Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Lightbulb Dengeli Beslenme,Yararları ve Kronik Hastalıklarda Beslenme Önerileri

  Hastalıklardan korunmak daha uzun yaşamak genç kalabilmek insanların hep ilgisini çekti ve bunların beslenme ile olan ilişkileri beslenme bilimini oluşturdu. Beslenme ve sağlık bilimlerindeki gelişme birçok yeni kavram ve tarzlar ortaya koydu.Özellikle de gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda araştırmaların sürmesi ve neredeyse hergün beslenme bilimine ait yeni yeni öneriler açıklanması artık kafaları karıştıracak hale geldi. Bunun sonucunda ise kalsiyum katkılı sütler az yağlı ürünler düşük kalorili yiyecekler enerji veren içecekler gibi birçok ürün ortaya çıktı. Belki de kendi kendinize soruyorsunuz;Yeterli besleniyor muyum?Dengeli besleniyor muyum?Doğru besleniyor muyum?Yoksa bunların üçü de aynı şeyi mi ifade ediyor?Hayır bu üç kavram aynı şeyi ifade etmiyor.

  YETERLİ BESLENME

  Yeterli beslenme; kişinin yaşamını sürdürmesi için yeteri kadar besini almasını ifade eder ama gerekenden az alırsa yetersiz beslenme olur ihtiyacından fazla alması halinde ise alınan fazla besinler yağa dönüşerek depolanır. Ancak sadece yeterli beslenmek yetmez.Yeterli beslenirken dengeli beslenmemiz gerekir.Dengeli beslenmek için vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle değil vücudun büyümesiyenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeter miktarda almak gerekir.Bunun içinde 5 ana başlık altında toplanan her bir besin grubundan (Et grubu Süt grubu Tahıl grubu Sebze ve meyveler ile az ölçüde yağ ve şeker )1 gün içinde önerilen miktarlar kadar alınmalıdır.Sağlıklı bir yetişkin için yeterli ve dengeli beslenme doğru bir beslenme şeklidir.Ancak kişi egzersiz yapıyorsa veya sağlık problemi varsa veya aldığı bir ilacın besinle etkileşimi varsa yeterli ve dengeli beslenmesi onun doğru beslendiğini göstermez.Doğru beslenme içinde bulunulan özel durumlarla yeterli ve dengeli beslenmenizin bir bütün haline gelmesidir. Örneğin günlük ihtiyacınız olan tüm besin çeşitlerin yeterli ve dengeli miktarda tüketiyor olabilirsiniz ama bunları öğünlere bölmeyip tek bir öğün veya 2 öğüne sığdırarak yapıyorsanız o zaman doğru değil YANLIŞ besleniyorsunuz.Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde kendinize en uygun ve doğru beslenmeyi vücudunuzu ve kendinizi tanıyarak bu konudaki uzmanlara danışarak oluşturabilirsiniz.

  Sağlıklı bir nesil yetişmesi ve ülkemizin hızla ilerleyen çağı yakalayabilmesi için bebeklikten itibaren yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlanmalıdır. İnsanlar yetersiz beslendikleri zaman büyüyemezlersağlıklarını koruyamazlar mutlu ve başarılı bir yaşama ulaşamazlar.Ancak yetersiz beslenmenin yanı sıra aşırı beslenme de sağlığımızı bozabilir.İhtiyaçtan fazla besin tüketimi çağımızın en önemli ve yaygın hastalıklarından olup yaşamımızı tehdit eden şişmanlık(obesite) şeker hastalığı (diyabet) ve kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olur. Özetle; hiçbir hastalığın tedavisi için mucize bir gıda yoktur sağlıklı yaşamın temeli yeterli ve dengeli beslenmedir

  Yaz aylarının yaklaşması; insanların akıllarına kumsalları denizi güneşi ve o yaşam sevincini kıran çok sıkı diyetleri hatırlatmaktadır. Bütün kış beslenmelerine dikkat etmeyenler iki ay sıkı rejimler uygulayarak gençlik dönemlerindeki vücutlarına sahip olacaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Arzu edilen vücuda ve sağlığa kavuşmak isteniyorsa beslenme alışkanlıklarının yanında egzersizi ihmal etmemeleri gereklidir. Herkes şu soruyu kendine sormaktadır: Hayat boyu diyet yapabilir miyim? Hiç kimse hayat boyu diyet yapamaz ama doğru beslenme alışkanlığıyla sağlıklı yaşama kavuşulabilir. Vücudunuzdaki fazla yağı atmak için egzersizle beraber sağlığınız ön planda olarak hazırlanacak beslenme programını takip ederek istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra daha rahat ama bilinçli beslenme ve egzersiz programına devam edebilirsiniz.

  Doğru beslenme aşağıdaki maddeleri uygulamakla mümkün olabilir:
  • Hormonal sistemin doğru çalışmasını sağladığı için gerçek mutluluğu sizinle tanıştırır.

  • Yemek yemekten korkmayın yemek yemeyerek metabolizmanızın yüzde 35 az çalışmasını sağlarsınız. Miktar; besin dengesi ve yemek yeme zamanı büyük önem taşır.

  • Öğün atlayarak aç kalmayın ana öğünlerin arasında acıkıyorsanız ara öğünlerle bastırın.

  • Çok fazla yemek yiyerek beyninizde tokluk hissinin oluşmasına izin vermeyin.

  • Canınızın istediği gıda maddesini ölçülü olarak tüketebilirsiniz.
  • Günde iki parmak büyüklüğünde çikolata yiyebilirsiniz.

  • Tatlı ihtiyaçlarınızı saat 15.00'e kadar dengeli bir biçimde karşılamaya çalışın. Sütlü tatlıları tercih edin. Meyveler de tatlı ihtiyacını rahatlıkla karşılar.

  • Karbonhidratlardan (ekmek makarna pilav vs.) kaçmaya çalışmayın ölçülü ve dengeli olarak yiyebilirsiniz.

  • Proteinleri (et süt kuru baklagiller vs.) yemeye çalışın hiçbir gıda maddesi vücutta yağ yakımını sağlamaz.

  • Bol su için kahve diyet içecekler alkol vücudun su ihtiyacını karşılamaz.

  • Gıda maddelerinden alacağımız yağlar vücudunuz için büyük önem taşır. Yalnız tüketilecek yağın miktarı ve cinsi önemlidir.

  • Çok yiyerek egzersiz yapmayarak fazla alkol alarak vücudunuza psikolojinize ve metabolizmanıza taşıdığınız olumsuz faktörleri düşünerek alışkanlıklarınızı değiştirmeye çalışın. Doğru dengeli ve düzenli yemek yiyin. Mutluluk sizin elinizde.

  Besin Grupları
  İnsanın beslenmesi için gerekli olan enerji protein karbonhidrat vitamin ve minarellerin yeterli miktarlarda alınması gerekmektedir.Yiyeceklerimiz besleyici değerleri açısından 5 grupta toplanır.

  1. Grup: Ettavukbalıksakatatyumurtakurubaklagiller.
  Bu gruptaki besinler protein demir çinko ve B vitaminlerinden zengindirler. Ayrıca enerjide verirler.1 günde bu grup besinlerin bir veya birkaçından karışık olarak 2 -3 porsiyon yenilmelidir. Fazla tüketildiğinde kolesterol gut hipertansiyon vb sağlık sorunlarını ortaya çıkartabilir.

  2. Grup:
  Sütyoğurtpeynirvb.
  Bu grup kemiklerimiz ve dişlerimizin sağlığı için gerekli olan kalsiyumdan zengindir. Ayrıca temel besin öğelerimizden protein karbonhidrat ile vitaminler açısından A ve B vitaminlerinin bir çoğu için de iyi kaynak sayılır.Bu gruptan günde 1-3 porsiyon yenilmesi önerilmektedir.

  3. Grup: Sebze ve meyveler.
  C vitaminini bazı mineraller ve posa ihtiyacımızı bu grup besinlerden karşılarız.Kış ve yaz meyve ve sebzelerinin hepsi bu gruba dahildir.

