. Buralarda İngilizler futbol oynarken Rumlar da onlara katılmışlar ve hem futbol oynayanlar hem de takımlar önemli sayıda artmıştır. Osmanlı topraklarında ilk futbol maçının 1875'te Selanik'te oynandığı bilinmektedir. 1877 yılında ise İzmir'in Bornova çayırlarında futbol maçları yapılmıştır. Ancak bu sıralarda Müslüman gençlerin futbol oynamaları hoş karşılanmayacağı için Türklerin futbol oynamaları için biraz daha süre geçmesi gerekmiştir.

  İzmir'de ilk futbol kulübü 1894 yılında İngilizler tarafından Football Club Smyrna kurulmuş ve adı "Football Club Smyrna" olmuştur. İstanbul'da futbol oynanmaya başlanması ise ancak 1895 yılında Kadıköy ve Moda'da olmuştur. İzmir'den İstanbul'a göçen İngilizler burada futbol oynamışlardır. Buradaki Rumlar da futbola merak salmışlardır ve futbol İstanbul'da çok büyük bir hızla yayılmıştır. 1897 1898 1899 1904 yıllarında İzmir karması ve İstanbul karması 4 maç oynamışlar ve bunların tümünü İzmir karması kazanmıştır. 1906 yılında Atina'da düzenlenen "Ara Olimpiyat"ta İzmir karması ve Selanik karması yer almıştır. İzmir karması bu turnuvada 2. Selanik karması da 3. olmuştur. İzmir karması İngilizlerden Selanik karması ise Rumlardan oluşuyordu.

  TÜRKLERIN FUTBOL OYNAMASI

  Futbol oynayan ilk Türk 1898 yılında İzmir'de İngilizlerle beraber futbol oynayan Selim Sırrı Tarcan olmuştur. Ancak kendisine "İlk Türk futbolcusu" diyemeyiz. İlk Turk futbolcusu Fuat Hüsnü Bey'dir. İstanbul'da futbolu İngilizlerden görerek merak salan Fuat Hüsnü Bey daha sonra arkadaşlarını ikna ederek ilk Türk futbol takımını kurmuştur. "Black Stocking" adı alan takım Rumlarla bir maç yapmış ve bu maçı 5-1 kaybetmiştir. Kaçabilenler kaçmış kaçamayanlar yakalanmıştır ve böylece ilk Türk futbol takımının ömrü uzun olmamıştır. Fuat Hüsnü Bey daha sonra İngilizlerin kurduğu Kadıköy takımında "Bobby" takma adıyla oynamıştır.

  İLK DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU 1930

  İlk FIFA Dünya Kupası dönemin FIFA Başkanı Jules Rimet'in onuruna Jules Rimet Kupası 1930 yılında Uruguay'da 13 Mayıs - 30 Mayıs 1930 tarihleri arasında 1929'da Barcelona Kongresi'nde alınan FIFA kararı çerçevesinde düzenlendi ve tüm maçlar başkent Montevideo'da oynandı. Uruguay'ın seçilmesinin ana sebeplerinden biri Uruguay'ın futbolda 1928 Olimpiyat şampiyonu olmasıydı. Turnuvayı finalde Arjantin'i 4-2 yenen ev sahibi Uruguay şampiyon olarak tamamlamıştır.

  İlk Dünya Kupası'na 13 ülke katılmıştır. Bu ülkeler hiçbir eleme maçı oynamadan FIFA tarafından davet edilenlerden turnuvayı katılmayı kabul eden 13 takımdır. Bu turnuvayı organize etmeyi kabul eden Uruguay'a uzun sürecek yolculuk ve masraflar sebebiyle pek çok Avrupa ülkesi katılmayı kabul etmemiştir. Buna rağmen Belçika Fransa Romanya ve Yugoslavya takımları 3 haftalık bir deniz yolculuğu ile Uruguay'a ulaşmışlardır.

  ALINTIDIR.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Emeğine sağlık paylasımınınız için sağol
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş