Sevgili ziyaretciler hastalarımın bana en çok panik olarak geldikleri hastalıklardan biri gebelikte şekerdir. Anne olmak çok özel bir duygu olduğu içindir ki gebelik döneminde anne adayının şeker hastası olduğunu bilmesi onu çok strese sokarak hem bebeğin hemde kendin sağlığının tehlike altında olduğunu düşündür başlıyor.

Evet aslında öncelerinde gebelikte şeker hastalığına yakalanıldığı zaman hem anne için hem de bebek için ciddi oranlarda ölümle sonuçlanabilen bir durumken gebelikte şeker hastalığın son dönemlerde daha iyi tedavi edilebilmesi ile bu sorun engellenebilmektedir

. Peki nedir bu gebelikte şeker hastalığı ? kimler risk altında ? neler yapılabilir? Gibi sorularınızı duyuyor gibiyim…

Gebelikte şeker hastalığının nedeni annenin gebe kalması ile vucüdunda meydana gelen hormonla
değişikliklerdir. Bebeğin normal büyüme- gelişmesini sağlamak amaçlı vucutta miktarları artan hormonlar kan şekerini yükselterek bebeğin plesentadan yani dolayısı ile annenin kanındaki şekerle beslenmesini sağlar. Fakat kan şekeri artarken annenin vucüdu şeker dengesini koruyamıyorsa işte o zaman şeker hastalığı ortaya çıkıyor.

Bu durumda yapılacak ilk iş gebelikte şeker riskimiz var mı onu gözden geçirmek ve doktorunuzun da yönlendireceği gibi gebeliğin 24. ve 28. haftasında gebelik tarama testini yaptırmaktır.

Gebelikte şeker riskini artıran faktörler:


Annenin önceki gebeliğinde şeker hastalığı öyküsünün olması Ailede şeker hastalığı öyküsü olması
Ölü doğum yada düşük yapmış olmak Gebelikten önce belirgin şekilde obez olmak 30 yaşın üzerinde hamile kalmak 4500 gr ve üzeri bebek dünyaya getirmek Anomalisi olan bebek doğurmak Kan yağlarında yükseklik olması Tansiyonda yükseklik olması hastalığın kesin tanısı bir doktor tarafından gebelik tarama testi kan tahlilleri yapılarak konulduktan sonra amaç: gebenin kan şekerini normal sınırlar içerisinde tutması şekerin çok yükselmesini ve çok düşmesini engelleyerek bebeğin ve kendisinin bu hamilelik dönemini sağlıklı sonlandırmasıdır. Uygulanan tedavi düzenli doktor kontrolü gerekiyorsa insülin tedavisi mutlaka kan şekeri kontrolü sağlayacak diyet tedavisi ve egzersizdir.

Diyet tedavisinde diyetisyenin amacı:
Gebenin nasıl besleneceğini gebeye öğretmektir. Bu dönemde gebelerin dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

· Bebeğin normal büyüme-gelişmesi için gerekli enerjinin alınmasını sağlamak ilk amaçtır. Fazla enerji alımı engellenmelidir. Alınan her fazla enerji hem bebeğin hem de annenin sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Almanız gereken anerji miktarını diyetisyeniniz gebenin yaşına günlük hareket durumuna şu andaki kilosuna ve gebelik yaşına göre ayarlayacaktır.

· Diyette karbonhidrat kaynaklı besinleri tüketirken de: az işlenmiş kaynakları şeçmek ve mümkün
olduğunca saf şeker ve şekerli besinlerden uzak durmaya çalışmak önemlidir

·Tüketilen yağ miktarı kontrol altında tutulmalıdır. Doymuş yağ (tereyağı iç yağ kuyruk yağı margarin) tüketimi azaltılarak doymamış sıvı yağ tüketimini artırmak gereklidir. Zeytin yağ ağırlıklı ayçiçek mısır özü yağları kullanılmalıdır.

· Posalı besin tüketimi artırılmaldır. Sebze- meyve-kepekli tahıl ürünleri-kurubaklagiller diyetinde mutlaka düzenli bir şekilde yer almalıdır.

· Öğün atlanmamalıdır. Zamanında ve miktarında yemek yemek şekerin yükselmesini ve şekerin düşmesini engelleyecektir.

· 6-8 öğünde az az sık sık beslenmeli öğün araları 2.5-3 saat olmalıdır.

· Oruç tutulmamalıdır.

· Ara öğünlerde kan şekerini dengeleyecek süt-yoğurt-peynir gibi proteinli besinlerle kepekli ekmek yada kepekli gevrek gibi besinler tercih edilmelidir.

· Organ etlerisosis salamsucuk pastırma mayonezketçap hazır gıda tüketimi sınırlandırılmalıdır.

· Yiyeceklerde az tuz kullanılmalı ve tuzun iyotlu olanı tercih edilmelidir.

· Kızartmakavurma yöntemleri yerine haşlamaızgarabuğulamafırında pişirme yöntemleri tercih
edilmelidir.

· Kırmızı et tüketimi azaltılmalı tavuk eti ve balık eti tüketimi artırılmalıdır. Gebeler özellikle bebeğin beyin gelişimi için son 3 ayda mutlaka haftada en az 1 kez balık tüketmelidirler.

· Alkol ve sigara tüketilmemelidir.