Doğru squat yapabilmek için bu hatalara dikkat

Hayalinizdeki kalça ve bacaklara kavuşabilmek için vazgeçilmez bir egzersiz olan squat'ı doğru bir şekilde yapabiliyor musunuz?Sıkı bacaklara ve şekilli kalçalara kavuşmak için squat vazgeçilmez bir egzersiz. Ancak doğru yapılmadığı takdirde olumsuz sonuçlara da neden olabiliyor. Bir sonraki squat egzersizine başlamadan önce bu hareketi doğru yapıp yapmadığınızdan emin olmak için bu yazıya mutlaka göz atın.
Dizlerin pes etmesi

Eğer kalçalarınız genişse ve üst bacak kaslarınız zayıfsa bu hatayı ister istemez yapmaya meyillisiniz demektir. Squat esnasında dizleriniz birbirine yaklaşırsa bu diz bağlarınızı zorlar ve sakatlanmalara neden olabilir. Ancak bunun önüne geçmek için sadece dikkat etmek yeterli olmaz. Dizlerinizi sabit tutabilmek için üst bacak kaslarınızı güçlendirmeniz gereklidir. Bunun için direnç bandıyla yapılan egzersizleri deneyebilirsiniz.
Bacakların 90 derece olmaması

Eğer squat yaparken üst bacaklarınız yere tam paralel olmazsa yani dizlerinizle 90 derecelik açıyı yakalayamazsanız squat'ı tam anlamı ile yapamıyorsunuz demektir. Bu şekilde egzersizin olumlu sonuçlarını almayı beklemeyin. Doğru bir squat yapabilmek için tam diz hizasında bir düzleme oturup sonra kalkmaya çalışarak alıştırma yapabilirsiniz.
Sırtı düz tutamamak

Omurganın doğal hali 'S' şeklindedir. Eğer beliniz güçsüzse - ki bu çoğu kadın için böyledir - sırtı düz tutmaya çalışmak gerçekten zorlayıcı olabilir. Squat yaparken sırtınızı düz tutmazsanız vücudunuzun tüm ağırlığı belinize biner ve bu da sakatlanmalara neden olabilir. Sırtınızı düz tutabilmek için beli güçlendiren egzersizler yapabilirsiniz. Ellerinize çok ağır olmayan dambıllar alın ve dizlerinizi hafifçe kırarak belinizin düz durmasına özen göstererek öne doğru eğilin. Sonra yine belinizi dik tutmaya çalışarak kalkın. Bu egzersiz belinizdeki kaslarınızı güçlendirecek ve squat yaparken sırtınızı düz pozisyonda tutabilmenize yardımcı olacaktır.
Ayaklarınızı sürekli aynı pozisyonda tutmak

Squat yaparken ayaklarınızı farklı şekilde tutmak farklı sonuçlar almanızı sağlar. Ancak ayaklarınızı her seferinde aynı şekilde tutarsanız squat'ın olumlu sonuçlarından sadece tek şekilde faydalanabilirsiniz. Örneğin ayaklarınızı omuz genişliğinden daha kapalı tutarsanız kalça kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Ancak bacaklarınızı biraz daha açarsanız iç bacak kaslarınızı da çalıştırabilirsiniz. Bir bacağınızı önde tutarsanız ise kalçanızı şekillendirmeniz mümkün.


Az ağırlık kaldırmak

Eğer squat yaparken az ağırlık kaldırıyorsanız bu ağırlıkları biraz arttırmayı düşünebilirsiniz. Kadınlar arasında yaygın olan incelmek için az ağırlıkla çok tekrar düşüncesini aslında uzmanlar çok doğru bulmuyor. Çünkü az ağırlıkla bacaklarınızı forma sokmak biraz zor. Ağırlıklarınızı arttırarak daha az tekrarla daha fazla kalori yakabilirsiniz.
Dizlerin ayak parmaklarından önde olması

Squat'ın esas kurallarından biri çömelirken dizlerin ayak parmaklarından daha öteye gitmemesidir. Eğer dizleriniz öne giderse dizlerinize binen yük %28 oranında artar ve bu da dizlerinize zarar verir. Ancak dizlerinizin pozisyonuna odaklanmak yerine harekete başlamadan önce kalçanızı geri itmeye odaklanın. Bunu yaparak zaten dizlerinizin öne doğru gitmesini engellemiş olacaksınız.