Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question İlgi Çekici Konu

  İlginç konu ne demek ?

  ”Dünya güneşin etrafında döner.” desem ilginç gelir mi ? Hayır mı ? Ben de öyle düşünmüştüm.

  Fakat bunu 500 yıl önce söyleseydim oldukça ilginç geleceğinden eminim. Hatta o kadar ilginç gelirdi ki Avrupa’nın korku salan Engizisyon mahkemesinde konuyla ilgili ufak bir sunum yapmamı bile isterlerdi. Tıpkı Kopernik’ten istedikleri gibi.

  Yani

  Kural 1: Bir şeyin ilginç olması için bilinmiyor olması gerekir.

  Burada tüm dünyadan bahsetmiyorum tabiki. Dinleyicilerinizin (ve okulda yapacaksanız sunumu örneğin öğretmeninizin de) hakkında pek bilgi sahibi olmadığı hemen her konu ilginç olacaktır. Yani ilginç konu bulmak için internette saatlerce dolanmaya gerek yok.

  İyi de ben insanların neyi bilip neyi bilmediğini nerden bileyim arkadaşım (tekerleme gibi oldu)? Herhalde gidip herkese tek tek ilgi alanlarını soracak halim yok! diyorsan haklısın. Bu da bizi 2. Kural’a getiriyor:

  Kural 2: Yeterince derinine inilen her konu ilginçleşebilir.

  Şöyle ki günümüz dünyasında o kadar çok ve çeşitli konu var ki insanların hiçbirisi hiçbir konunun detaylarına inemiyor. Örneğin sunum konusu Facebook. İşte size ilginç bilgiler: Eğer Facebook ülke olsaydı 750000000 nüfus ile Hindistan’dan sonraya yerleşerek dünyanın en büyük 3.ülkesi olurdu. Türkiye ise 31 Milyon kullanıcı ile Facebook ülkesindeki 4. en büyük nüfusa sahip.

  Tabiki sadece sayı ve istatistikler bir konuyu ilginç hale getirseydi devlet istatikstik enstitüsünün aylık raporu civardaki en ilginç şey olurdu (ki değil). Bu da bizi 3. Kurala getiriyor:

  Kural 3: Konuları ilgi çekici hale getiren sizin heyecanınızdır.

  Birkaç yıl önce aldığım Etkili Sunum Teknikleri eğitiminde her birimiz bir konu seçerek sunumlar yaptık.Yanlış hatırlamıyorsam herkesin 10 dakika anlatım ve 5 dakika soru-cevap için vakti vardı. Ben konuyu “Bilgisayar nasıl alınır?” olarak seçtim. (Bilgisayarlar konusunda gerçekten ilgili ve bilgiliyimdir). Normalde de bilgisayarlar üzerine konuşmaktan hoşlanırım. Neyse sonuç olarak tepegözle ve 4-5 slaytla yaptığım sunum kabaca 10 dakika falan sürdü ama soru-cevap kısmı 5 dakikayı çok çok aştı. Olay etkili sunum teknikleri eğitiminin dışına çıkıp etkili bilgisayar seçme tekniklerine döndü diyebilirim

  Neden? Çünkü genel olarak insanların bilgisayar üzerine derinleme bilgisi yok (Kural 1) bemin bilgim olduğu için yeterince derine inebildim (Kural 2) ve zaten günlük hayatta da konuşmaktan hoşlandığım bir konu olduğundan sunumu oldukça canlı bir şekilde yaptım (Kural 3). Ve son olarak gerçekten de bilgisayar alacak olanlar vardı aralarında. Bu da bizi 4. ve son kurala getiriyor:

  Kural 4: Bundan bana ne?

  İnsanların en ilgi çekici bulduğu konuların başında kendilerine direkt fayda sağlayacak bilgiler gelir. Bunların başında da birşeyin iyisini almak ucuza almak nasıl yapılacağını öğrenmek gibi şeyler gelir.

  Konu seçerken bu 4 kuralı uygulamak fazlasıyla yeterli olacaktır.

  Seçim ise çok kolay:

  Önce arkadaşlarınızdan daha fazla ilgilendiğiniz vakit harcadığınız (varsa hobiniz) 4-5 adet konu bulun. Bunları bir kağıda yazın. Aklınıza hemen gelmezse sorun değil. Örneğin geçen hafta sonu neyle uğraştığınız veya televizyonda hangi diziyi seyrettiğiniz internette en çok ne yaptığınız cep telefonunda neyle en çok uğraştığınız bile bir konu olabilir.

  Başka birisinden dinleyecek olsanız hangisini dinlemek isterdiniz? Yanına 1 yıldız koyun.

  O konu hakkında araştırma yapmanız gerekse hangisi için daha kolay yapabilirdiniz? En kolayın yanına 1 yıldız koyun.

  Sunum sonrasında soru sorulunca hangisi hakkında daha zor sorulara cevap verebilirsiniz? Yanına 1 yıldız koyun.

  Hangisi en güncel? Yanına 1 yıldız koyun.

  Hangi konu dinleyenlere en çok faydayı sağlayabilir? Yanına 1 yıldız koyun.

  En çok yıldız alanı seçin tebrikler. En ilginç sunum konusunu buldunuz.

  Peki en iyi şekilde nasıl aktarabilirsiniz? Yada hangi ölümcül hatarlardan kaçınmalısınız ?

  <DEVAM EDECEK ya da DEVAM EDİN >

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  reserved
  İşlerimi bitirdiğim zaman okuyacağım

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş