Ümraniye Devlet Hastanesi Klinik Şefi Prof. Dr. Ziya Mocan ailece yapılan diyete yönelik soruları yanıtladı:

* Gençlerin mi yoksa yaşlıların mı kilo vermesi daha zor oluyor?

Gençlerin kilo vermesi daha kolay çünkü gençlerin ****bolizması daha hızlı çalışıyor. Gençler daha hareketli olduklarından spor programlarını daha rahat uygularlar. Ayrıca dış görünüşlerine yaşlılardan daha fazla dikkat ettikleri için diyet konusunda çok daha kolay motive olabiliyorlar.

EVDE İŞBİRLİĞİ YAPIN

* Ailece kilo vermek daha mı kolay oluyor?

Yeme alışkanlıklarıyla birlikte obezlik de bazen ailede kalıtsal olabiliyor. Anne-babası şişman olan çocuklar genellikle bu konuda ebeveynlerini takip ediyor. Bu durumda anne-baba diyet yaparken çocuklar da yapabiliyor.

Ama onlara kendi metobolizmalarına göre farklı diyet programları öneriyoruz. Yedikleri aynı olsa bile kilo verme şekilleri değişik olabiliyor. Ailece diyet yapanlar ya da sağlıklı beslenme düzenine geçenler daha başarılı oluyor.

* Genç obezlerde ****bolizma hızının yavaşlığına sık rastlıyor musunuz?
Çok fazla rastlıyoruz. Buna özellikle gizli hipotiroit (tiroit bezinin az çalışması) neden oluyor. Diyete başladıktan sonra özellikle ilk 15 gün ya da bir ay içinde bazı ****bolik şikayetler oluyor. Yorgun ve halsiz düşüyorlar ancak doktor kontrolünde düzeliyorlar.

İYİ UYUYUN!

Metabolizma nasıl hızlanabilir?

Üç şekilde hızlanabilir. Birinci yol ****bolizmayı hızlandırıcı tiroit hormonlarıdır. İkincisi bitkisel orijinli ****bolizma hızlandırıcılardır. Üçüncü yol ise; ****bolizmayı hızlandırıcı etkisi olan birtakım yiyeceklerdir. Mesela; narenciye grubundan limon ve greyfurt ****bolizmayı hızlandırır. Yemek aralarında bir tane greyfurtu herkese tavsiye ediyoruz. Bir de eğer midelerinde problem yoksa taze limon suyunu da öneriyoruz. Limon yemek zor oluyor. Bu yüzden ben limonun soda ile tüketilmesini öneriyorum. Sabahları soğuk duş almak da ****bolizmayı hızlandırır. Herkese sabahları erken kalkmalarını ve sabah sporu tavsiye ediyoruz. Bunların hepsi gün içinde ****bolizma hızlandırır. Akşam erken yatılması şart.

Uyuyamayan biri zayıflayamaz. Ayrıca aç kalmak ****bolizmayı zayıflatır. Az az ve sık sık yemek gerekir.

* Diyetle verilen kiloları geri almamak için ne yapılmalıdır?


Eski resimlerini ve kıyafetlerini saklayıp onlara baksınlar. Zayıflamak için ne kadar uğraştıklarını unutmasınlar. Eğer dikkat etmezlerse; çok kolay kilo alacaklarını bilmeleri de şart.