Nişantaşı Sculpture’ın diyetisyen doktoru Serap Tolaz siz Pudra’m okuyucuları için özel bir test hazırladı. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsunuz ama acaba bu zorlu maratona hazır mısınız? Diyet yaparken davranışlarınız başarıya ulaşmanızda en önemli etkendir.

Aşağıdaki test işte bunu anlamanıza yardımcı olacak ama unutmayın; yanıtlarınız nasıl olmanız gerektiğini değil nasıl olduğunuzu yansıtmalıdır .

Her soruyu ‘’ doğru ‘’ veya ‘’ yanlış ‘’ olarak cavaplayın .

1) Yeme alışkanlıklarım ve fiziksel aktivitem hakkında çok düşündüm ve neleri değiştirebileceğimi biliyorum .

2) Yeme ve aktivite şekillerimde geçici değil kalıcı değişiklikler yapmam gerektiğini biliyorum .

3) Çok ve hızlı kilo verirsem kendimi başarılı hissederim.

4) Yavaş kilo verirsem daha iyi olacağını biliyorum .

5) Gerçekten kendim istediğim için kilo vermeyi düşünüyorum .Başkası istediği için değil .

6) Kilo vermek yaşantımdaki diğer sorunları da çözecek .

7) Normal fiziksel aktivitemi artırmayı çok istiyorum .

8- ‘’ Hata ‘’ yapmazsam başarılı bir şekilde kilo veririm .

9) Beslenme ve aktivite planımı organize etmek için her hafta çaba göstermek ve zamana uymak için verdiğim sözü tutmayı istiyorum .

10) Kilo vermeye başladıktan sonra kilom sabit kalırsa hedefime ulaşmada yardımcı olan motivasyonumu kaybediyorum .

11-) Şu anda yaşamım stresli olsa bile bir kilo verme programına başlamak istiyorum .

DEĞERLENDİRME

12457 ve 9. sorulara verdiğiniz yanıtlara bakın .Eğer ‘’ doğru ‘’ yanıtını verdiyseniz 1 puan ‘’ yanlış ‘’ yanıtını verdiyseniz 0 puan olarak değerlendirin .

36810 ve 11.sorularda ‘’ doğru ‘’ yanıtını 0 puan ‘’ yanlış ‘’ yanıtını 1 puan olarak değerlendirin ve puanlarınızı toplayın .

Toplam puanınız ne kadar yüksekse başarınızda o kadar yüksek olur .

8 veya üstünde puan : Başarıya ulaşma ihtimaliniz yüksek ve kilo vermek için gerekli bazı adımları biliyorsunuz .

5-7 puan : Kilo verme nedenlerinizi ve takip edeceğiniz yöntemleri tekrar gözden geçirmelisiniz .

4 veya altında puan : Şu anda kilo vermek için uygun bir dönem olmayabilir . Kısa süreli başarılı olabilirsiniz fakat hedefinize ulaşmak için gerekli ilerlemeyi sürdürecek azme daha sahip değilsiniz.

PUANINIZI YORUMLAYIN .

Yanıtlarınız kilo verme başarınızdaki bazı engeller hakkında ipucu verebilir . Bu nedenlerle her soruyu daha detaylı inceleyecek olursak

1) Anlamadığınız bir konuyu değiştiremezsiniz .Yeme ve aktivite alışkanlıklarınız hakkında biraz bilgi edinmek için bir hafta boyunca kayıt tutun . Neyi ne zaman ve neden yediğinizi ve düzenli fiziksel aktivite yapma engellerinizi kaydedin.

2) Yeme alışkanlıklarınızda veya fiziksel aktivite düzeyinizde aniden çok kısıtlı veya kesin değişiklikler yaptığınızda kısa süreli olarak kilo verebilirsiniz . Fakat bu tarz yaşamada sürekliliği sağlayamazsınız . Beslenme ve aktivite planlarınız sürekli uygulayabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz sağlıklı değişimleri içermelidir .

