Yalnızca kilo verme amaçlı değil formda kalma ve sağlıklı beslenme amacıyla da son yıllarda üretimine paralel olarak tüketimi artan 'light ürünler' yaşamlarımızda daha çok yer tutmaya başladı. Çok kısa bir zaman önce yalnızca bisküvi ile sınırlı olan light ürünlerin çeşitliliği hızla artarken % 15 - 25 oranında büyüyen 'light ürünler' pazarı artık çikolatadan süte dondurmaya margarinden makarna krem şanti reçele kadar daha birçok çeşitle tüketiciye farklı alternatifler sunuyor..

Light demek kalorisiz demek değil

Light gıdaların hiç kalori içermediği algısı yanlış. Yani gıda diyet ya da light ise kilo aldırmaz diye bir kanı doğru değil. Tüketiciyi; ne kadar yenirse kilo aldırmaz yanılgısına sürükleyen 'light' ya da 'diyet' gıdalar ölçüsüz kullanıldığı takdirde kilo alımına bile sebep olabiliyorlar. Bir gıda ürünün 'light' olabilmesi için enerjisinin en az % 25 oranında azaltılması gerekiyor. Örneğin dondurmanın light olabilmesi için normal bir dondurmanın kalori değerinden dörtte bir oranında daha düşük kaloride olması gerekir. Bu da; gıdanın kalorisiz demek olmadığının bir göstergesi. Yani 4 birim yerine 3 birim gıda tüketildiği kadar enerji alınmış oluyor light gıdalarla. Bu örneğe bir istisna olan gazlı içeceklerde sadece kullanılan şekerden kaynaklanan kalori değeri tatlandırıcı kullanılarak neredeyse sıfırlanabiliyor.

Diyabetik ile light arasındaki fark

Diyabetik ile light (diyet) gıdalar birbirinden tamamen farklı kavramlardır. Light ürünler enerjisi azaltılmış; diyabetik ürünler ise sofra şekeri kullanılmayan ürünlerdir. Kalorisi düşük olmak zorunda olan light ürünlerde gıdanın kalorisi yağ içeriğinin azaltılmasıyla düşürülürken tatlandırıcı yanında şeker kullanımı da mümkün olabilir. Diyabetik ürünlerde ise kalori düşük olmak zorunda değil. Özel hastalığı olan kişiler için üretilmiş olan diyabetik gıdalarda en temel koşul sofra şekeri içermemesi. Bu tür gıdalarda kullanılan şekerin fruktoz sorbitol aspartam asesülfam-K gibi kan şekerini yükseltmeyen türden olması gerekiyor. Diyabetik sözcüğü gıdanın tedavi edici olduğunu göstermez. Ancak diyabet hastası kişilerin doktor veya diyetisyen kontrolünde bu gıdaları tüketmesi öneriliyor. İçeriğindeki tatlandırıcı şekerden dolayı bazı diyabetik ürünlerinin aşırı tüketiminin laksatif etkiyle ishal gibi yan etkilere neden olabildiği de belirtiliyor.

Zayıflamak için 'diyabetik' gıda tüketmeyin

Yazı karşılamaya hazırlanırken zayıflama diyetlerinin gündeme gelmesiyle ve hatta şişmanlığın insan sağlığı açısından küresel bir tehdit unsuru oluşturmasıyla light ürünlerin tüketiminde de çok büyük artışlar gözlenmekte şu sıralar. Diyet döneminde sağlıklı bireylerin diyabet gibi özel hastalıkları olanlar için üretilen diyabetik ürünleri bilinçsizce ve sıkça tüketmemeleri konusunda uyarıyor uzmanlar. Daha az kalori alayım ve zayıflayayım düşüncesiyle yalnızca diyet ürünler tüketme yerine yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığıyla sporu yaşam biçimi olarak benimsemenin daha önemli olduğunu da vurguluyorlar.

Lifli ve şeker ilavesiz olanları tercih edin

Bisküvi kek ekmek gibi light gıdaların bir başka özelliği kişinin tok kalmasına yardımcı olan lif içermeleri. Çok fazla tatlandırıcı kullanımı yerine yağ oranı düşük lif oranı yüksek ve şeker ilavesiz gıdalarınn tüketilmesini öneriyor beslenme uzmanları.

Tam yağlı süte karşı light süt

Diyet meraklılarının içmekten çekindikleri tam yağlı sütün yerini günümüzde azaltılmış yağ oranlarıyla light sütler almış bulunuyor. Sağlıklı bir vücut için arada bir de olsa tam yağlı süt içmek gerektiğini savunan beslenme uzmanlarına göre aslında her gün sadece bir bardak tam yağlı süt içmek kilo almaya neden olmuyor. Ancak kilo alma kaygısı taşıyan ve kolesterol değerlerini olumsuz etkileyen hayvansal yağ tüketimini sınırlayan kişiler için light süt gibi light yoğurt ve peynirler de iyi bir alternatif oluşturuyor. Light süt ürünlerine katkı maddesi konulduğu düşüncesi ise tamamen yanlış. Çünkü gelişen gıda teknolojisi sütü yağından kimyasal madde kullanmadan ayırabiliyor.

Formuna özen gösteren baylar ve bayanlara

İnsanların artık tükettikleri gıdaların sağlık üzerine etkileri hakkında çok daha hassas ve bilinçli olmaları tansiyon damar sertliği kalp hastalıkları kanser gibi ciddi hastalıklara yol açabilen kilo fazlalığı sorununları ve sağlık harcamalarının yüksekliği insanların light ürünlere olan ilgisini de arttırmakta. Eskiden 'light erkek' ya da 'kepekli erkek' denir diye erkeklerin elini bile sürmediği bu diyet ürünler şimdi cinsiyet farkı gözetmeksizin toplumun birçok kesimi tarafından tüketiliyor. Uzmanlar çocukların bu tür ürünlerden uzak tutulması gerektiği uyarısında bulunurken erişkinler tarafından ölçülü ve bilinçli tüketildiği takdirde sağlığa olumlu katkıları olduğunu da ifade ediyorlar.