Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Nargilenin Tarihi

  Nargile'nin Tarihi
  İnsanoğlu ilk olarak milattan önce keşfetti tütünü... İbadet amacıyla yaktıkları tütün yapraklarının verdiği keyfi fark eden insanlar o günden beri onu hayatlarında vazgeçilmez kıldı. Tütün tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından şekillendirildi. Pipo oldu puro oldu sigara oldu ağızlarda çiğnendi. Ancak hiçbir şekil tütün ile nargile kadar bütünleşmedi.

  Hindistancevizi'nin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevizin içine soktukları kamışla keyif yapan Hintliler asırlar sürecek olan nargile geleneğini de başlatmış oldular. Nargile aradan geçen yüzyıllar sonunda bir kültür haline dönüştü. Dede torununa miras bırakacak kadar değer verdi nargilesine... Kimi zaman sultanların başucunda yerini aldı kimi zaman ise hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldı. Nargile ve nargile çevresinde oluşan göz kamaştırıcı kültür bugün yine o ihtişamlı günlerine yeniden dönmenin hazırlığını yapıyor. Tütüne sihir katan kültür gün geçtikçe daha fazla ilgi sevgi görmeye devam ediyor.

  Doğu kültürünün önemli bir parçası olan nargilenin ismi Farsça'da 'Hindistancevizi' anlamına gelen "nargil" kelimesinden geliyor. Araplarca "şişa" İranlilarca ise "kalyan" olarak adlandırılan nargilenin ilk örnekleri Hindistan'da ortaya çıktı. Hindistancevizinin içi boşaltıldıktan sonra kabuğuna bir kamış sokularak yapılan ilk nargile hintkeneviri tüketimine yeni bir boyut katarken hindistancevizi ise zamanla yerini kabağa bıraktı. Gün geçtikçe yaygınlaşmasının ardından da porselen ve bronz gövdeli nargileler ortaya çıktı ve bunları çini gümüş ve cam gövdeli nargileler izledi.

  Önce İranlilar sonra Araplar arasında yaygınlaştı.

  Araştırmacıların 'sohbet medeniyeti' diye tanımladığı Osmanlı ise tütünü tanıdığı 16. y.y dan bu yana nargileyi içine çekip dumanını göğe savuruyor. Muhabbet erbablarının vazgeçilmez dostu nargile bu misyonunu günümüzde de hiçbir şey yitirmeden sürdürüyor. Çünkü tiryakilere göre tek başına nargile içmenin hiçbir anlamı yok! Bu nedenle nargile kahveleri hâlâ en koyu sohbetlerin başlıca mekanı olma özelliğini koruyor.  Nargilenin Kurulumu  Nargile'nin Kurulumu

  Ser borusunu yuvasındaki oringe temas edene kadar vidalayınız.

  Şişenin içine soğuk su koyunuz. Suyun içerisine 8-10 parça da buz ilave edebilirsiniz. (Su seviyesi için bkz.4.madde)

  Ser’i şişenizin ağız kısmındaki yuvasına ser içerisindeki oringe temas edene kadar vidalayınız.

  Ser borusunun su içerisinde kalan kısmı 2 ila 3 cm civarında olmalıdır. Eğer su seviyeniz uygun değilse mutlaka ayarlayınız.

  Marpucunuzu ser üzerindeki contalı özel yuvasına hava boşluğu olmaksızın takınız.

  Ser ucuna parmağınızı kapatarak marpucunuzdan hava çekmeye çalışınız. Bu durumda hava gelmemesi gerekir. Eğer suda kabarcık oluşuyor yani hava geliyor ise ser ucu borusu veya ser'in şişeye vidalandığı bağlantı yerindeki oringleri kontrol ediniz. Gerekirse zorlamadan biraz daha sıkıştırınız.

  Tütünü küçük parçalara ayırıp kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. Lüleye konacak tütün seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir.

  Tütün konulan lülenin üzerini kenarlarına taşacak büyüklükte Alüminyum Folyo ile kapatınız.Alüminyum folyoyu hava almayacak şekilde lülenin kenarına sıvazlayınız. (Alüminyum Folyonun kalın olanını tercih ediniz.)

