Salyangoz Sıvısı Yapısı Yararları Hakkında Bilgileri

Salyangoz yerde sürünürken çıkardığı sıvısını kendi kırılmış kabuğunu ve vücudunu hızlı olarak onarmakta kullanıyor. Yıllar süren çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bu sıvı Elicina adını alarak sizlerin rahat kullanımı için krem formunu aldıktan sonra sizlere sunulmakta. Cildin sağlığı için en gerekli doğanın en iyi yedi cilt bakım maddesini sadece bir sıvıda doğal olarak barındırmaktadır .

Günümüzde Kozmetikte sıkça rastladığımız ve Cildin sağlığı için gerekli olan çeşitli suni şekillerde derlenen maddeleri diğer kremlerin aksine Salyangoz Sıvısı doğal olarak barındırmaktadır.

1.Allantoin :
Yara onarımını destekler iyileştirici özelliğe sahiptir.Hücre yenilenmesini hızlandırır ve cilt yumuşatıcı etkisi vardır.Ayrıca anti oksidanttır ve cilde hasar veren ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikaller ile savaşır.Salyangoz kabuğu kırıldığı taktirde diyetinden elde ettiği kalsiyum ve Allantoin sayesinde kabuğunu yenileyebilme özelliğine sahiptir. Kozmetiklerde yapay olarak elde edilirken Salyangozun sıvısında doğal olarak bulunur.

2.Proteinler ve Vitaminler : Cildin yumuşamasına ve kalitesinin artmasına neden olur.Salyangoz bu maddeleri yedikleri sayesinde elde eder.Özel sebzeler örneğin havuç lahana gibi. Sizde kendi sağlığınız için tüketimini arttırabilirsiniz.Vitaminler anti oksidant olarak işlev görürler ve cildi serbest radikallerden korurlar.

3.Doğal Antibiyotikler :
salyangozun sıvısındaki antibiyotikler ilaç derecesinde değildir.Fakat ciltte rastlanabilecek çeşitli bakterilere karşı etkilidir.Örneğin Escherichia Coli Staphylococcus PseudomonaAeruginosa ve Propionibacterium Acnes.

Salyangoz doğal antibiyotik etkisi yaratan antimikrobik özellikli peptitler içerir. Bu küçük derecedeki proteinler vücutta bakterilere karşı ilk koruma mekanizmasının oluşmasını ve enfeksiyonların kontrolünü sağlar.Salyangoz sıvısında bulunan doğal antibiyotikler cildin yüzeyindeki ve gözeneklerdeki patojenleri yok eder ve bariyer oluşturarak çevresel etkilere karşı da koruma sağlamış olur. Bakteri ve virüs gibi Patojenler vücudun zayıf olduğu zamanlarda saldırır ve bağışıklık sisteminde reaksiyona sebep olur.Bu aktivite onarım ve iyileşme sürecini bozarak hücre zarlarının normal yayılma şekillerini etkiler.Buna ek olarak etkili bölge etrafında kızarıklık ve bazen de şişme gözlemlenir.salyangoz sıvısı kan damarlarına doğru mikrobik yolu kapatarak bağışıklık sisteminin kendini onarabilmesini için ortam sağlamış olur aynen vücutta kırılan bir kemiğin kendini onarması gibi.

4.Kolajen ve Elastin: Cildin temel bağ dokusunda bulunan proteinlerdir.elastin cildin esnekliğini sağlar.kolajen ise cilde dolgun görünümünü verir.

5.Glikolik asit: küçük moleküler yapısı sayesinde cilt tarafından rahatlıkla emilir etkili bir şekilde eksfoliasyon sağlarken cildi zarar görmüş ölü hücrelerden arındırır . Cilt onarıcı maddeleri cildin derinlerine taşır.