En İlginç Meslekler

Şiropraktör sperm işçisi filizlemeci ebis kontrolörü... Çoğumuza yabancı gelen bu kelimeler Türkiye İş Kurumu'nca hazırlanan sözlükte yer alan ilginç mesleklerden sadece birkaçı


Türkiye İş Kurumu'nun (İş-Kur) bireyleri 'işgücü ve mesleklere ilişkin' bilgilendirmek amacıyla hazırladığı sözlükte şimdiye kadar çok az duyulan meslek tanımlarına yer veriliyor. İş-Kur'un web sitesinde yayınlanan sözlükte 2 bin 70 mesleğin tanımı yapılıyor meslek mensuplarının yürüttüğü faaliyetlere ilişkin özet bilgi veriliyor. Sözlükte yer alan ilginç mesleklerden bazıları şunlar:


Debağ: Yaş deri ve pöstekileri bir eriyik içinde işleyerek deri haline getiren kişi.


Makastar: Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde konfeksiyon ürünleri imalatında kumaş ve yardımcı malzemeyi kalıba göre ve çok katlı olarak kesme.

Filizlemeci: Maltlı ve imbikten çekilecek içki imaline hazırlıklı olmak üzere arpa ve diğer hububatı filizlendiren kişi.

Remayözcü: Remayöz makinesini kullanarak dikime hazırlanmış örgü ürünlerin yaka bant pat cep yan dikiş ve lastik dikim işlemlerini kendi başına ve belirli bir sürede yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Pürmüzcü : Metali oksiasetilen veya diğer gaz aleviyle çeşitli şekillerde kesen bir makineyi çalıştıran kişi.

Sır İşçisi: Sır yapmak üzere boraks kurşun kum ve kireç gibi maddeleri karıştırıp öğütmek üzere bir kitle haline getirip yeni baştan öğüten kişi.

Derikmen: Derikmen (Petrol) kule montajı kulenin kontrol ve bakımı sondaj manevrası ve kuyu başı düzeneği hazırlama işlemlerini kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kültürcü (süthane/mandıra): Tereyağı krema peynir ve diğer maddelerin imalinde kullanılacak ana kültürü yaparak bundan bakteri kültürü çıkaran kişi.

Enstrümancı: Proses veya akış tipi üretim yapan tesislerde ölçme ve kontrol cihazlarının arıza tespiti onarımı periyodik bakımı ve yenilenmesine ilişkin işlemleri kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi.

Kırkıcı: Kırkım zamanı koyunların yünlerini kırkım makinesiyle kırkan kişi.

Sperm işçisi: Verimli sığır ve at ırkı yetiştirmek için iyi cins boğa ve aygırlardan sperm almada ön hazırlıkları yaparak spermi alan kişi.

Ebis kontrolörü: Uçuş personelinin uçuş sırasındaki ve yerdeki çalışma durumlarına ilişkin kayıtları tutan kişi.

Şiropraktör: İnsan vücudundaki kemik ve kaslarda oluşan bozuklukları elle veya aygıt kullanarak tedavi eden kişi.

vee bunlar da diğerleri...(Newsweek tarafından hazırlanan liste)

Gelecek Bilimci: Felsefe sosyal bilime yeteri kadar hakim olup ve günlük hayattaki eğilimleri takip edebilen bu kişiler gelecekte insanlığın ihtiyacını hissedeceği ve satın alacağı şeyleri bulmaya çalışır. Bazı büyük şirketler kendilerine gelecek yıllar için plan çizen ve yol gösteren bu kişilere yüksek ücretler ödeyebiliyor.

Beyaz Şapkalı Bilgisayar Korsanı: Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının yöntemlerini kullanarak iyi işler yapan bu bilgisayar dâhileri şirketlerin güvenliklerini sağlayarak sistemlerdeki açıkları bulup kapatılması için çalışıyor.

Çırçır Makinesi Operatörü: İki yüz yıl önce icat edilmiş olan pamuk çırçır makinelerinin operatörlerine hala yüksek miktarda maaş ödeniyor.

Yılbaşı Ağacı Taciri: Bu işi yapan tacirler ağaçları yetiştiren çiftçilerle anlaştıktan sonra bunları şehirdeki perakendecilere ulaştırıyor. Üretim sürecinin tamamını yönettikleri takdirde elde edilen gelir artıyor.

Golf Topu Toplayıcısı (Dalgıç): Bu mesleği yapanlar golf sahalarında bulunan su göletlerinde biriken topları toplamakla yükümlü. Bu işi yapanlar çoğunlukla topladıklar top başına ücret aldığı için daha çok ıslanmak gün sonunda daha fazla kazanmak anlamına geliyor.

Lezzet Yaratıcıları: Her geçen gün daha da karmaşık hale gelen gıda sektöründe hem bilimsel açıdan yetkin hem de damak tadı gelişmiş olan çalışanlara ihtiyaç duyuyor. Lezzet yaratıcıları doğal tatları inceleyerek laboratuar ortamında o tatları yapay olarak yeniden yaratmaya çalışır.


Karbon Yönetimi Danışmanı: Yeşil teknoloji 'yeşil' (dolar) kazanmanın da yeni yollarından biri oldu. Karbon yönetimi danışmanları müşterilerine bu yöndeki çevre politikaları ve teknolojilerle ilgili uzmanlık hizmeti veriyor. Birçok araç kullanan bu danışmanlar karbon salınımlarının azaltılması maddi tasarruf sağlanması konusunda da yardımcı oluyor.

Koltukaltı Koklayıcısı: Bu kadınların işi hergün onlarca erkeğin koltukaltını koklamak. Çünkü çalıştıkları kozmetik firmasının piyasaya sürdükleri ürünlerin etkilerinin ne kadar devam ettiğini anlamaya çalışıyorlar.


alıntı...