  Tütünü küçük parçalara ayırıp kesinlikle bastırmadan lüle içerisine koyunuz. Lüleye konacak tütün seviye itibarı ile lüle üst seviyesini geçmemelidir.

  Alüminyum folyoyu maşa ucundaki tel veya başka sivri bir cisimle şekilde görüldüğü gibi deliniz.

  Lüleyi ser'in uç kısmına lüle yuvasındaki contasıyla beraber hava almayacak şekilde takınız.  Nargile kömürünüzü yakınız. Kömürünüz tutuştuktan sonra ocağınızı kapatıp 3 veya 5 dakika ocağın üzerinde bekletiniz. Kömürünüzün dış yüzeyi beyaz hale gelince şekilde görüldüğü gibi lülenin üzerine yerleştiriniz. Başlangıçta 3 parça kömür koyunuz. Kömürler küçülüp yeni kömür koymanız gerektiğinde 2 parça kömürle idare edebilirsiniz.  Kömürünüzü lülenin üzerine koyduktan üç beş dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz. Nargilenizin tam verime ulaşması 10 ila 15 dakikayı bulabilir.

  İçim Tavsiyeleri
  Nargilenizi nefes alır gibi çekmelisiniz.

  Nargilenizi içim esnasında çok uzun ve sık aralıklar ile çekmemelisiniz.

  Nargile şişesine soğuk su ve bir miktar buz koymalısınız.

  İçim esnasında boğazda yanma öksürme veya tıkanma olur ise kömürler üç beş dakika lüle üzerinden çekilmeli lüle dolayısıyla tütünler kendi halinde soğutulmalıdır.Bu esnada şişe içerisindeki ağır duman marpuçdan hava üflemek suretiyle tahliye supabından boşaltılmalıdır. Bekleme zamanı sonrasında kömürler tekrar lüle üzerine konularak içime devam edilmelidir.

  İçim süresince belirli aralıklarla tahliye supabından şişe içerisindeki dumanın boşaltılması (marpuçtan üflemek şekliyle) tavsiye edilir. Marpuçtan hava üflemenize rağmen tahliye supabından hava çıkmıyor ise tahliye supabı sağdan sola döndürülerek çözülmeli yuva içerisindeki küçük bilye ve yuvası temizlenip kurutularak yeniden monte edilmelidir.

  Nargilenizin ortalama içim süresi 1 ila 15 saattir. (Bu süre lüle haznesinin büyüklüğüne göre değişir.)

  Kapuçino Kahve ve Kavun aromalı tütünlerde kullanılan marpuç ile başka aromalı tütünleri içmemenizi tavsiye ederiz.

  İçtiğiniz tütünün aroma cinsine göre şişe içerisine aynı aromanın meyve özü tozundan bir miktar koyabilirsiniz.

  Tütünlerinizin orijinal ambalajının açılması durumunda hava almayacak tütününüzü kurutmayacak kaplarda muhafaza etmelisiniz.

  Lülenizdeki tütünün içerisine birkaç parça Nane aromalı tütün ilave ederek daha rahat ve hoş bir içim sağlayabilirsiniz.

  Nargilenizi havadar açık yerlerde içmenizi rüzgarlı ortamlarda kesinlikle içmemenizi tavsiye ederiz.

  Nargilenizi sıkışık bir zaman diliminde içmemelisiniz.

  Nargilenizi hoş sohbet edebileceğiniz arkadaş gurupları ile beraber içmenizi tavsiye ederiz.

  Her içimden sonra şişe ser ve lülenizi yıkamanızı tavsiye ederiz.

  Nargilenizi tok karnına içmelisiniz.

  Nargilenizi içerken beraberinde tuzlu kuruyemiş yemenizi tavsiye ederiz. (Tercihen tuzlu fıstık yenebilir.)

  Marpucunuzu ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Ancak içerisinde su kalmayacak şekilde tabîî ortamda asarak kurutmalısınız. ( Bu tavsiyemiz sadece TN Marka nargile sandığınızda bulunan marpuçlar için geçerlidir. )

  Nargile & Sigara
  (Dünya Gazetesi 14.08.1999)

  Sigara içme alışkanlığının sağlığa zararlı etkileri her yönüyle incelenmiş olmasına karşılık tütünle ilişkisi olan nargile içme alışkanlığının sağlık üzerine etkileri pek fazla araştırılmadı.

