Kilo aldıran 8 kış yiyeceği

Soğuk ve karanlık kış günlerinde yemek yemeyi kontrol etmek çoğumuz için çok zordur. Araştırmalar gösteriyor ki Kasım ve Şubat ayları arasında en az 2 kilo alınıyor.

Yani kış boyunca 6 kilo almış olarak bahara girebiliyoruz. İşin kötü tarafı: Bu daimi hale gelebiliyor. Soğuk kış aylarında dışarıda yapılan egzersizler cazibesini yitiriyor yağlı yiyeceklere duyulan özlem artıyor ve işin en güzel tarafıysa alınan kilolar kalın elbiselerin altında saklanabiliyor. Aslında her kış 6 kilodan daha fazlasını almamamız çok şaşırtıcı.

Yaşımız ilerledikçe metabolizmamız kilo almadan kızarmış tavuk ya da patates yememize müsaade etmiyor. Bunları azaltmanın hatta tamamen bunlardan vazgeçmenin zamanı geldi diyor uzmanlar. Elbette arada bir yasakları çiğnemenin bir zararı yoktur ama çoğu yetişkinin bundan TAMAMEN vazgeçmesi tavsiye ediliyor.

Aklınızda tutun: "Kilonuzu sabit tutmak kilo vermeye çalışmaktan daha kolaydır".

Kış aylarının en kilo yapıcı yemekleri
Peki uzak durmamız gereken kış yiyecekleri nelerdir? Gerçek şu ki uzmanlara göre "kötü yiyecek" diye bir şey yoktur. Diyet yaparken en yağlı yemeklerden alınan birkaç ısırık sizi şişmanlatmaz. Ama öyle yiyecekler var ki bizim için diğer yiyeceklerden daha zararlıdır.

Yediklerinizin besin değerini araştıracak olursanız şunu unutmayın: "Çoğu yetişkinin günlük kalori ihtiyacı 2000 kalorinin altındadır ".


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Makarna ve peynir: Çocuklar ve yetişkinler için en tercih edilen yemeklerdendir fakat diyetinizi tamamen tahribata uğratabilir. 28 gramdan oluşan bir tabak peynirli makarnanın kalorisi 529'dur. Yanına et ya da sos eklenince kalori sayısı daha da artar. Peynirli makarna yiyecekseniz yağsız peynir ve yağı azaltılmış süt kullanmaya çalışın. Yanında yiyeceğiniz sebzelerle makarnanız harika bir yemeğe dönüşebilir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kremalı çorbalar: Çorba çok besleyicidir ama çorbanızı kremayla zenginleştiriyorsanız kendinizi de kalori bakımından zenginleştiriyorsunuz demektir. Çorbalar sodyum bakımından zengindir. Çorbanıza eklediğiniz ekmek ya da peynir sodyum seviyesinin daha da artmasına sebep olur. Et suyu veya sebzeli çorbaları tercih edin ve yanında salata ya da lavaş yemeye çalışın.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Krema ya da peynire bulanmış fırın yemekleri: Kim sevmez ki bunları yemeyi? Fırında kaşarlı patates... Çok harika ama uzak durun. Çünkü bir serviste bulunan kalori miktarı 568 kalori. Bu kadar da değil 40 gram doymuş yağ ve 21 gram doymamış yağ da cabası. Yemeklerinizde brokoli yeşil fasulye ya da patates gibi taze sebze de kullansanız üzerine eklenen kaşar ve krema kalorilerin artmasına sebep oluyor. Ne yapılabilir? Yağ oranı düşük peynir ve krema kullanabilirsiniz. Damak tadınızı arttırmak için közlenmiş sebze deneyin. Közlenmiş patatesin kalori değeri çok düşüktür.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Cheesecake ziyafetleri: Cheescake gibi pastalar genelde damar tıkayıcı yağ içerirler. Bir dilim cheescake 1000'in üzerinde kalori ihtiva eder. Doymuş ve doymamış yağları da cabası. Bu yüzden uzak durun
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kızartmalar: Evde yapılan küçük bir porsiyon kuzu eti tercih ederseniz ve yanında da bol taze sebze kullanırsanız ve hatta üzerini de bir miktar az yağlı peynirle süslerseniz bu hem sağlıklı hem de doyurucu olur. Fakat dışarıda yiyecekseniz dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Kaşarlı bir kase kırmızı biberin tek başına kalorisi 500 kaloridir. Kızartmalardan daima uzak durun.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Hazır krema ve dondurma ile süslenmiş kekler: Kekler gerçek birer kış favorileridir. Kek yaparken kullanılan fındıklar birer kalp dostudur meyveler antioksidandır. Fakat kekler yine de yüksek miktarda kalori içerirler.

Dondurma ve krema da eklenince gerçek birer kalori bombası haline gelirler. O yüzden: "Aman dikkat"!

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kurabiye çörek: Küçük bir kurabiyenin hiçbir zararı olmaz. Hatta keyfini çıkarın. Genelde küçük bir kurabiyede bulunan kalori miktarı 200-250 kalori civarındadır. Bir tane yediğiniz sürece problem değil. Ama kim bir taneyle kalabiliyor ki? Dikkat etmeliyiz.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kızartılmış patates ve soğan: Evde ve dışarıda yemekten uzak durun. Bunu yerine salataya ağırlık verin.