  Yeşil yapraklı sebzeler C vitamininin yanı sıra A ve B vitaminlerindenhavuç A vitamininden zengindir. Bu gruptaki yiyeceklerden günde3-5 porsiyon tüketmek gerekmektedir.
  Mevsiminde doğal olarak yetişen meyve ve sebzeler özelikle tercih edilmelidir.

  Özellikle yaz aylarında likopen ve A vitamininden zengin olan domates ve kış aylarında da portakal ve mandalina tüketimine özen gösterilmelidir.

  4 . Grup: Tahıllarekmekmakarnapirinçbulgurçorbalarunlu mamuller.

  Bu grup besinler temel enerji kaynağımız olarak günlük beslenmemizde yerini almaktadır.Ayrıca B1 vitamini ve bitkisel proteinlerin kaynağı olarak kullanılmaktadırlar.

  Genel olarak yetişkin bir kişi için her öğünde 2 dilim ekmek veya günlük 6-11 porsiyon tahıl grubu gıda tüketimi yeterli olmaktadır.
  Enerji ihtiyacı yüksek olan işçi sporcu vb. fiziksel aktivitesi yüksek olan bireylerde bu miktarlar aktivitenin durumuna göre arttırılabilir.

  Şşmanlık sorunu olan fiziksel aktivitesi sınırlı ve sedanter yaşama sahip veya yaşlı bireylerde ekmek veya tahıl grubu diğer besinlerden 1 porsiyon tüketmek şişmanlık sorununu ortadan kaldırmak adına kullanılabilir.

  5. Grup: Yağlarşekersalça-sosve baharatlar.
  Lezzet vermek amacıyla kullanılan yiyecek grubudur. Yağlarlezzet verici olarak kullanılan yüksek enerji veren ve dikkatli tüketilmesi gereken yiyeceklerdir.

  Yağların şekerlerin ve özelikle hazır sos veya lezzet arttırıcıların fazla kullanılması fazla alınması çeşitli sağlık sorunlarına ve özellikle şişmanlığa kolesterolün yükselmesine diş çürüklerine şeker hastalığına neden olabilmektedir.

  DENGELİ VE YETERLİ BESLENME açısından günlük besin tüketiminde değişik besin gruplarının bir arada ve yeterli miktarlarda alınması sağlığın korunması açısından son derece önemlidir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocuklarda Beslenme

  Genel bilgi


  Bedensel ve ruhsal gelişme aşamasında beslenmenin çok önemli etkileri vardır. Örneğin küçük yaşlarda uzun süreli yetersiz albümin ağırlıklı bir beslenme önemli bedensel ve ruhsal yeteneklerin gelişimini aksatır. Gereğinden fazla beslenme ise bedensel ve ruhsal verimliliği arttırmaz yalnızca yağdokunun aşırı gelişmesini sağlar. Tombul bir çocuk ince yapılı bir çocuktan daha sağlıklı değildir. Bir hastalık sırasında yağdokuları gelişmiş tombul bir çocuğun daha fazla yedek güce sahip olacağı kanısı doğru değildir. İnce yapılı çocuklar daha dayanıklıdır ve genelde pek çok hastalığı daha kolay atlatabilirler. Çocukluktaki aşırıbesi alışkanlığı çoğunlukla yetişkinlikte de sürdürülür. Yetişkinlikte aşırıbesi ise hastalıklara yatkınlık ve kısa bir ömür anlamına gelir. Çocuğun gelişimindeki bebekliği(1. yaşın sonuna kadar) küçük çocukluğu (6. yaşın sonuna kadar) ve okul çocukluğu (7-15 yaş arası) aşamalarının dikkatle izlenmesi gerekir. Bu gelişme aşamalarının her birinin beslenmede ayrı bir özelliği vardır.
  Önemli: Küçük çocukların ve okul çocuklarının beslenmeleriyle ilgili ayrıntıları aşağıdaki bölümde bulabilirsiniz.

