Sporun da fazlası zarar

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı mükemmel vücut takıntısı (Bigoreksiya) sonucu ortaya çıkan spor bağımlığını değerlendirdi.

Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı özellikle son zamanlarda sıkça rastlanılan Bigoreksiya'yı yani 'Mükemmel Vücut Takıntısı'nı ve bunun sonucunda ortaya çıkan spor bağımlılığının ayrıntılarını paylaştı. Bigoreksiya'nın spor bağımlılığının en uç örneği olduğunu belirten Kaşıkçı "Spor yapmayı ve kaslı bir görünüme kavuşmayı takıntı seviyesine taşıyan Bigoreksiya kişinin hayatında bir çok soruna neden olabilir. Kaslı bir yapıya sahip olmasına rağmen bunun yeterli olmadığına inanan bireyler farklı bir çok yönteme başvurabilirler. Bunlar arasında uzmanlar tarafından önerilmeyen yöntemler de yer alabiliyor. Bigoreksik bireyler hipertansiyon kalp ritim bozukluğu kalp kası hastalıkları osteoporoz kemiklerde çabuk kırılma sindirim bozukluğu rahatsızlıkları kadınlarda düzensiz adet kesilmeleri ve anemi gibi önemli sağlık problemleriyle karşılaşabilirler” dedi.
Kas yapayım derken göz çıkarmayın
Hormon salınımları spor bağımlılığını güçlendiriyor

Sporun ardından vücutta salgılanan seratonin endorfin ve testesteron hormonlarının sebep olduğu rahatlatıcı etkilerinin de spor bağımlılığında önemli bir etken olduğunu söyleyen Ayça kaşıkçı hormonların gereğinden fazla salgılanması iyi gibi görünse de tıpkı diğer bağımlılıklarda olduğu gibi uzun dönemde vücuda ciddi zararlar verdiğini belirtti. Kaşıkçı "Spor bağımlısı kişiler vücudun ürettiği bu hormonlara alışarak bağımlı hale gelir ve sürekli bu hormon düzeyini vücutta tutmak ister. Kişi bu tatmin düzeyini sabit tutmak için salgılanan hormonun daha çok ve daha düzenli sağlanmasına ihtiyaç duyar. Bu da kişinin sürekli artan düzeyde spor yapmasına ve tatminsizliğe yol açar” dedi.


"Haftaya yayılmış dengeli ve düzenli spor”

Kasların eklemlerin ve hormonların gereğinden fazla çalışması bedenin daha hızlı yıpranmasına yaşlanmasına ve sakatlanmasına neden oluyor diyen Kaşıkçı "Kişinin yaşına vücut tipine ve beslenmesine göre hazırlanmış haftaya yayılmış dengeli ve düzenli bir spor yapma alışkanlığı edinmesi faydalı olacaktır” dedi.