Çilingir Sofrası Nedir?


Ehli keyfin rakı sofrası yani ‘‘Çilingir Sofrası’’ deyimi Osmanlı’ya kadar dayanıyor. Osmanlı döneminde sarayda yemekleri tatmakla görevli ‘‘çesnigir’’lerin yemekleri küçük tabaklara koyması bu sofralara ‘‘çesnigir sofrası’’ denmesine neden olmuş. Daha sonra rakı masaları da böyle küçük tabaklarda hazırlanmış olan mezelerden oluştuğu için çesnigir Sofrası deyimi rakı sofrası için de kullanılmış. Bu tabir daha sonra 'Çilingir Sofrası’na dönüşmüş.

Rakı masasının ya da çilingir sofrasının en büyük zenginliği sohbetinde saklı. 'Rakıyı buruna değil ağıza içmek' yani rakının tartışmaya değil sohbete kaynak olmasını sağlamak şart.

Kişinin içme zevkine göre değişse de rakı masasında önce soğuk mezeler istenir. Haydari peynir tarator domates söğüş roka salatalık dil sigara böreği cacık peynir karides midye ve pilaki akla ilk gelen soğuk mezelerdir.

Soğuk mezelerin ardından sohbetin koyulaşmasıyla sıcak mezeler rakı masasındaki yerini alır. Marmara'da Ege'de balıktır Doğu’da kebap. Kırmızı ve beyaz etin buğulaması ızgarası tavası Çilingir Sofrasındaki içten muhabbetin sıcak dostlarıdır.

Soğuk meze ile başlayan sıcak mezeyle süslenen Çilingir Sofrasının son konuğu mevsime göre bulunan meyvelerdir. Meyveler içinde kavunun yeri başkadır. Kuruyemiş de rakının aperatif olarak içildiği durumlarda istenen bir diğer mezedir.

Alıntıdır.