  Öğünler

  Bir çocuğa değişik ve iştah açıcı biçimde hazırlanmış çok yönlü yemekler yedirilmelidir. Önemli olan öğün saatlerinin belirli bir düzene oturtulmasıdır. Arada bir şeyler atıştırmak diye de bilinen zamansız beslenmek çocuklarda iştahın oluşumunu önler. Yemekler sakin ve huzurlu bir ortamda yenilmelidir. Sağlıklı bir iştahın oluşması için başlıca şart çocuğun dışarıda gönlünce koşup oynaması ve yeterince uyumasıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Enerji ihtiyacı

  İnsan tam bir bedensel ve zihinsel dinlenme sırasında bile temel tüketim olarak adlandırılabilecek bir enerji harcar. Her tür hareketlilik ve gelişme için de ayrıca enerjiye ihtiyaç vardır. Bu enerjiyi albümin yağ ve karbonhidrat içerikli besinler sağlar. Bedenin her kilosunun günlük enerji ihtiyacı çocukluk yılları boyunca belirli bir azalma gösterir. Bunun nedeni temel tüketim ve gelişme için gerekli olan enerji ihtiyacının azalmakta oluşudur. Buna karşın günlük enerji tüketimi yaşın ilerlemesiyle paralel olarak artış gösterir. 14-15 yaşındaki kızlar enerji tüketiminde günlük 2400-2700 kaloriye ulaşırlar. Oğlanlarda ise enerji ihtiyacı ancak gençlik yıllarında yani 15-18 yaşlarında artış göstererek günlük 3000-3500 kaloriye kadar çıkar.

  Sıvı ihtiyacı

  Bedende pek çok önemli işlevi olan su vazgeçilemez bir besin maddesidir. Dokuların gelişimi için suya ihtiyaç vardır. Metabolizma atıklarını ve tuzları dışkılamada görev yapan idrar su olmadan oluşamaz. Bedenin her gün aldığı sıvı miktarının yarısı solunum yolları ve deri üzerinden dışkılanır. Bağırsak yoluyla dışkılanan katı dışkının oluşabilmesi için de suya ihtiyaç vardır. Çocukların yaşlarının küçüklüğü oranında beden ağırlığının her bir kilosu daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Günlük sıvı ihtiyacının yarıya yakını su ve benzeri içeceklerle karşılanır. İhtiyaç duyulan toplam sıvı ihtiyacının öteki yarısı ise tükettiğimiz besin maddelerinde mevcuttur. Katı yiyecekler olarak adlandırılan ekmek et peynir ve yumurtadaki sıvı miktarı %40-70 civarındadır. Patates meyve ve sebze ise neredeyse %90 oranında su içerir.

  Albümin


  Albümin yaşamsal önemi olan bir besin ve yapıtaşıdır. 1 gram albüminde 41 kalori vardır. Alınan günlük kalori miktarının %10-12 kadarlık bölümü albüminden oluşmalıdır. Dengeli bir besinin içindeki albüminin ise en azından yarısının hayvansal kökenli(süt et balık peynir yumurta) öteki yarısının da bitkisel kökenli( ekmek tahıl ürünleri patates baklagiller sebze) olmasına özen gösterilmelidir. 2-3 yaşındaki bir çocuğun günlük hayvansal albümin ihtiyacı 03 litre tam yağlı süt 50g yağsız et ve bir yumurtanın 1/3’i ile karşılanabilir. 8-9 yaşındaki bir çocuğun hayvansal albümin ihtiyacı ise 04 litre tam yağlı süt 80g yağsız et ve 20g peynirle 12-14 yaşındaki bir çocuğun hayvansal albümin ihtiyacı ise 05 litre tam yağlı süt 100g et 40g peynir ve yarım yumurtayla karşılanabilir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Katı yağlar

