Aslında en çok merak edilen paraşütün icadından çok onunla havadan ilk kimin atladığıdır. Kim böyle bir şeyi ilk defa denemeye cesaret etmiştir? Sanıldığının aksine paraşüt uçaktan sonra değil yaklaşık bir yüzyıldan fazla bir zaman önce balonla hemen hemen aynı tarihlerde ama çok ayrı çalışmalarla icat edilmiştir.

Paraşüt fikri eski çin ** -Yüzölçümü: 9.560.980 km2 -Nüfusu: 1.200.000.000 kişidir. (1.2 milyar) -Başkent: PEKIN Çin Halk Cumhuriyetinin toprakları Doğu Asya... ** . ** Tamamı için linke tıklayın Çine kadar gider. Günümüzdeki paraşüte benzer bir şeyler geliştirilmiş ama oyuncak olmaktan öteye geçememiştir. Leanorda da Vincinin de bu konudaki çalışmaları biliniyor. Bu fikri hayata ilk geçiren kişi ise fransa ** -Yüzölçümü: 551.500 km2 -Nüfusu: 56 milyon kişi -Başkenti: PARIS İber Yarımadası üzerinde yer alan kuzeybatıda Atlas Okyanusuna Güney... ** . ** Tamamı için linke tıklayın Fransada 1783 yılında Louis-Sabestian Lenomand olmuştur.

Lenomand 4.5 metre yükseklikteki bir ağaçtan omuzlarına birer adet bir çeşit şemsiye bağlayarak ilk deneyimini yapmıştır. Ancak o buluşunu o seviyedeki bir yükseklikten yangın çıkan bir binadan atlayarak kaçmak için düşünmüştü.

Ciddi anlamda ilk atlamanın şerefi ise Fransız Andre-Jack-ques Garnerine aittir. 1769 Paris doğumlu Garnerin Fransız ordusunda 1793 yılında müfettiş olmuş ingilterede iki yıl hapis yatmış ve dönüşünde 1797 yılında ilk atlayışını 1.000 metreden bir balondan yapmıştır. Bu ilk paraşüt şemsiye şeklindeydi çapı yedi metreydi ve ketenden yapılmıştı. Garnerin daha sonra birçok gösteri atlayışı yapmış hatta bir keresinde 1802 yılında ingiltere ** -Yüzölçümü 244.046 km2 -Nüfus 57 milyon -Başkenti Londradır. Avrupa kıtasına en yakın yeri 34 km olan Atlas Okyanusunda yer alan bir ada devlet... ** . ** Tamamı için linke tıklayın

İngilterede 2.400 metreden atlamıştır.