  Bu konuda yapılan solunum işlevi yakınmalarıyla değerlendirmeleriyle hastalarda nargile içme alışkanlığı sık rastlanmadığı gerçeğinden yola çıkarak solunum fonksiyon testleri üzerine etkisinin niteliği ve niceliği araştırıldı. Çalışma kahvehane ziyaretlerinde karşılaşılan sigara ve nargile tiryakileri ile nargile veya sigara içmemiş olan toplam 397 kişiyi kapsamakta.

  Katılımcıların yaş alışkanlık şekli içimin süresi ( yıl olarak) ve miktar (günlük miktar olarak) kaydedilip içenlerin herbirinin solunum fonksiyon testi yapıldı. Nargile sigara ve her ikisini içenlerin hiç birini içmeyenler ile karşılaştırıldığında akciğer işlev testleri istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiler.

  Özellikle sigara tiryakiliğinde günde kaç paket içildiği ile solunum fonksiyonlarının azalması arasında ilişki saptandı. Benzer sonuçlar nargile için de geçerliydi; ancak nargilenin zararı etkisi sigaradan daha az bulundu. Araştırmacılar bu sonuçların olasılıkla nargile içme tekniğinden özellikle dumanın sudan geçirilerek solunmasından kaynaklandığı düşüncesindedir..

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Nargile
  Bir “köşe”ye çekiliyorsunuz lülenin üzerindeki “meşe” közlerini “maşa” ile karıştırıyor “Ayşe”den hizmet görüyorsunuz. Duman sudan geçiyor su fokurduyor muhabbet koyuldukça koyuluyor zaman ağır ağır akıyor. Eskilerin “sohbet medeniyeti” dedikleri nargilenin kafiyeli keyif şartları bunlar: Maşa meşe köşe ve Ayşe...

  Adına nargile denmiş çünkü bu keyif içi boşaltılmış dışındaki kenevir yakılmış hindistan cevizine bir kamış sokularak icat edilmiş (Farsça’da nargil “hindistan cevizi” anlamına geliyor). Sonraları porselen olmuş bronz gümüş ve cam gövdeli olmuş nargileler... Önce İran’da sonra da Araplar arasında yaygınlaşmış. Esasen “tömbeki” denen bir cins tütünün yakılıp dumanının sudan süzülerek içe çekilmesinden ibaret “nargile keyfi”... Ama etrafında yaratılan kültürün en önemli yanı bunun uzun süren bir keyif oluşu... Eskiler boşuna “bir sohbet medeniyeti” dememişler nargile için... içimi en az iki saat sürüyor bu yüzden de “zamansızların keyfi” diye anılıyor. Uzun sohbetlerin ya da kim bilir belki bazen kendi içine çekilmelerin kendiyle baş başa kalmaların “zamanı” bu...

  Sadece Doğu toprakları na özgü de değil üstelik Fransa’da dahi tutkunları var ki pek meşhur: George Sand kendi nargile içtiği yetmezmiş gibi Balzac’ı da nargile tiryakisi etmiş!.. Bir kadının tiryakiliğini yadırgamayın; Attila ilhan’ın Haco Hanım’ı da nargile içmez miydi?.. Gerçi artık evlerde nargile sefası sürüldüğü pek görülmüyor. Tıpkı mor salkımlı geniş bahçesini dev çınarların gölgeledi i ahşap konaklar gibi ça ın (talepkâr hız ça ının) kurbanı oldu nargile de... Halbuki suyun içinden yükselen borudan çekilen havanın fokurdattı ı o suyun başdöndürücü sesi başlı başına bir terapi de il midir? Bilmecenin ilk dizesinde dendi i gibi: “Ol nedir su içinde seslenir.” Bu sesi duymanın suyun üze-rinde bembeyaz bir duman yaratmanın da tekni i var elbette... Ama oralara gelmeden önce şu nargileyi baştan sona bir tarif edelim iyisi mi...

