Sağlıklı zayıflama programlarında diyetle birlikte egzersiz yapılması önerilir.Bu ikiliye bir de şifalı doğal maddelerin desteğini eklersek çok daha yüz güldürücü sonuçlara ulaşabiliriz.Hemen hemen tüm açıklamalarında bu şifalı doğal maddelere değinen Dr.Ender Saraç Kanal D’de yayınlanan Doktorum adlı programda zayıflamaya yardımcı 7 şifalı doğal maddeye bir kez daha değindi.Şimdi bu zayıflamaya yardımcı 7 şifalı doğal maddeyi hatırlayalım.Tere tohumu funda yaprağı yeşil çay zencefil krom Co-enzim Q10 L-carnitin sağlıklı kilo kontrolünde metabolizmanın canlanmasına ve verilen kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Bu 7 şifalı maddeyi hap olarak da kullanabilirsiniz.Bu içeriğe sahip besin takviyeleri (supplement) egzersiz ve sağlıklı bir diyet programı ile birlikte kullanıldığında çok başarılı sonuçlar alınabilir.

Özellikle tere tohumu funda yaprağı ve yeşil çay metabolizma hızını olumlu şekilde etkiler.

Yemeklere hafif acı yapacak şekilde zencefil zerdeçal kimyon kekik acı pul biber ekleyebilirsiniz.Pişirirken bol soğan ve sarımsak ekleyin.

Metabolizmayı canlandırmaya yardımcı bu şifalı doğal maddeler zayıflamanızda ve kilo kontrolünde size yardımcı olacaktır.

Tere Tohumu:Metabolizmayı canlandırıcıdır. Troidi tembel olan kişilerde daha verimli çalışmasına yardım eder.

Funda Yaprağı:Zayıflama ve yağların vücut tarafından daha iyi yakılmasına yardımcıdır. Açlığın bastırılması için yardımcı olur.

Zencefil:Yenilen besinlerin daha iyi sindirilmesi için yardım eder. Bünyeyi güçlendirir. Kilo verilirken enfeksiyonlara yakalanma riskinin azaltılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay:Güçlü bir antioksidan olarak bilinir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle kilo vermeye yardımcıdır. Bağırsaktaki yararlı bakterileri artırarak sindirime yardım eder.

Krom GTF:Krom’un bazen glikoz tolerans faktörü (GTF) olarak adlandırılan biyolojik etken formu doğal olarak ortaya çıkar. Bu nedenle daha yüksek oranda yarar sağlar.

İnsülin faaliyetinin etkisini artırıp karbonhidrat protein ve yağ metabolizması üzerinde etkili olan bir esansiyel eser mineral olarak genel kabul görür. Pankreasın kan şekeri seviyesinin dengelenmesi için yardımcı olur.Diyetlerde kan şekeri seviyelerinin düşmesine ve artmasına mani olur. Açlığın ve tatlı krizinin bastırılması için yardımcıdır.

Co-Enzyme Q10:Zayıflarken sağlığın korunmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. 21. yüzyılın en önemli şifalı maddelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kalp damar sağlığı için ve kansere karşı korunmak için yardımcıdır. Enerji metabolizmasını canlandırıp kilo kaybı esnasında yaşanan halsizlik problemine karşı da yardım eder.

L-Carnitine:Yağ asitlerini yakılmak üzere hücrelere taşmaktadır.Vücutta depolanmış yağların yakılmasını hızlandırır ve kasların performansını artırır. Özellikle diyet ile birlikte yapılacak egzersizlerden daha iyi netice alınmasına yardım eder. Eksikliğinde vücutta yağ yakımı ve enerji üretimi azalır.

Kaynak: Dr.Ender Saraç