Enerji içeceklerindeki tehlike

Yüksek miktarda kafein içeren enerji içecekleri özellikle kalp böbrek karaciğer şeker hastaları ve ruhsal problemleri olanlar için oldukça risk teşkil ediyor.
İHA 'nın haberine göre enerji içeceği olarak adlandırılan meşrubatların atletik performans konsantrasyon ve canlılığı artırdıklarına ya da sağlığa olumlu etkileri olduğuna dair kanıt bulunmadığını aksine bunların özellikle kalp böbrek karaciğer şeker ve ruhsal hastalıklara yakalananlar için risk teşkil ettiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Tüm dünyada salgın bir hastalık gibi artan başta obezite diyabet kalp krizi felç ve kanser olmak üzere hemen her hastalığın altında sağlıksız yiyecek veiçecekler yatıyor.
Şekerli ve gazlı meşrubatlar sağlığı tehdit eden içeceklerin başında geliyor. Bunların yüksek früktozlu mısır şurubu ile üretilenleri de suni tatlandırıcılarla hazırlananları kadar zararlı.
Çocukları bu içeceklerden uzak tutun

Ülkemizin nüfusu genç olduğu için meşrubatların yarattığı hastalıkların faturası henüz çok kabarık değil. 10 yıl sonra sağlık sigortaları ve sosyal güvenlik kurumları bunları ödeyemeyecek duruma gelecek. Çocukların kesinlikle bu tür hazır meşrubatlardan uzak tutulmaları bu içeceklerin okul kantinlerinde satılmaması ve bu içeceklerden özel vergi alınması gerekiyor.
Spor sırasında tüketmek daha riskli

Enerji içeceği olarak adlandırılan meşrubatların atletik performans konsantrasyon ve canlılığı artırdıklarına veya sağlığa olumlu etkileri olduğuna dair kanıt yok. Aksine bu içecekler özellikle kalp böbrek karaciğer şeker ve ruhsal hastalıklara yakalananlar için risk teşkil ediyor.
Yüksek oranda kafein içeren enerji içecekleri yoğun egzersiz sırasında kalbi besleyen koroner damarlarda kasılmaya yol açarak kalp krizi ve ölümcül ritm bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle enerji içeceklerinin spor sırasında tüketilmesi çok daha risklidir.
Fazla kafein tüketimine dikkat

Enerji içecekleri gazoz kola soda gibi benzeri alkolsüz içeceklere göre çok daha fazla kafein içeriyor. Bunların çoğunun 250 mililitresinde 80 miligram kafein bulunuyor. İçlerinde kutu ya da şişe başına 505 miligrama varan miktarlarda kafein ihtiva eden enerji içecekleri de var.
Kafein tıpta merkezi ve çevresel sinir sistemini uyaran bir ilaç olarak kullanılıyor ve makul miktarlarda genellikle emniyetli bir madde ve aynı zamanda çocuklarda kullanılabilen tek psiko-aktif ilaç. Fazla miktarda kafein tüketimi sinirlilik huzursuzluk uykusuzluk mide-bağırsak problemleri ve çarpıntı gibi şikayetlere neden olabilir.