  Çocuğun beslenmesinde katı yağlar çok önemli görevler üstlenir. Biyolojik açıdan en değerli yağlar yaşamsal öneme sahip doymamış yağ asitleri (öncelikle linoleik asit) A D E K vitaminlerini içeren ve sindirilmesi kolay olan yağlardır. Tereyağı margarin tohum yağları ve hayvansal yağlar(deri ile et arasındaki yağ tabakası) biyolojik açıdan en değerli yağların başlıcalarıdır. Küçük çocukların ve okul çocuklarının beslenmesinde bu tür yağlara ekmek üstüne sürülerek ve yemek pişirmede öncelik verilmelidir. Hindistancevizi türü yağlar sızdırılmış yağlar(donyağı) ve içyağı küçük çocukların ve okul çocuklarının beslenmesinde daha az yer almalıdır. Tüm besin maddelerinin içinde en çok enerjiye sahip olanı katı yağlardır. 1g katı yağda 93 kalori vardır. Büyük bir beslenme ihtiyacı küçük miktarlardaki besinlere katı yağ eklenerek giderilebilir. Albümine ve karbonhidrata göre daha yavaş sindirilebildikleri için yağlar beslenmede doyurma değerini arttırır. İçine biraz yağ eklenen yemeklerin lezzeti de artar. Çocuklar için hazırlanacak lezzetli değişik ve besleyici bir yemeğin toplam kalorisinin %35-40’lık bölümünü katı yağlar oluşturmalıdır. Çocuklar yemekte fazla yağdan hoşlanmazlar. Günümüzün beslenme alışkanlıklarına göre çocukların beslenmesinde yağ oranının çok yüksek olma tehlikesi vardır. Besinlerle birlikte fazla miktarda tüketilen yağ bedende yağdoku gelişimini destekler. Yağlı sandviçlerle ve tereyağlı ekmeklerle günlük ideal yağ tüketimi kolayca aşılabilir. Sandviç hazırlarken ve yemek pişirirken katı yağların ve yağ içerikli besin maddelerinin tüketiminde savurganca davranılmamalıdır.

  Karbonhidratlar

  Yeterince karbonhidrat içermeyen besinlerle çocukların beslenebilmesi mümkün değildir. Karbonhidratlar en kolay sindirilebilen besinlerdir ve tüm besinlerin içinde en kısa sürede enerjiye dönüştürülebilenlerdir. Çocuklar ihtiyaç duydukları enerjinin en azından yarısını karbonhidrat içerikli besinlerle almalıdır. 1g karbonhidrat 41 kalori içerir. Tam tahıl ekmek türleri yulaf ezmesi irmik patates baklagiller ve meyveler karbonhidrat açısından zengin çok değerli besin maddeleridir. Bu besin maddeleriyle öncelikle B1 B grubu ve C vitaminleri ihtiyacı karşılanmaktadır. Yine bu besin maddeleri albümin kalsiyum fosfor demir gibi önemli maddelerin yanı sıra normal bir bağırsak işlevinin sürdürülebilmesi için gerekli olan posaları içerirler. Çocukların beslenmesi bu nedenle karbonhidrat ağırlıklı olmalıdır. Hamur işleri beyaz ekmek pasta şeker bal marmelat şekerlemeler çikolata dondurma ve öteki tatlılar biyolojik açıdan daha az değerli besin maddeleri olarak tanımlanırlar. Meyve suları da bu gruba dahildir. Sayılan bu besin maddeleri vitaminler ve önemli besin maddeleri açısından pek değer taşımazlar ayrıca bağırsaklar için çok önemli olan posaları da içermezler. Bu nedenle bu besin maddeleri küçük çocukların ve okul çocuklarının karbonhidrat ihtiyacının ancak küçük bir bölümünü karşılamalıdır. Tatlılar pastalar ve tatlı meşrubatlar öğün aralarında tüketilmemelidir. Bunlar iştahı kapatır ve dişlerin çürümesini hızlandırırlar. Özellikle bonbon karamel ve çubuklu şekerlemelerin emilmesi dişleri çok olumsuz etliler. En doğrusu şekerli maddelerin çocuklara yemeklerin ardından az miktarda verilmesidir. Ama sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır! Çocukların düzenli biçimde diş fırçalamaya mutlaka alıştırılmaları gerekir.

  Mineraller ve mikro besin maddeleri

  Bir çocuğun normal gelişimi ancak tükettiği besinlerde yeterince mineral ve mikro besin maddelerinin bulunmasına bağlıdır. Dengeli bir karma beslenme yeterli miktarda mineralleri ve mikro besin maddelerini zaten içerir. Sağlıklı çocuklar için minerallerin ve mikro besin maddelerinin ayrıca alınmasına gerek yoktur.

