Tırnaklar da önemlidir. Onlar da gereksiz yaratılmamıştır
Tırnaklarımız parmaklarımızı dış tehlikelere karşı korurlar. Özellikle el tırnaklarımız parmaklarımız için çok önemlidir. Onlar olmasaydı derimizin yumuşak tabakası ile eşyaları tutup kaldıramazdık.

Genel anlamda tırnaklarımız saçlarımızla ortak bir özellik gösterir. İkisinin de görülen kısımları ölü hücrelerden oluşmuştur ve yapılarındaki ana madde “keratin”dir.

El ve ayak tırnaklarımız derimizin altındaki tırnak diplerine çok yakın köklerinden çıkar. Burada tırnak çok incelir ve yarım ay şeklinde beyaz bir renk alır. Bu bölüm baş parmaklarda çok belirgindir.

Tırnak kökünde yeni hücreler üredikçe ölü tırnağı dışarı doğru iterler. Bu nedenle de aynen saçlarımız gibi tırnaklarımızı keserken de acı duymayız.

Tırnak deriye her iki yandan esnek fiberlerle bağlıdır. Bu sayede uzadıkça rahat ilerler. Derideki yatakları ile irtibatı biten tırnaklar beyazlaşır ve kesilmeyi beklerler.

Aslında bu kısım da bütünüyle gereksiz değildir. Küçük objeleri tutmak bir tarafımızı kaşımak gibi bir çok işe yarar.

Elimizdeki tırnakların ayaktakilere tek farkı daha hızlı yani haftada ortalama 05 – 06 milimetre hızla uzamasıdır. Kesilmezlerse yılda 25 – 30 santimetre uzunluğa ulaşabilirler. Ayak tırnaklarının uzama hızı bunun dörtte biri kadardır.

En hızlı uzayan tırnak ise orta parmaktakidir. Buradan parmak ne kadar uzunsa oradaki tırnak da o kadar hızlı uzar sonucunu çıkartabiliriz.

Bütün tırnaklar sıcak havada soğuğa nazaran daha hızlı uzarlar. Tırnaklardaki uzama hızı yaş ilerledikçe yavaşlar. Çok ileri yaşlarda neredeyse yarı yarıya düşer.

Bebeklerde de tırnak uzama hızı yetişkinlere göre daha yavaştır.

Dışarıdan çok basit bir yapıymış gibi görünen tırnaklarımız aslında çok karışık ve bugün bile tam olarak anlaşılamamış bir yapıya sahiptirler.

Tırnak daha doğrusu onu oluşturan kısım psikolojik değişmelere de duyarlıdır. Stresli zamanlarda uzun süren yüksek ateşte zararlı içkiler alındığında çatlarlar lekeler oluşur kalınlaşır veya incelirler yani deforme olurlar. Bu özellikler tırnaklarımızı sağlık durumumuzu ortaya koyan önemli ipuçları haline getirir.