Zayıflamak ve formda kalmak için her spor türünü deniyoruz. Çoğumuz için düzenli olarak spor merkezlerine gitmek zor oluyor. Fitness türleri step ve diğerleri bir müddet sonra sıkıcı hale mi geliyor? O zaman size önerimiz: Shaking!

1 Saatte 600 Kalori!

Spor yaparken tek düzelikten kurtulmak hem eğlenip hem formunuzu korumak için Shaking’i tercih edebilirisiniz. Dans ve fitness karışımı bu derslerin içeriği İspanyol kaynaklı bir egzersiz kardiyo çalışmasıdır.

Bir saatte ortalama 600 kalori yaktıran Shaking strese karşı yüksek enerji kazandırmanın yanı sıra dansı sporla birleştirerek bünyenizin güçlenmesine ve hastalıklara karşı korunmanıza da yardımcı oluyor.

Vücuda form ve kondisyon kazandıran Shaking ile vücudunuzdaki değişimleri kısa zamanda görmeniz mümkün. Dans öğelerinin yoğunlukta olduğu bu egzersiz içinde çarliston funky ve hiphop gibi birçok dansı barındırıyor. Ayrıca Afrika öğeleri ve cazdan da esintiler taşıyor. Kendinizi müziğin ritmine kaptırdığınızda figürler kendiliğinden geliyor.

Kimi zaman salsa kimi zaman rock’n roll veya hip hop figürlerinin ağırlık kazandığı Shaking derslerinde biraz yorulabilirsiniz. Ancak bu kadar eğlenerek yapılan bir egzersizin içinde yorgunluğun farkına varmak
Vücudun yağ yakarken forma kavuştuğu bu egzersiz özellikle bacak kalça ve karın kasları üzerinde son derece etkili tüm vücudu sıkılaştırıyor. Bölgesel sıkılaştırmayı amaçlayan bu egzersiz çeşidi aynı zamanda denge ve estetiğe kavuşmanıza da yardımcı oluyor. Metabolizmanız daha hızlı çalışıyor kireçlenme sorunlarıyla karşılaşma riskiniz azalıyor. Ayrıca uyku düzeni ve tansiyon değerleriniz üzerinde de olumlu etkileri var.

Fazla kiloların büyük bir kısmı vücudumuzda depolanmış yağlardan oluşuyor sağlıklı kilo verme programının hedefi birikmiş yağları yakmak olmalıdır. Bu amaçla yapılan kardiyovasküler egzersizler kalp atışını arttırarak kan dolaşımını hızlandıran kandaki oksijen miktarını arttırmaya yarayan egzersizler olmalıdır. Bu tarz sporlar kasları şişirerek şekillendirmek yerine güçlendirir ve yağ yakma enzimlerini aktive edip yağların erimesine yardımcı olurlar.

Shaking’in ilk 10 dakikasında ağırlıklı olarak karbonhidrat harcanıyor. Daha sonraki dakikalarda ise enerji kaynağı olarak yağlar kullanılıyor. Bu yüzden egzersizin süresi minimum20-25 dakika tutuluyor. Shaking tıpkı diğer gibi vücuttaki yağ yakan enzimleri harekete geçirerek kilolarınızdan kurtulmanızı ve formda kalmanızı sağlıyor. Vücut 1 saatte en az 400 hızlı koreografilerde ortalama 600 kalori yakıyor.

Shaking derslerinde hareketlerinizi engellemeyen rahat kıyafetler giymeniz öneriliyor. Yaş sınırı olmamakla beraber bu egzersizleri yapabilmek için sağlık sorununuzun olmaması gerekiyor. Yani kronik bir rahatsızlığınız varsa her spor türünde olduğu gibi önce doktorunuza danışmanızda fayda var.