3) Çoğu kişi gerçek olamayacak kadar düşük olan bir kiloya ulaşma fantazisi kurar ve bunu çok kısa sürede başarmak ister. Size de böyle geliyorsa başarının anlamını tekrar düşünün. Akılcı bir hedefte vücut tipi göz önünde bulundurulur ve zamanla yavaş yavaş ulaşılabilir hedefler yerine getirilir.Başarılı ve gerçekçi bir şekilde kilo verme düzenli aktivite ve özenli beslenmeyle rahatlıkla sağlanabilir.

4)Hızlı kilo vermeyi başarı olarak görürseniz kilonuzu korumada sorunlarınız olacaktır.E n iyi ve sağlıklı yaklaşım kilonuzu normal sınırlarda tutabileceğiniz kalıcı yolları öğrenerek yavaş kilo vermektir .

5) Başarılı olmak için kilo verme isteği ve hedeflere sadık kalma kendinden gelmelidir.Bu konuda aileniz yada arkadaşlarınız söz sahibi olmamalıdır.Kilo veren veya bunu koruyan kişiler kendi sorumluluklarını bilen ve hedeflerini belirleyen kişilerdir.Aile ve arkadaşlar daha sonra önemli bir destek kaynağı olmalıdır.

6) Fazla kilolu olmak bazı sosyal problemlere neden olabilir fakat çoğunlukla tek neden değildir .Tüm problemlerinizi kilo vererek çözebilme inancı pek gerçekçi bir yaklaşım değildir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Gerçekten tüm problemleriniz siz kilo verince ortadan kalkacak mı? Bu soruya verecek samimi bir cevabınız olmalı.

7) Düzenli ve orta düzeyde fiziksel aktivite alışkanlığı başarılı şekilde kilo vermede ve bunu korumada önemli bir noktadır. Yapmaktan keyif aldığınız orta düzey bir aktivite işe yarayacaktır ağır egzersizlere kaçmanıza gerek yoktur. Sadece harekete geçin ve buna devam edin.

8- Çoğu kişi günlük yaşamında kusursuzluk beklememekle birlikte katıldıkları kilo verme programına kusursuzca sadık kalmaya çalışırlar.Kusursuz olmak bir kilo verme eyleminde gerçekçi değildir ! Hatalarınızı bir felaket olarak değerlendirmek yerine sorunlarınızın nedenlerini bulmaya ve gelecek için çözüm yöntemleri oluşturmaya çalışmalısınız .
9) Başarılı bir şekilde kilo vermek için kendinize sorunlu olduğunuz alanları fark edebilecek süreyi tanımalısınız . Daha sonra sizin için en iyi olan yaklaşımı geliştirmelisiniz. Başarı planlama ve buna sadık kalmayı gerektirir!

10) Devam eden bir kilo verme programında kilonuzun sabit olarak kalması kesinlikle normal bir durumdur.Bu nedenle sakın bırakmayın ! Motivasyonunuzu kaybetmeden önce geçmişteki başarısız olduğunuz çabalarınızı düşünün sonra bunlarla başa çıkabileceğiniz yöntemleri planlayın .

11) Kilo verme tek başına bir stres kaynağı olabilir.Zaten kendinizi baskı altında hissediyorsanız şu anda bir kilo verme programının gerektirdiklerini yerine getirmek için doğru bir zaman olmayabilir.Kilo verme girişimine başlamadan önce yaşamınızdaki diğre stres faktörlerini çözümlemeye çalışın .

TAVSİYE

Kilo vermeye adım atmaya başladığınız süreçte sizi bu zorlu yolda destekleyecek uzman bir ekibi de göz ardı etmemek gerekir .gerek metabolizmanızın incelemesi gerekse düzgün ve sağlıklı beslenme programlarınızın düzenlenmesi gerekse inancınızı kaybettiğiniz dönemlerde size yardımcı olabilecek bilirkişiler her zaman yanınızda olmalıdır .

DYT.SERAP TOLAZ

PudRaM