Uykusuzluk can sıkıntısı halsizlik... Bugüne kadar insanların neden esnediği üzerine pek çok teori üretildi. Bunların yanı sıra 'kandaki düşük oksijen seviyesi' de kimi zaman esnemeyle ilişkilendirildi. New York Üniversitesi psikoloji profesörü Andrew C. Gallup'a göre neden esnediğimizi aslında kimse bilmiyor ancak o ve ekibinin yeni bir açıklaması var: Esneme vücudun beyni serinletmesi için bir yöntem.

Ekip çalışmada deneklerin beyinlerinin ısındığı zamanlarda daha sık esnediğini gözlemlediklerini açıkladı. Esnemenin vücudun diğer sistemleri yetersiz kaldığında beyin sıcaklığını düzenlediği yönündeki teoriyi ispatlamak için araştırmacılar insanların çevresinde birileri esneyince hemen esnemeye başladıkları gerçeğinden hareket etti.

Gönüllüler gülen ya da esneyen insan görüntülerinin olduğu filmin oynatıldığı odaya alındı. Gözlemciler deneklerin ne sıklıkta esnediğini inceledi. Bazı deneklerden filmi izlerken burundan nefes almaları daha sonra da alınlarına sıcak ya da serin tamponlar bastırmaları istendi. Beynin serinlemesini sağlayan alna buz konulması ve burundan nefes alınması sırasında bulaşıcı esnemenin kesildiği görüldü.