  Sodyum: Sodyum ağırlıklı olarak tuzdan alınır. Tuz ise ekmek salam ve öteki et ürünleri balık konserveleri ve hemen hemen tüm hazır yemeklerde vardır. Yemeklere ayrıca tuz serpilmesine ise gerek yoktur. Ama ev yemeklerinde genellikle gereğinden fazla tuz kullanılır. Lezzeti arttırmak için mutfak baharatlarının kullanılması ise çok daha sağlıklıdır.

  Kalsiyum: Beslenmede kalsiyum miktarı öncelikle süt tüketimine göre oluşur. Küçük çocukların ve okul çocuklarının günlük kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için yarım litre süt (tam yağlı veya yağsız süt veya yoğurt) yeterlidir.

  Fosfor: Yeterince albümün ve kalsiyum içerikli besinler aynı zamanda yeterli fosforu da içerirler.

  Demir: Kana kırmızı rengini veren maddenin oluşumu için demir mutlaka gereklidir. Bu nedenle beslenmede kesinlikle ihmal edilmemelidir. Şu besin maddeleri yüksek oranda demir içerirler:

  Sakatat türleri et et ürünleri balık kümes hayvanları yulaf ezmesi tam tahıl ekmekleri baklagiller ve ısırganotu. Demir eksikliğine ve kansızlığa karşı en etkili önlem çeşitlilik ve değişiklik temeline oturtulmuş bir beslenme biçimidir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Vitaminler

  Çeşitlilik ve değişiklik temeline oturtulmuş bir beslenme gerekli tüm vitaminleri yeterli miktarlarda içerir.

  A vitamini(retinol ve karotin): A vitamini besin maddelerinde iki değişik biçimde yer alır. Hayvansal besin maddeleri büyük miktarda doğrudan yararlanılabilecek A vitaminini (retinol) içerir. Bitkisel besin maddeleri ise A vitamininin ilk basamağını(karotin) içerir. Karotin beslenme açısından daha az değerlidir ve organizma tarafından retinole göre daha kötü kullanılır. Retinol miktarı yüksek olan besin maddeleri karaciğer tereyağı margarin ve yumurtadır. Önemli karotin taşıyanlar ise havuç lahana türleri ıspanak yeşil fasulye kırmızıbiber yeşil salata maydanoz kayısı mandalina ve şeftalidir.

  B1 vitamini(tiyamin): Bolca karbonhidrat ve az yağ içeren bir beslenme biçiminde bedenimiz bol yağlı bir beslenmeye kıyasla daha çok B1 vitaminine ihtiyaç duyar. Bolca B1 vitamini içeren besinler domuz eti jambon karaciğer böbrek tam tahıl ekmekleri ve baklagillerdir.

  B2 vitamini(riboflavin): Bu ihtiyaç öncelikle süt ekşimik(çökelek) peynir ve ikincil olarak da et ve ekmekten elde edilir.

  C vitamini(askorbik asit): Meyve ve sebze önemli C vitamini taşıyıcılarıdır. Önemli ölçüde C vitamini içeren bitkisel besinler ise patates kırmızıbiber lahana türleri karnabahar ıspanak ve meyve türlerinden de siyah frenküzümü çilek limon portakal vb. Edinilmiş tecrübelere göre çiğ meyve yiyenler C vitaminini genellikle patates ve öteki sebzelerden alanlara kıyasla C vitamini ihtiyaçlarını daha kolaylıkla ve bollukla karşılayabilirler. Patatesten ve öteki sebzelerden kazanılan C vitamininin niceliği ve niteliği ise bu sebzelerin bekletilme koşullarına ve pişirilme biçimlerine göre değişiklikler gösterir. Sebzelerin alışılmışın dışında uzun süre yıkanmaları ve patatesin suda bekletilmesi durumlarında da C vitamininin önemli bölümü yitirilebilir. Bu sebzelerin uzun süre pişirilmeleri ve uzun süre sıcak tutulmaları da C vitamini kaybına yol açar.

  D vitamini(kalsiferol): Büyüme çağında organizmanın özellikle kemik gelişimi için D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini deri tarafından üretilir. Balık yağları ringa balığı yumurta sarısı krema karaciğer tereyağı ve margarin önde gelen D vitamini taşıyıcılarıdır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş