Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bir Goril ile Konuşmalar

  Bir Goril ile Konuşmalar

  Bu yazı olağanüstü bir dil kullanan Koko adında dişi bir gorili anlatmaktadır. Koko’nun işaret dilinde düzenli olarak ve doğru bir biçimde kullandığı en az 375 sözcükten oluşan bir sözcük dağarcığı bulunmaktadır. Onun eğitmeni olan Dr Francine Patterson bir dil ve iletişim araştırmacısıdır. Koko’yla ilgilenmeye Koko dokuz aylıkken başlamıştır.


  1. Koko 7 yaşında “konuşan” bir gorildir. Gelişimle ilgili bir psikolog olarak benim kariyerimde Koko bir odak noktasıdır ve benim değer verdiğim bir arkadaşım olmuştur. Büyük bir hünerle kullandığı işaret dili – şu bildiğimiz işitme engellilerin kullandığı el işaretleri – sayesinde Koko biz insanlara kendi türünün sadece zeki olmakla kalmayıp yalnız insanlara mahsus olduğu sanılan duyarlılık özelliğini de taşıdığını göstermiştir.

  2. Koko’nun diğer hayvanlara karşı şu dokunaklı empatisine – onların duygularını anlayabilme yetisine – bir bakın. Ağzında gem olan bir at görünce Koko “Bu at mutsuz üzgün” demiş “Neden üzgün?” diye sorulunca “Dişleri” diye işaret etmiştir. Banyo yapmamak için direnen şu meşhur beyaz goril Kartanesi’nin fotoğrafı kendisine gösterildiğinde kendisi de banyo yapmaktan nefret eden Koko parmağıyla fotoğrafı işaret ederek “Orada ben olsam ağlardım” demiştir. Ancak Koko daha karmaşık hareketlere de karşılık verebiliyor. Tartışmaya bayılıyor ve hakarete karşılık vermekten de geri kalmıyor.

  3. Altı yıldır böyle olaylara şahit olmama karşın beni bile hayrete düşüren şey şu ki insan ve hayvan doğası ile ilgili kabul edilegelmiş kavramlara göre Koko’nun bunlardan hiç birini yapamıyor olması gerekirdi. Geleneksel olarak bunlar sadece insanlara özgü davranışlar olarak düşünülür ama gelin görün ki önümüzde (işaret dilini kullanarak da olsa) konuşan bir goril var.

  4. İlk karşılaşmamızda Koko her goril gibi gorilliğini gösterdi. Yaklaşık 10 kilogramlık bu küçük goril beni gözüne kestirmiş olmalı ki bacağımdan ısırıverdi Ama beni yıldıramadı tabii. Herkes bana Koko muhtemelen 125 kiloluk yetişkin bir goril olduğunda onunla uğraşmaktan endişe duyup duymayacağımı soruyor. Şu anda Koko’nun 65 kiloluk ağırlığıyla beni geçmesine ve şaşırtıcı derecede güçlü olmasına karşın yanıtım “Hayır.” Tutsak şempanzeler büyüdükçe onlarla uğraşmak zorlaşır ama gorillerin huyları onlarınkinden epeyce farklıdır.

  5. Sözcük dağarcığındaki gelişme insan zekasının en iyi göstergelerinden biridir. Koko’nun sözcük dağarcığı da olağanüstü bir hızda gelişmiştir. Geçen bir buçuk yıl içerisinde hemen hemen her ay yeni bir işaret öğrendi. Altı buçuk yaşına geldiğinde 645 değişik işaret kullanmıştı. Sonuç olarak benim tahminimce Koko’nun şu anda yerinde ve düzenli olarak kullandığı işaret-sözcük sayısı 375 cıvarındadır.

  6. Taa baştan Koko’nun insan zekası ile ilgili testlerdeki performansını gözlemledim. Koko’nun IQ’sunu test etmek kolay olmadı. Örneğin testler insanlara göre hazırlanmıştır ve bir gorile uygulandığında gorilin seçtiği doğrular insanların seçtiği doğrulardan farklı olacaktır. Koko’ya “Yemesi iyi olan iki şeyi göster” dendiğinde seçenek olarak sunulan bir taş parçası bir elma bir ayakkabı bir çiçek ve üstü ceviz ve karamel kaplı bir dondurma arasından Koko bir gorilin ağız tadına uygun olarak elmayı ve çiçeği seçti. Bir başka soruda “Yağmur yağarsa sığınmak için nereye koşarsın?” denildiğinde Koko seçenek olarak sunulan şapka kaşık ağaç ve ev arasından pek doğal olarak ağacı seçti. Puanlama kurallarına göre tabii ben bu yanıtları yanlış hanesine kaydetmek zorundaydım.

  7. Topladığım bulgular kuvvetle şunu gösteriyor; Koko’nun insanlarınkine benzer yalancıktan inanmayı ifade etme kapasitesi var.Yaklaşık beş yaşındayken Koko zor durumlarda kendisini kurtarmak için yalan söylemenin değerini keşfetti. Defalarca tekrarladığı davranışlarından şu sonuca vardım ki Koko aşağıda anlatacağım durumlarda yalan söyledi – hata yapmadı. İlk yalanlarından biri daha önce olmuş bir şeyin ince ayrıntılarına girmekle ilgiliydi. Yardımcım Kate Mann Koko ile birlikteydi. 45 kiloluk ağırlığıya Koko paat diye oturunca treylerin içindeki mutfak lavabosu çerçevesinden kopup ayrılmış. Daha sonra Koko’ya evyeyi kırıp kırmadığını sorduğumda evyeyi göstererek “Kate kötü o yaptı” kabilinden bir şey söyledi. Tabii Koko benim buna hiçbir zaman inanmayacağımı bilemezdi.

  8. Koko nesneleri tanımlayabiliyor. Ona “Soba nedir?” diye sorduğumda parmağıyla sobayı işaret ediyor. “Onunla ne yaparız?” “Onunla pişirmek.” Portakal nedir?” “Yiyecek içecek.”

  9. Koko doğru ile yanlışı ayırt edebiliyor ama suçlanma konusunda çok hassas. Bir video çekimi sırasında ben öte yana dönünce o kaseden üzüm çalmaya kalkmıştı. Onu azarladım. “Çalmayı kes! Öyle domuzluk etme. Nazik ol. Benden izin iste. Çalmak yanlış yanlış ısırmak gibi onu bunu fırlatmak gibi yanlış.” Sonra sordum ona “Penny ne yanlış yaptı?” Koko yanıtladı “Şunu bunu kırmak yalan söylemek bana “kibarca” söyle (acıktığım zaman) aç domuz.”

  10. Ve son olarak Koko kendine saygıyı da öğreniyor. Bir gazeteci bana Koko’nun kişiliğini sordu. Ben Koko’ya dönüp sordum “Sen bir hayvan mısın yoksa bir kişi misin?”

  11. Koko anında yapıştırdı yanıtı “İyi hayvan goril.”

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Videolarında çok tatlı.


  BORKED

  BORKED

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş