Askida ekmek demek siz fırana gidiyorsunuz kendinize ekmek almaya parasızlık nedeniyle ekmek alamayan fakirlere yardım için fırıncıya diyorsunki 'askida ekmek' fırıncı sizden bir ekmek parası fazla alıyor ve o ekmeği bir sepete koyuyor böyle böyle orada ekmekler çoğalıyor ve fakir biri fırana gelip o sepetten bedava ekmek alıyor buna benzer uygulamalar yurt dısında bir çok yerde yapılıyor aklima gelenler sınak dedikleri kafeler var ayak üstü atıştırma yerleri orada 'askıda kahve' oluyor yani insanlar elinden geldiğince fakirlere ulaşmak için böyle bir sey geliştirmişler keske ülkemizdede uygulansa bunun için herkesin bir seyler yaparak bunu yayması lazım...


Gönlümüz kimsenin muhtaç olmaması bu konuyla ilgili başka bir yazıyıda aşağıya ekledim...

İhtiyacı olana bedava ekmek uygulaması 3 ay sürdü. 'Askıda ekmek' parası ödenen ekmeğin alınmayıp fırınlardaki bir sepete konularak ihtiyacı olanlara verilmesi olarak biliniyor.

Ispartalı 25 gencin öncülüğünde kurulan Atılımcılar Derneği'nin fikir babası olduğu fakir vatandaşların fırınlardan para vermeden ekmek alabildiği 'Askıda Ekmek' kampanyası İstanbul'da tutmadı. Bursa Eskişehir Ankara Burdur Manisa ve Antalya'dan sonra geçen yıl İstanbul Fırıncılar Odası'nın başlattığı proje kısa ömürlü oldu. Parası ödenip alınmayan bir ekmeğin fırınlarda ya da marketlerde oluşturulan sepete konup yoksul vatandaşlara verilmesi olarak bilinen "Askıda Ekmek" İstanbul'da 2-3 ay devam edebildi. İlk olarak Gaziosmanpaşa'da uygulanan ardından Güngören ve Bahçelievler'deki fırınlarda başlayan proje artık hiçbir fırında sürmüyor.


YENİDEN BAŞLATILACAK AMA...

Ramazan gelmeden projeyi yeniden gündeme getirmeye çalışan Oda Başkanı Fahri Özer tanıtım için broşürlerin bastırılması için Büyükşehir Belediye'sinden yardım istiyor. Odanın bu işe ayıracak bütçesi olmadığı için sponsorlar aradıklarını ifade eden Özer "Bir ekmeğe ihtiyaç duyan o kadar yoksul insan var ki. Ramazan öncesi tüm fırınlarda yeniden başlatıp sürekli hale getirmek istiyoruz" diyor.

MARKA SANILDI

Askıda Ekmek kavramını iyi tanıtamadıklarını çoğu kişinin bunu bir ekmek markası olarak algıladığını belirten Özer projeyle ilgili şunları söyledi: "Bunun ne olduğunu anlatamadık. Özeti zenginin fakire ekmek yardımı yapması demek. Vatandaş ekmek aldığında 'askıda ekmek' dediğinde aldığı adedin bir fazla parasını ödüyor. Bir ekmek bağışlamış oluyor. Bu askıya alınan ekmekler daha sonra fırına gelen fakir vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ihtiyacı olduğu kadar veriliyordu."