1 kutu kolada kaç küp şeker var?
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'nun köşe yazısı

Çocuk ve gençlerin fazla kilo problemi büyümeye devam ediyor. Çocuklar eskisine göre daha fazla şeker yağ ve tuz tüketiyor.

Tükettikleri besinler tıka basa (yağların en zararlıları) doymuş ve trans-yağlarla dolu. Elli yıl öncesinin çocuklarına oranla çok daha fazla şeker tüketiyorlar. Bir şişe meşrubatta bir kutu kolada neredeyse 15 küp şeker var ve bir çocuğun günlük şeker tüketimi neredeyse yarım kiloya yaklaşıyor.

1960'lı yıllarda bir şişe meşrubat 200-220ml civarındaydı şimdi dev boyları söz konusu olduğunda 2 litreye kadar çıkabiliyor. Televizyon reklamları sürekli çocuk ve gençlere yemelerini içmelerini öneriyor. Bir saatlik televizyon izleme süresinde çocuk ve gençler ortalama 15-20 dakika besin maddesi reklamı izlemek zorunda kalıyor. Üstelik bu besinlerin çoğu sucuk sosis margarin hamburger bisküvi cips gofret şekerleme gibi sağlığa yarardan çok zarar veren sağlıksız şeyler.

SORUNUN NEDENİ ÇOK
Daha da kötüsü bu ürünler aileler ve çocuklara "akıllarını geliştirmek" "beyinlerini güçlendirmek" bedenlerini desteklemek bağışıklıklarına güç vermek boylarını uzatmak kemiklerini desteklemek gibi "hayır" denilmesi güç vaatlerle sunuluyor. Kısacası çocuk ve gençler sürekli olarak kalori bombardımanına ve yanlış beslenme tüyolarına maruz kalıyor. Uzmanlar çocuk ve gençlerin çok yedikleri için değil yanlış besinler tüketip yeteri kadar hareket etmedikleri için kilo aldıklarını şişmanladıklarını belirtiyor.

Onlara yemeleri için önerilen besinler arasında ne portakal elma kiraz erik; ne de marul domates fasulye veya kabak var. Dayatılan besinler katma değeri yüksek kalorisi şişmiş vitamin ve mineral fakiri hazır ürünler: Cipsler browniler kalorisi ikiye-üçe katlanmış çikolatalı bisküviler kolalı içecekler...

HAZIR KALORİ BOMBASI
Çocuk ve gençlerin beslenmesinde ev yemeklerinin hiçbir önemi kalmadı. Sabah kahvaltılarını çoğu kez servislerde veya okullarda yapıyorlar. Öğle yemekleri okul kantinlerinin fast-food yiyecekleri ve şekerli içecekleri ya da okul idaresinin dışarıdan sağladığı sağlıksız besinlerden oluşmak zorunda. Akşam üzeri açlık krizleriyle evine dönen çocukları eskisi gibi evde bekleyen anneler anneanneler de yok artık. Ya buzdolabından donmuş bir yiyecek çıkarıp yemek ya da pizza veya hamburger siparişi vermek zorundalar. Yani günümüzde çocuk yemeklerinin çoğu hazır yemek restoranlarından temin ediliyor.

Sorun sadece anne babalardan da kaynaklanmıyor. Yeni hayat çocukları ve gençleri de değiştirdi. Günümüz çocukları gençleri sokaklarda parklarda koşup oynayarak değil televizyon bilgisayar ya da DVD ile oyalanarak chat yaparak eğleniyor. Artık onlar da yavaş yavaş bize benzemeye başladı çoğu yerinden bile kımıldamıyor. Kısacası bir zamanlar eğlenmek için koşan çocuklar şimdi eğlenmek için oturuyor ya da uzanıyor.

HAREKETSİZ YAŞAM
Güne akıllı bir kahvaltı ile başlamayan öğlen yemeğini doğru besinlerden oluşmuş mönülerden sağlayamayan gün boyu gazoz kola bisküvi browni veya gofret daha kötüsü cips dondurma atıştıran koşup oynayacağı zamanları bilgisayar televizyon başında oynayarak geçiren bu yeni çocuk ve gençlerin şişmanlamaları kadar doğal bir şey olamaz. Yeteri kadar sebze ve meyve tüketmeyen şekeri nişastayı yağlı ve unlu gıdaları beslenme planının ana unsurları haline getiren bu yeni hayatın beklenen bir sonucudur fazla kilolu ve şişman çocuklar.

Kahvaltı yapan çocuklar kolay kolay şişmanlamaz Binlerce araştırma düzenli kahvaltı yapan çocukların daha dikkatli olduklarını karmaşık problemleri daha kolay çözdüklerini daha neşeli keyifli ve barışık olduklarını depresyon hiperaktivite gibi sorunlara çok seyrek yakalandıklarını daha seyrek hastalandıkları ve okula devam oranlarını yüksek tuttuklarını her şeyden önemlisi matematik problemlerini çözmede sosyal zekalarını geliştirmede daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Beyin kan şekerinin neredeyse dörtte birini kullanan bir organdır. Sabah okula yeterli bir kan şekeri oranıyla başlayan vücutlar hipoglisemik arkadaşlarına göre beyinlerine daha çok yakıt veriyor ve onların beyinleri en karmaşık problemleri bile çözmede asla zorlanmıyor.

Bu sağlıksız yaşam tarzının oluşturduğu yanlış beslenmenin sonucu yağlanan vücutta oluşabilen tansiyon kan şekeri obezite zararlı kolestrol ve kalp koroner bozuklukları gibi hastalıkların görülme sıklığı 20-30 yaş arasındaki insanlarımızda %10 iken 60-70 yaş arasındaki insanlarımızda %60-75 'e dayanmış durumdadır. Bu istatistik rakkamları çoğaltabilir çeşitlendirebiliriz. Ancak bu rakamlar dahi birşeylerin iyi ve düzgün gitmediğini göstermeye yetmektedir.

Fast-food cola sıgara alkol ve birçok zararlı kimyasal katkıların kullanıldığı gıdaların oluşturduğu yanlış beslenme ve insanlarımızın hareket etme azlığı sağlıksız yaşam tarzımızı tehlikeli boyutlara çıkarmış ve kalp hastalıkları kalp krizleri felç kanser tansiyon kan şekeri obezite ve bağışıklık sistem bozuklukları gibi hastalıkların hızla artmasına yol açmıştır.

İşin garip tarafı ise hergeçen gün daha da belirgin hale gelen bu sağlıksız yaşam tarzını sürdebilmek için ülkemiz yılda milyarlarca dolar ödemektedir. Ülkemiz gelişmiş Ülkelerin gıda ilaç ve kozmetik ürünlerinin ve bunların teknolojilerinin pazarı haline gelmektedir. Böyle devam ederse güçlükle kazandığımız dövizleri başkalarının ürettiği ve yüksek fiyatlarla sattığı pahallı teknoloji ürünlerine gıda ilaç kozmetik ve teknoloji transferlerine ödemek zorunda kalacağız.