Yaklaşık 6 milyon tonluk tüketim hacmi ve 54 milyar dolarlık cirosu ile çikolata pazarı; dünyadaki en büyük gıda pazarlarından biri...

Beyni mutlu ettiği kalbi rahatlattığı dişleri koruduğu ve tansiyona iyi geldiği ifade edilen bilimsel çalışmalar bir yana; çikolatanın bugün dünyanın en sevilen gıda maddelerinden biri olduğu kabul ediliyor. Sağlığın kaynağı da deniliyor çikolata için obezitenin tetikleyicisi de...

Çikolata'nın tarihteki yolculuğu

Çikolatanın ana maddesini oluşturan kakao çekirdekleri ilk kez 6. yy da mayalar tarafından yetiştirilen ve kakao ağacından elde edilmeye başlanmıştır. Kakao Aztekler tarafından içecek yapımında kullanılmış. Aztek Mitolojisine göre Kakao ağacı cennette yetişen "İyilik ve Kötülük ağacının" yeryüzündeki temsilcisidir. Çeşitli baharatlar katılarak ve sıcak içecek olarak tüketilen kakao zamanla sütle ve kakao yağı ile karıştırılarak karşı koyulamayacak lezzet yani çikolata'nın üretimi başarıldı. Kaynaklar ilk çikolatanın 1700'lü yıllarda İngilizler ilk sütlü çikolatanın ise 19.y.y.ortalarında İsviçreliler tarafından yapıldığını yazar. İsviçreliler yumuşak tatlı ve yenebilir çikolata yapma yöntemini geliştirdiler ve sütle şekeri çikolatayla karıştırarak bugünkü sütlü çikolatayı yapmayı başardılar.
Çikolata

Çikolata; kakao yağı şeker ve çikolata tipine göre kakao kütlesi ve/veya toz kakao süt ve/veya süt tozu ve çeşni maddeleri ayrıca katkı maddelerinin de ilavesi ile tekniğine uygun şekilde hazırlanıp kalıplanarak elde edilen bir üründür. Daha basit bir ifadeyle "çikolata" şeker ile kakao katı maddesinin ve kakao yağını içeren kakao meyvasının bir bileşimidir.

Çikolatalar; bitter çikolata sütlü çikolata beyaz çikolata olmak üzere üç tiptedirler.
* Bitter çikolata; şeker kakao yağı ve kakao kitlesiyle
* Sütlü çikolata; bunlara süt tozu ilavesiyle fakat kakao kitlesi daha düşük olarak
* Beyaz çikolata ise; şeker kakao yağı ve süt tozu ile imal edilir.

Çikolata fabrikalarında üretim

Kakao çekirdekleri bir süre mayalandırıldıktan sonra kurutulup kavrulur kabuklarından ayrıştırılarak öğütülür. Öğütmeden sonra elde edilen ürün "kakao kitlesi"dir. Çikolata üretimi için çikolata kitlesi çikolata yağı şeker gerekli ise süt karıştırılır ve inceltilir. Aroma ve yapıyı geliştirecek katkı maddeleriyle zenginleştirildikten sonra şekillendirme yapılarak çikolata soğutulup ambalajlanır.

Çikolatayı karşı konulmaz yapan ne?

Çikolatanın içerdiği Phenethylamine(PEA) sinir sistemini uyarır ağrıları dindirir ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Çikolata aynı zamanda afrodizyak ve keyif verici özelliğiyle de biliniyor. Kadınların ise erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlı olduğu söyleniyor.


Bir lezzet aşkı; çikolata
Çikolatada; kakao antioksidanları karbonhidratlar yüksek miktarda bitkisel protein potasyum ve magnezyum; az miktarda kalsiyum ve tuz; demir zerreleri; A vitamini B1 (tiamin) B2 (riboflavin) D E vitaminleri ve kafein bulunur. Bunların pek çoğu çikolatayı sağlık açısından faydalı kılarken çikolatanın yüksek şeker ve kalori değerinin de gözönüne alınması gerektiğini vurguluyor uzmanlar. Yenildiği zaman vücutta mutluluk hissi veren ''serotonin'' hormonu salgılanmasına yardım eden çikolatanın günlük tüketim miktarını uzmanlar 100 gram olarak belirlemiş.
Bilim adamları çikolatanın kakaodan kaynaklanan ve serbest radikallere karşı savaşan çok güçlü doğal antioksidanlar içermesi nedeniyle kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağladığını belirtirken siyah çikolatanın tansiyonu düşürebildiği ve kan dolaşımına farklı faydaları olduğu yaklaşık 20 yıldır biliniyor.
American Heart Association'ın da onayladığı bir araştırma sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilecek bir parça çikolatanın veya içilecek sıcak çikolatanın insan sağlığı için iyi olduğunu vurguluyor.