Domates sebze midir yoksa meyve mi?

Genellikle meyveler çiğ olarak (tabii yıkandıktan sonra) sebzeler ise pişirildikten sonra yenilir. Bu da bazı yiyeceklerin meyve mi yoksa sebze mi olduklarına dair karışıklıklara yol açar. Örneğin domates salatada çiğ olarak yenilebilir bunun yanında tencere yemeği olarak dolması da yapılır. Bu durumda domates meyve midir yoksa sebze mi? Genel kanının ikincisi olmasına rağmen aslında domates bir meyvedir.

Çarşıda pazarda marketlerde elma çilek üzüm ve muz meyve olarak kabul edilirlerken taze fasulye domates kabak ve patates sebze reyonlarında bulunur. Ancak bilim insanları yani botanistler sebze-meyve ayırımını böyle yapmıyorlar. Onlara göre meyve içinde etli veya kuru çoğunluğunu çekirdek diye adlandırdığımız kendi tohumu veya tohumlan bulunan yiyecektir. Bu tanıma göre kayısı şeftali üzüm taze fasulye domates salatalık (hıyar) ve benzeri gıda maddeleri teknik olarak meyvedir.

Kısaca çekirdeği olan tüm yiyecekler meyvedir. Geriye kalanlar yani patates havuç şalgam soğan sarımsak gibi bitki kökleri lahana marul gibi bitki yaprakları hatta aslında bir çiçek olan karnabahar bile birer sebzedir. Bu arada belirtmekte fayda var; biz bitkilerin değişik kısımlarını yeriz. Örneğin maydanoz yetiştiği bitkinin yaprak kısmı iken karabiber ağacın meyvesi tarçın kabuğu susam ise bitkisinin tohumudur.