Esrar (Marijuana) kenevir bitkisinin Cannabis indica türünün çiçekleri ve tohum yataklarından elde edilen vücutta kullanıldığında sarhoşluk ve keyif veren bitki parçalarının ve uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.


Esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. Kuzey Amerika`da esrara marihuana (marijuana) denir. Bu İspanyolca adı taşımasının nedeni ABD`ye Meksika`dan gelmiş olmasıdır. Ayrıca Jamaika`daki genel adı da ganjadır. Türkiye'de ot cigaralık çift kağıtlı gogo gibi adlarla Paris'te ise gannavuri olarak bilinir. Ancak bu tanımlamaların bazıları esasında kenevirin tercümesidir ve bu yüzden kenevir ve esrar Türkçe'de hep birbirine karıştırılır.

Dünyada yaygın olarak kullanılan bir madde olan esrar birçok farklı adla bilinir. Sokak tabirleri derman ot plaka mühür sarıkız anten sarma paspal gıya gogo gonca kuru cigara cigaralık deli gonca ahna henry patates keçi yeşil kendir elek altı siyah saddam kenevir jelatin mal mayın sarı çiçek sündüz cam macunu kına kuriş kubar (yaprakların preslenmiş hali) mum dalga esrar için kullanılan diğer isimlerdir.