  YIKANMIŞ TÖMBEKİ DUMANI

  Nargile lüle ser marpuç ve imameden oluşuyor. En üstte üzerine tömbekinin kondu u tablaya lüle deniyor ki oymalı gümüşten pirinçten bakırdan bir mahfazayla çevrili oluyor bu parça... Nargilenin uzun gövdesine de ser deniyor: Çoğu boynu dar karnı geniş bir sürahi görünümünde olan bu parçanın cam olanı maden olanı hatta çinisi var. içinde dumanı filtre eden suyun bulundu u ve malum fokurdamaların geldi i bu bölümden dumanı alıp a za ulaştıran hortum ise marpuç. Bu parçanı n ucuna takılan imame (a ızlık) -ki makbulü kehribarolanı- yıkanmış tömbeki dumanı ile dolu bir nefes zevk içeriyor.

  Bu zevke giden yolda epey de bir emek var elbette... Tömbeki denilen tütün kıyılıp geceden ıslatılıyor üzeri nemli bir havluyla örtülüyor. işin sırrı bu tavın iyi olmasında zaten. Suyun içinde bir müddet bekletilip lüleye sarılıyor tömbeki ve servisten önce suyu sıkılıp tütünün kondu u tablaya yerleştiriliyor. Çelik şişlerle tam ortadan deliniyor ıslak ikiye bölünmüş kalın damarları alınmış bir yaprakla da sarılıyor. Tabii bu harcıalem bir anlatım... Elbette işin erbabının bildi i püf noktaları ustasının gizledi i sırları vardır ama zaten bu iş burada da bitmiyor. Nargileye dair bir başka mühim husus daha var: Ateş elbette!

  GÖBEKTEN İÇİLEN NARGİLE...

  Nargilenin ateşi kısa boylu bir meşe a acı türü olan pırnal kömüründen elde edilmiş köz ile yakılıyor. Hazır yeri gelmişken de tiryakilerin “nargile içmenin dört şartı” dedikleri “Maşa Meşe Köşe Ay şe”den söz edelim şimdi... “Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi”nde nargile maddesini yazan Ali Esat Bozyi it “Maşa olmazsa nargile içmenin keyfi olmaz” diyerek anlatmaya başlıyor bu kayifeli koşulları: “Tömbekinin üzerindeki ateşi ayarlamak nargile içiminde bir zevktir. O nedenle maşa gereklidir. Meşe bu a acının kömürünü anımsatmak içindir. En iyi ve dayanıklı ateş meşe odununun kömüründen olur. Nargile içen mutlaka bir köşeye çekilir. Ortalık yerde oturulup nargile içilmez. Ayşe ise nargile içene hizmet eden kimse demektir.”

  Osmanlı’da 16. yüzyıldan itibaren yaygınlaşan nargile keyfinin şartını alet edevatın işlevini de bilip anladıktan sonra iş şimdi nargile fokurdatmanın tekniğini uygulamakta... Zira o da başlı başına bir kültür; havayı nefes alır gibi içinize çekmelisiniz mesela... Yoksa şişedeki suyu fokurdatıp tütünü yakmanız zor biraz.... Yani nargile sigara gibi de il pipo gibi içiliyor. işin erbabı nargileyi “göbekten” içiyor yani diyaframını kullanarak mideye çekiyor öyle üşüyor. Gerçi göğüsten nefes alarak da içmek mümkün ama o zaman çarçabuk yorulup iki saatlik uzun keyfin tadını çıkaramayabilirsiniz!.. Siz marpuçtan bir nefes çektiğinizde nargile şişesinin içindeki suyun üzerindeki hava boşlu una geliyor duman önce... Sonra suda vakum yapıyor ve suyouyun içinde süzülerek size ulaşıyor. Nargileyi sigaradan ayıran bir fark da bu zaten: Duman suyun içinde soğuyor ve tütünün içindeki zararlı maddeler filtre ediliyor.

  KAYISI ÇİLEK VE DiĞERLERİ...

