Çağımızın hastalığı olan ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde artan diyabet hemen hemen herkesin ailesinde çeşitli nedenlerden dolayı görülmektedir. Nerdeyse bizden bir parça oldu ama kötü etkili bir parçadır.

2003 yılında dünyada toplam 189 milyon insan diyabetli iken bu sayının 2025 yılında %72 lik artışla 324 milyona ulaşacağı düşünülmektedir.1987 yılından beri koroner kalp hastalıkları kanser ve felç gibi hastalıkların görülme oranı azalırken diyabette % 45 e varan artış gözlemlenmiştir. Bu hastalık adeta veba gibi yayılmakta diyabetten 2005 yılında 20 yaş ve üzerinde 15 milyon kişi yeni tanı alırken buda yetmez gibi her gün 4110 kişi bu sayıyı katlayarak çığ gibi artırmaktadır. Biz diyetisyenlerin sıklıkla söylediği söz şudur’ diyabetliler diyetlerini yaparlarsa dünyanın en sağlıklı kişileri olurlar’ peki ya diyetini uygulamayan hastalığından geç haberi olan kişiler? Bu kişiler içinde bir o kadar lanet bir hastalık haline geliyor aşağıdaki veriler bunu daha da açık göstermektedir.

Amerika da yapılan diyabetin komplikasyonları code 2 çalışmasında:


• 12 dk bir yeni felç vakası
• 19 dk bir yeni kalp krizi vakası
• 19 dk bir yeni majör ampütasyon vakası
• 60 dk bir yeni diyaliz vakası
• 90 dk bir yeni körlük vakası
• ve de ölen diyabetlilerin 3/4 ü koroner kalp hastalıklarından hayatlarını kaybetmekte olduğunu ortaya koyarak diyabetin insan sağlığı ve yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkilerini apaçık ortaya koymaktadır.

Verilere göre 2002 yılındaki rapor edilen toplam ölümlerin 224.092 i diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonlardan meydana gelmektedir.

Bütün bu istatiksel değerler diyabetin tüm dünyayı kapsayan ve her geçen gün çığ gibi artan bir hastalık olduğunu daha iyi kavrayabilmemiz içindi.

Üzerinde durulması gereken önemli nokta dünyadaki diyabetli nüfusun üçte biri diyabetli olduğunu bilmemekte hastalığından bir habersiz yaşamı sürdürmektedir. Sizler diyetisyen ve sağlıklı bireyler olarak lütfen bu testi kendinize ve yakınlarınıza uygulayın. Önleminizi erken alın sağlıklı ve rahat bir yaşam sürün.

Diyabet Risk Testi
1. Yaşınız?
a) 18- 44 b) 45- 64 c) 65 yaş veya üzeri
2. Boyunuz ve kilonuz?
a) BKI 18.5-25 arası b) BKI 25 üzeri
(BKI için şu formülü kullanınız: kilo(kg) / boy² (m cinsinden karesi))
3. 65 yaşın altındayım ve günlük çok az ya da hiç aktivite yapmıyorum?
a) Doğru b) Yanlış
4. Kız ya da erkek kardeşimde diyabet var?
a) Doğru b) Yanlış
5. Ebeveynlerimde diyabet var?
a) Doğru b) Yanlış
6. 4.100 gr daha ağır bebek doğurdum?
a) Doğru b) Yanlış
PUANLAMA
1.soru= A )0 PUAN B) 5 PUAN C)9 PUAN
2.Soru= A) 0 PUAN B) 5 PUAN
3.Soru= A) 5 PUAN B) 0 PUAN
4.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN
5.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN
6.Soru= A) 1 PUAN B) 0 PUAN
0-2 Puan arası çok düşük risk
3-9 Puan arası orta risk
10 ve üzeri yüksek risk

çok düşük riskli grubun dışında diğer gruplar için ileride tip2 diyabet görülme riski var.

Mutlaka acilen yaşam tarzınızda ve beslenme şeklinizde kalıcı düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

Şu an ve ilerisi için yapmamız gerekenler çok basit:

• Ağırlık kontrolünü sağlamak. Fazla kilolu veya şişmansak mutlaka ideal ağırlığa ulaşmak ve bu ağırlığı sürdürmek gerekiyor.

• Hafta içindeki her gün mutlaka aktivitemizi artırmalıyız.

• Az yağlı yiyecekleri tercih etmeli sebze- meyveyi yeterli tüketmeli tam tahıllı ürünlerini (kepekli ekmek bulgur esmer pirinç vb….) tercih etmeliyiz.