ÇİN'in Tiencin eyaletinde oturan Li Cıncia içine girdiği camekan kutuda 57 gün hiçbir şey yemeden yaşadı ve daha önce ABD’li sihirbaz David Blaine’in 44 günlük ve Çinli Şifalı Bitkiler Doktoru Çen Cienmin’in 49 günlük rekorlarını geçti. Cıncia Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girdi.

Cıncia 15 Aralık’ta kentteki Su Parkı'nda başlattığı orucunu 60 gün sürdürmek niyetindeydi ancak doktorlar son kontrolden sonra hayati tehlike taşıdığı için rekor denemesini 57’inci günde bıraktırdı. Parka gezmeye gelenlerin her gün seyredebildikleri Cıncia 57’inci gün yaşadığı camekanın içinden ancak destekle yürüyerek çıktı ve doğrudan hastaneye gitti.

Doktorlar Cıncia'nın 26 kilo verdiğini ve beyaz kan hücre sayısı ile idrar sisteminde anormallikler olduğunu açıkladı. Cıncia ise 3 gün daha kalmak istediğini ancak camekanın içinde ısının düşük olduğunu ayrıca hemen yanda bulunan kayak pisti ile Çin yılbaşısı için atılan havai fişeklerin gürültüsünün kendisini çok rahatsız ettiğini söyleyerek rekorunu 60 güne çıkartamadığını belirtti. Doktorlar 24 metrekarelik camekan içerisinde sadece su içen Cıncia'yı her 10 günde bir kontrolden geçiriyorlar ve sık sık telefon görüşmesi yapıyorlardı. Cıncia camekan içinde bolca uyudu yazdı ve heykel yonttu.

Cıncia geleneksel Çin tıbbıyla ilgilenmeye başladıktan sonra 12 yıl önce yeme düzenini değiştirmeye başladı. Cıncia geçen yıl rekor denemesi yapmadan kendi kendine 81 gün yemek yemeden yaşamayı başarmıştı.


__________________