  Gerçi artık yaldızlı nakışlı bezekli güzellikleriyle evhardwareleri süslemiyor nargileler ama bu kez başka bir güzellik var etrafta:

  Mısır’dan getirtilen ve adına bahri veya Arap tömbekisi denilen bir tömbeki türü! Fermente edilmiş meyvelerden elde edilen bu tömbekilerden

  etrafa mis gibi bir elma nane kayısı çilek muz limon veya ananas kokuları yayılıyor. Hatta Suudi Arabistan’dan gelen ballı güllü ve capuccinolu çeşitler da var artık. Ve son bir şey daha: fiişe bölümüne capuccinolu ya da muz aramolı tütün içmek isteyenler bazen süt doldurtuyorlarmış su yerine... Bir zamanlar Beykoz ve Yıldız çini fabrikalarında gerçek birer sanat eseri olan nargilelerin imal edildi

  i topraklarımızda neyse ki genç kuşak bu keyfe merak saldı da hepten unutulmuyor bu “sohbet medeniyeti”... Çorlulu Ali Paşa Medresesi’ndeki Erenler Nargile Evi gibi Tophane’deki Erzurum Çayevi gibi mekânlar; Yahya Kemal Beyatlıların Faruk Nafiz Çamlıbellerin müdavimi oldukları nargile kahveleri yerinde duruyor bu keyif tarihe karışmıyor neyse ki...

  Nargile içmenin görgü kuralları

  • Nargile havadar ve sakin mekânlarda içilmelidir.

  • Yüksek sesle konuşmak ve etrafın sükûnetini bozmak raconu da bozar.

  • Nargile ateşinden sigara yakılmamalıdır. Mecbur kalındığında kömür közü maşa ile tutulmalı ve öyle yakılmalıdır.

  • Nargile hiçbir zaman kendinizden ve çevredeki nargilelerden yüksek bir yere konmamalıdır. Bu görgüsüzlük olarak kabul edilir.

  • Eğer nargile bir başkasıyla ortak

  içiliyorsa imame kullanılmalıdır. Nargilenin marpucu ise asla doğrudan diğer kişinin eline verilmemeli masaya bırakılmalı ve diğer kişi oradan almalıdır.

  Mimar Sinan’ın nargilesi...


  Süleymaniye Camii’nin yapımı için Kanuni Sultan Süleyman’dan emir alan Mimar Sinan caminin tam ortasında nargile içmiş. Kanuni bunu duyunca köpürüp “Bre Sinan bu ne rezilliktir?.. Bu mübarek çatı altında nargile ile keyif çatıyorsun” demiş. Ancak Sinan’ın nargilesi keyif nargilesi değil ince zekâsıyla çözmekte olduğu bir mimari sorunla ilgilidir. Çünkü insan nefesi ve cami içinde yanan yağ kandilleri havayı kirletebilir süslemelerin üzerinde is birikimine neden olabilir. Bunun için Sinan caminin giriş kapısı üzerine bir hava tahliye aralığı yapmıştır. Sinan nargile fokurdatıp duman püfürdeterek bu tahliye aralığını denemektedir!..

  Öncelikle şişeyi temizleyelim.. Nargile nin suyunun her gün değiştirilmesi gerekiyo(her gün içiyorsanız eğer..) Ser'in borusunu 2-3 cm gececek kadar dolduruyoruz suyu(sütümeyve suyunu ne koyuyarsanız artık) daha sonra seri şişeye hava kaçırmayacak şekilde oturtuyoruz..Marpuçu takıyoruz.. Marpuçunda hava kacırmaması gerekiyo bunun için marpuçun ucuna kagıtla sarabilirsiniz..(Kağıt sarmanın diğer nedeni ise; zamanla sudan çürümesi..)
  Sıra geldi lüleyi doldurmaya.. Tütünü elimizle yada maşayla ince ince lüleye koyuyoruz.(ince koymazsak güzel olmaz hava almaz..)

  Üzerine folyonun mat tarafı gelecek şekilde kapatıyoruz..Ve küçük delikler açıyoruz

  Tütün Çeşitleri
  Mango
  Limon
  Portakal
  Nane
  Vişne
  Şeftali
  Muz
  Çilek
  Kavun
  Cappucino
  Kırmızı elma
  Yeşil elma
  Karamel
  Yasemin
  Vanilya
  Karışık
  Üzüm
  Kahve
  Hindistan Cevizi
  Gül
  Bahreyin elması
  Sütlü Cappucino

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş