Kilo vermek mi istiyorsunuz?

Sadece ülkemizdeki yöntemlerde değil dünyanın herhangi bir yerinde insanların kilo verme çabalarını öğrenerek bunları uygulamalısınız.Çünkü dünyada insanların uyguladığı farklı kilo verme sırları bulunuyor. İşte Readers Digest dergisi bu sırları biraraya getirdi:

1. Doymadan önce yemeyi bırakın:
Yüzde 80 doyana kadar yemek yiyin. Geleneksel bir diyet uygulayan Japonya'nın Okinawa adasında yaşayanların vücut kütle indeksleri ortalama 215tur. Karnınız pantolonunuzun düğmelerinizi gerene kadar yemek yiyebilirsiniz. Diyete göre tokluğun ilk acısını hissettiğinizde vücudunuz beyninizin tok olduğunun farkına varması için şans veriyor.

2. Sağlıklı yağlar kullanın: Akdeniz diyetinin temeli olan zeytin yağı ile Okinawa diyetinin içeriği kanola yağı gibi sağlıklı yağlar sebzeleri daha lezzetli yapıyor. Böylece daha fazla sebze tüketiyorsunuz.

3. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanın:
Örneğin Amerikalılar televizyon karşısında ya da arabada giderken yemek yiyor. Japonya'da ise yürürken yemek yemek görgüsüzlük olarak görülüyor. Burada arabada asla kahve yudumlayamazsınız. Fransa'da arabalarda içecek tutucusu bulunmuyor çünkü araç kullanırken kahve içilmiyor. Televizyonla trafikle ya da işinizle ilgilenirken farkında olmadan aşırı yemek yersiniz. Bu nedende yemek yerken sadece yemeğe odaklanın ve lezzetlerin zevkini çıkarın.

4. Hareket edin: Asya ülkelerinde Fransa ve Akdeniz insanları daha fazla hareket ettiklerinden dolayı daha zayıftır. Onlar zamanlarını jimnastik için harcamıyor sadece çok fazla yürüyorlar.

5. Düzenli yemek yiyin: Fransız kadını günde 3 kez yemek yediği için şişmanlamıyor. Bir öğünü atladığınızda kalori yaktığınızı düşünebilirsiniz ancak daha fazla acıkacağınız için bir sonraki öğünde daha fazla yemek yersiniz. Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı yapanlar yapmayanlara göre daha zayıf oluyorlar.

6. Akşam yemeğini ailenizle beraber yiyin: Aile ile ya da arkadaşlarla yemek yemeği daha eğlenceli hale getirir fazla yemek yemenizi kısıtlar. Kalabalıkta yemek yerken daha yavaş yersiniz bir kişi doyunca onun doyması diğerlerini de etkiler.

7. Sadece acıktığınız zaman yemek yiyin: Bazı insanlar acıkmanın yanında can sıkıntısı yalnızlık stres ya da korku gibi çeşitli nedenlerle yemek yerler. Bunun yerine sıkıldığınız zaman kendinize oyalanmak için bir hobi bulun. Stresden kurtulmak için yemek yiyorsanız stresi azaltmak için spor yapabilirsiniz.