Yunancada boğazlayan anlamına gelen Sfenks bir kadının başına bir aslanın vücuduna ve bir kuşun kanatlarına sahip efsanevi bir hayvandır. Fark etmiş olabileceğiniz gibi piramitlerin yanındaki 6500 yıllık dev Sfenks heykelinin burnu yoktur. Yüzyıllar boyunca birçok ordu ve kişi (İngiliz Alman ve Arap) çeşitli nedenlerle Sfenks’in burnunu kasıtlı olarak kırmakla suçtandı; ama asıl suçlu olarak genellikle Napolyon
gösterilmektedir. Bu suçlamaların neredeyse hiçbiri doğru değil
Aslında bu heykele zarar verdiğini kesin olarak söyleyebileceğimiz tek kişi Müslüman din adamı Saim el-Dahr’di; el-Dahr kamu malına zarar vermekten 1378′de linç edildi.
Her iki dünya savaşındaki İngiliz ve Alman ordularının suçu yoktu: Sfenks’in burnunun olmadığını gösteren 1886 tarihli fotoğraflar var. Napolyon’a gelince: İçinde burunsuz bir Sfenks’in yer aldığı 1737′de (Napolyon’un doğumundan bile 32 yıl önce) sergilenmiş piyesler var. Bu heykeli 29 yaşındaki bir general olarak ilk defa gördüğünde bu burun muhtemelen yüzyıllardır yerinde yoktu.
Napolyon’un Mısır’a gidiş sebebi İngiltere’yle Hindistan arasındaki ulaşımı sekteye uğratmaktı. Napolyon burada iki savaş yaptı: Piramitler Savaşı (adında geçtiği gibi Piramitlerde meydana gelmedi) ve Nil Savaşı (bu savaş da Nil’de olmadı). Napolyon buraya 55.000 kişilik bir ordunun yanısıra “alim” olarak adlandırılan 155 sivil uzman getirdi. Bu ülkeye gerçekleştirilen ilk profesyonel arkeolojik seferdi.
Nelson donanmasını batırdıktan sonra Napolyon Fransa’ya dönünce İmparator ordusunu ve alimleri orada bıraktı ve onlar da işlerine devam etti. Description de l’Egypte’i [Mısır'ın Tasviri] ortaya çıkardılar; bu da Mısır’ın Avrupa’ya ulaşan doğru düzgün ilk resmiydi.
Tüm bunlara rağmen Piramitler’deki Mısırlı rehberler bugün turistlere hala Sfenks’in burnunun “Napolyon tarafından çalındığını” ve Paris’teki Louvre Müzesi’ne götürüldüğünü söylüyor.
Sfenks’in kayıp organına getirilebilecek en inandırıcı açıklama 6000 yıllık rüzgar ve havanın hassas kireçtaşı üzerindeki etkisidir.