Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin

  Ihlamur içmek için hasta olmayı beklemeyin

  Prof. Dr. Ekrem Sezik ıhlamurun keyif çayı olarak da kullanılabileceğini dolayısıyla içmek için hasta olmayı beklenmenin gerekmediğini belirtti.

  Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik kış aylarında çay olarak en çok kullanılan bitkilerden biri olan ıhlamur hakkında tüketicileri bilgilendirdi.
  Prof. Dr. Ekrem Sezik "Ihlamur ıhlamur ağaçlarından toplanıp kurutulmuş çiçeklerdir. Çay olarak kullanılacak ürünün çiçek sapına yapışık çiçek yaprağını taşımaması istenirdi. Fakat ıhlamur çiçek yaprağı ile çiçeğin ayrılmasının güçlüğü ve bu esnada çiçeğin de zarar görmesinden dolayı artık çiçek yaprağı ile beraber kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.
  Ihlamur nasıl hazırlanmalı

  2 gram kadar ıhlamur veya 1 poşet ıhlamur porselen veya cam bir demliğe konur üzerine 1 su bardağı kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilip 5-10 dakika çay gibi demlenir ve içilir. Daha kolay ve kullanılışlı bir yol ise şöyledir: 1 poşet ıhlamur kupaya konur üzerine kaynamaya yakın sıcaklıktaki su ilâve edilir 5-10 dakika kadar bekletilip içilir. Kupanın üzeri taşıdığı uçucu yağın kaybolmasını önlemek için kapatılmalı yapısında bulunan müsilajı poşetten tamamen çıkarmak için de poşet sıkılmalı.
  Stresi azaltıyor

  Prof. Dr. Ekrem Sezik ıhlamurun keyif çayı olarak içilmesi konusunda da değerlendirme yaptı. Sezik tüketicilerin ıhlamur içmek için hasta olmayı beklememelerini ıhlamuru keyif çayı olarak da kullanabileceklerini belirterek şunları söyledi:
  "Ihlamurun rahatlatıcı etkisinin de olduğu kabul edilmektedir.
  Dolayısıyla ıhlamur içmek için hasta olmak beklenmemelidir. Günde birkaç kupa ıhlamur içilmesinde yarar bulunmaktadır. Bilhassa akşamları… Geçtiğimiz günlerde bir meslektaşımızın görüşleri ile yazılan bir haberde; ıhlamurun keyif çayı olarak kullanılmasının doğru olmadığı çünkü keyif çayı olarak kullandığında vücudun buna hazırlandığı ve hastalık döneminde beklediğimiz etkileri göremediğimiz ifadesi yer aldı. Haberi 'Keyif için ıhlamur içmeyiniz sürekli içilirse hastalık halinde içilmesi gerektiğinde etkisiz olur' şeklinde özetleyebiliriz.  Herhalde bu ifade röportajı yapan kişinin söylenenleri yanlış anlaması sonucu… Ihlamur keyif için kullanıldığında içindeki maddelere karşı direnç geliştiğini veya gelişebileceğini gösteren hiçbir yayın yok. Genel kitaplarda da böyle bir bilgi bulunmuyor.
  Aksine stresi azalttığı gerekçesiyle keyif için ıhlamur çayının içilmesi tavsiye edilmektedir ve ediyoruz. Önemli olan ağır metal pestisit artıkları ve mikroorganizma taşımayan ıhlamurun içilmesi. Poşet ıhlamur bu yüzden tavsiye edilmektedir. Gönül rahatlığı ile ıhlamurun keyfini çıkarın.”

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ihlamur içine bal koyun çok iyi geliyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş