Diyete girip kilo vermek ya da doğrusu tartıda eksik görünmek gerçekten vücudunuzdan yağları attığınız anlamına gelmez. Yanlış diyet uygulayarak vücudunuzun su ve kas erimesine sebep oluyor olabilirsiniz. Amaç sağlıklı kilo vermek olmalıdır.

Karbonhidrat içeren besinleri yağ et ve sütü tamamen beslenmeden çıkartmak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bilimsel bulgular yüksek oranda doymuş yağ tüketiminin hormonlara bağlı kanser kalp hastalıkları ve şeker hastalığına zemin hazırladığını göstermektedir. Günde 50 gramdan az karbonhidrat tüketmek kanda bulunan ketonun atımına sebep olur bu da vücudun dengesinin bozulması anlamına gelir. Yağ kitlelerinden arınacağınız bir diyet için mutlaka et ve et grubu süt ve süt grubu sebze ve meyve grubu ekmek ve yağ grubundan belirli miktarda tüketmeniz gerekmektedir.

Karbonhidratlarla proteinleri birbirinden ayırarak beslenmek yöntemiyle yapılan diyetlerde yanlıştır.

Bu yöntemin temel anlamı karbonhidrat ve yağ gibi yüksek enerji içeren besinleri az tüketip kalori alımını azaltıp kilo vermeyi sağlamaktır. Yani karbonhidrat ve proteini ayırarak değil. Zaten besinler az ya da çok miktarlarda karbonhidrat protein ve yağı bir arada içerirler.

Aç kalarak kilo verilmez. Açlıkla diyet yaptığını zannedenler yağsız vücut kitlesi olan kastan kilo verirler. Aç kaldığında vücut metabolizmayı yavaşlatır enerjiler daha yavaş yakılır ve vücut kendini koruma altına alır. Yağı daha etkili bir şekilde depolayabilme mekanizması geliştirir. Bunun yanı sıra baygınlık kanda ürik asit artışı saç dökülmesi uykusuzluk ve ruhsal bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olur.

Kırmızı eti yemek listesinden çıkartanlar da bir hata yapmış olurlar. Sağlıklı beslenme için haftada 2 kere kırmızı et tüketmek gerekir. Kırmızı et tüketmeyenlerde demir eksikliği anemisi görülür. Kırmızı etin kolesterol içeriği tavuk ve balık etine göre farklı değildir ancak kırmızı et kan kolesterolünü yükseltmeye yarayan doymuş yağ içerir. Bu yüzden haftada iki kere yağı görünmeyecek kadar az olan kırmızı eti tüketmek gerekir.

Diyette yüksek miktarda protein almak kas gelişimini sağlamaz. Kas gelişimi ve gücü için fazla protein tüketmeye gerek yoktur. Hatta gereğinden fazla protein tüketmek vücudu yağlandırır. Kas gücü için egzersiz yapmak gerekir.

Vitaminler kilo aldırmaz. Vitaminler enerji içermeyen çok az miktarları ile vücudun biyokimyasal reaksiyonlarında görev alan besin öğeleridir. Vitamin kullanması gereken bireylerde kilo alımlarının yemek davranışlarındaki değişiklik nedeniyle olduğu bilinmektedir.