Anneler Günü'nün Tarihçesi


Anneler Günü nasıl ortaya çıktı?

Aslında Anneler Günü değişik ülkelerde farklı günlerde kutlanır. Türkiye'de 1955'ten beri Mayıs'ın ikinci Pazar günü kutlanan bu özel günün çıkış noktası çok eskilere dayanıyor.

Anneler günü geleneğinin Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna düzenlenen ilkbahar festivali ile başladığı biliniyor.

Aynı şekilde Romalılar daana tanrıça Kibele onuruna ilkbaharda festival düzenliyordu.

Biraz daha günümüze gelirsek 17.yüzyılda İngilizler'in "Mothering Sunday" (Anneler Pazarı) kutlamalarında bu geleneğin kendini gösterdiğini görebiliriz. Doğurganlık ve inancın biraraya geldiği özel günde İngilizler izinli sayılır tüm günü evde anneleri ile birlikte geçirirdi.

Resmi anlamda ilk kutlama ise Julia Ward Howe'un Paskalya Yortusunun dördüncü Pazarını Anneler Günü ilan etmesiyle 1872yılında ABD' de gerçekleşmiştir.

Anneler Gününün dünya çapında kabul görmesi ise yine ABD'li bir genç kızın girişimleri ile başlamıştır.

Anna Jarvis isimli kız annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar gününün tüm eyalette Anneler Günü olarak kutlanmasını istemiş ve bunun kabul görmesi için çok çaba sarfetmiştir. Anna Jarvis aslında "bir gün birisi çıkıp tüm anneleri onurlandırmalı" diyen annesinden ilham almış ve onun isteğini yerine getirmek istemiştir.

Jarvis'in emekleri boşa çıkmamış ve sonunda 1914 yılında tüm ülkede Anneler Günü resmi olarak kutlanmaya başlamıştır.

Türkiye Kanada Yunanistan İtalya Japonya Hollanda Pakistan gibi ülkelerin de içinde bulunduğu genel bir çoğunluk Anneler Günü'nü Mayısın ikinci Pazar günü kutlar.

Fakat farklı tarihlerde kutlayan ülkeler de vardır:

Örneğin; 20 ülke bu günü aynı zamanda Kadınlar Günüolarak da bilinen 8 Mart'ta kutlar. Afganistan Azerbaycan Fas Bulgaristan Kazakistan bu ülkelerden bazılarıdır.

Suudi Arabistan Kuveyt Ürdün Mısır gibi Arap ülkeleri'nin büyük bir çoğunluğu ekinoks tarihi olan 21 Mart' ta kutlama yapar.

İngiltere İrlanda Nijerya Paskalya'dan 6 hafta sonra; İspanya Portekiz Litvanya Macaristan ise Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlar.

Ayrıca yılın son aylarında kutlama yapan ülkeler de vardır.
Örneğin; Arjantin Anneler Günü'nüEkim ayının 3. pazarı Rusya ise Kasım ayının son pazarı kutlar.